سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اژه ای: خانم جراح در ممسنی بازداشت نشد، فقط با دستبند به کلانتری منتقل شد!...
» تلاش معاون اول قوه قضاییه برای لاپوشانی تخلف دادستان

اژه ای: خانم جراح در ممسنی بازداشت نشد، فقط با دستبند به کلانتری منتقل شد!

چکیده :معاون اول قوه قضاییه که بارها با سکوت و یا جواب هایی که بیشتر به بازی با کلمات شبیه است تا اطلاع رسانی صادقانه ی حقیقت، از پاسخ صریح به سوالات طفره رفته است، این بار نیز بدون آنکه بازداشت خانم پزشک را انکار کند می گوید که دادستان به مامورین حاضر در صحنه اعلام می‌کند که این خانم دکتر را با مأمورین زنی که همراه دارید، هدایت کنید به کلانتری و توضیح بخواهید که موضوع چه بوده است؟ ...


کلمه _ گروه اجتماعی: محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه با اعلام خبر پیگیری حادثه بیمارستان ممسنی استان فارس مدعی شده که خانم جراح در بیمارستان بازداشت نشده بلکه صرفا برای سوال و جواب با دستبند به کلانتری هدایت شده است.

معاون اول قوه قضاییه که بارها با سکوت و یا جواب هایی که بیشتر به بازی با کلمات شبیه است تا اطلاع رسانی صادقانه ی حقیقت، از پاسخ صریح به سوالات طفره رفته است، این بار نیز بدون آنکه بازداشت خانم پزشک را انکار کند می گوید که دادستان به مامورین حاضر در صحنه اعلام می‌کند که این خانم دکتر را با مأمورین زنی که همراه دارید، هدایت کنید به کلانتری و توضیح بخواهید که موضوع چه بوده است؟

محسنی اژه ای مدعی است که از منظر حقوقی بازداشت زمانی است که کسی متهم بشود، تفهیم اتهامی صورت گیرد و قراربازداشت برای او صادر بشود در حالیکه در این جریان ایشان بازداشت نشده، بلکه توسط مأمورین زن به کلانتری برده می‌شود و وقتی استنکاف از سوی آن خانم صورت گرفته به ایشان دستبند می‌زنند.

سخنگوی قوه قضاییه: از قضاوت های نادرست بپرهیزید!

به گزارش ایسنا، غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه با تأکید بر ضرورت اطلاع‌رسانی صحیح درباره وقوع برخی حوادث و رخدادها در کشور و پرهیز از اظهارنظرها و قضاوت‌های نادرست پیش از قطعی و روشن شدن واقعیت ماجراها و حوادث گفت: درخصوص اتفاقاتی مانند حادثه بیمارستان ممسنی باید تأکید کنم که اگر اطلاعات نادرست و شتاب‌زده به مردم داده شود خیلی وقت‌ها نه تنها به حقوق فرد و حمایت از او کمک نشده بلکه گاهی وقت‌ها موجب تضییع حق همان فرد یا آن قشر و یا عده‌ای از مردم می‌شود.

وی افزود: نکته دوم این‌که اگر قبل از این‌که واقعه‌ای رسیدگی شود اظهارنظر و قضاوت کنیم ممکن است بعدها خودمان شرمنده ‌شویم که چرا به این سرعت قضاوت کردیم و اگر این اظهارنظر و قضاوت‌ها از ناحیه افراد مسئول و یا افرادی باشد که مردم آن‌ها را می‌شناسند بعداً موجب شرمندگی آن‌ها هم خواهد شد.

سخنگوی قوه قضاییه در تشریح واقعه بیمارستان ممسنی که در چند روز گذشته خبرهای آن در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها و سایت‌ها منتشر شده بود می گوید: در چهارم مرداد در ممسنی استان فارس مردی به قتل رسیده و همسر آن مرد هم با ضربات چاقو به شدت مجروح و زخمی شده بود؛ این خانم مجروح را به بیمارستان منتقل کردند و به طور طبیعی و طبق روال عادی مأمورین انتظامی و بازپرس پرونده وارد عمل می‌شوند؛ به سراغ آن خانم مجروح می‌روند که ببینند قضیه چه بوده است؟ بر اساس گزارش رئیس کل محترم دادگستری استان فارس به بازپرس و مأموران انتظامی اعلام می‌شود که ایشان الان در وضعیت مناسبی نیست و تنفس خوبی ندارد؛ لذا قادر به پاسخگویی نیست طبعاً از او سؤالی نمی‌شود. سپس به نزد پزشک معالج می‌روند که از ایشان سؤالاتی بکنند؛ در این بین طبق آن‌چه مشخص شده صحبت‌هایی بین بازپرس پرونده و افسر نیروی انتظامی که در آن‌جا حضور داشته با آن پزشک معالج رد و بدل می‌شود اما این‌که آن صحبت‌ها دقیقاً چه چیزی بوده در حال بررسی است. اظهار شده که آن خانم مطالبی می‌گوید که اگر این مطالب به اثبات برسد، حتماً صحیح نبوده و قابل پیگیری است؛ البته اینجانب در حال حاضر قضاوتی ندارم.

وی در ادامه بدون انکار انتقال خانم پزشک با دستبند به دادسرا، با تلاش برای لاپوشانی حقیقت با کلمات بازی کرده و مدعی می شود: سپس موضوع صورت‌جلسه شده و بازپرس به محل دادسرای خود بر می‌گردد. در آن‌جا توسط دادستان به مأمورین حاضر در صحنه اعلام می‌شود که این خانم دکتر را با مأمورین زنی که همراه دارید، هدایت کنید به کلانتری و توضیح بخواهید که موضوع چه بوده است؟ البته در خیلی از رسانه‌ها دیدم مطرح شده است که این خانم بازداشت شده؛ این خبر صحت ندارد و از منظر حقوقی بازداشت زمانی است که کسی متهم بشود، تفهیم اتهامی صورت گیرد و قراربازداشت برای او صادر بشود در حالیکه در این جریان ایشان بازداشت نشده، بلکه توسط مأمورین زن به کلانتری برده می‌شود که البته ما هم تصدیق می‌کنیم که کار صحیحی نبوده است و باید مشخص شود که چه مسائلی بین آن مأمورین و آن خانم رد و بدل شده و آیا استنکافی صورت گرفته یا خیر؟ البته اجمالاً گفته شده که وقتی استنکاف از سوی آن خانم صورت گرفته به ایشان دستبند می‌زنند.

اژه‌ای در ادامه تشریح ماجرا افزود: به هر حال مأمورین کلانتری هم وظایفی دارند و اگر کسی استنکافی بکند و مأمور کلانتری دستور قضایی داشته باشد، حسب وظیفه اقدام می‌کند؛ گر چه شاید می‌شده به طریق دیگری عمل بکنند و حتی دستبند هم نزنند. با این اوصاف ایشان به کلانتری منتقل می‌شوند و موضوع توسط رئیس کل دادگستری استان پیگیری می‌شود و سپس آن خانم پزشک به دادسرا می‌آیند و پس از ادای توضیحاتی با یک وجه التزامی مرخص می‌شود.

وی ادامه داد: این موضوع به ریاست محترم قوه قضاییه اطلاع داده شد و ریاست محترم قوه هم دستور پیگیری دادند منتها از همان تاریخ و به ویژه از فردای آن اتفاق مطالبی گفته شده که کمکی به قضیه و به جامعه پزشکی نمی‌کند.

معاون اول قوه قضاییه افزود: همه ما موظف هستیم که به همه اقشار جامعه به خصوص اقشار زحمت کش از جمله پزشکان محترم که شب و روز زحمت می‌کشند احترام بگذاریم و شئونات آنها را رعایت کنیم، البته خود آنها هم باید شئونات را رعایت کنند، همانطور که شئونات پزشکان محترم باید رعایت شود توهین به قاضی و مأمور حین انجام وظیفه هم جرم و خلاف است، در این قضیه از سوی پزشک مسئولی نقل قولی شده که امیدواریم البته درست نباشد، و آن مطلب این بود که قاضی در همان محل بیمارستان دستور شلاق زدن داده است؛ طبیعی است که این یک نقل قول خلاف روشن و بیّن است و من نمی‌دانم این آقا از کجا این مطلب را گفته است که درست باشد که جمله منتسب به ایشان است، طبیعی است که باید جوابگو باشد.

وی اظهار کرد: متأسفانه یک مسئول محترم دیگری نوشته است که با این اقدام به جامعه پزشکی بی‌احترامی شده است در حالیکه قطعاً اینطور نیست و حادثه‌ای بوده که بررسی خواهد شد و اگر قاضی و یا مأمور و یا آن پزشک خاطی باشند اینها رسیدگی می‌شود و هر کدامشان مرتکب جرمی شده‌اند به آن رسیدگی می‌شود.

وی در پایان بار دیگر تأکید کرد: قبول داریم که باید نسبت به پیگیری حقوق مردم حساسیت داشته باشیم اما باید توجه کنیم که خیلی وقتها نوع پیگیری‌های ما کار را دشوارتر می‌کند و به نفع آن قشر یا به نفع آن فردی که به ظاهر داریم حمایت می‌کنیم نیست.

استاندار فارس: حادثه بازداشت پزشک جراح ممسنی در حال بررسی است

در همین رابطه محمدعلی افشانی، استاندار فارس، روز چهارشنبه در حاشیه برگزاری همایش بزرگداشت روز صنعت و معدن در پاسخ کوتاه به سوال خبرنگاران در مورد حادثه ممسنی اظهار داشت: حادثه بازداشت پزشک جراح، در استانداری فارس نیز مطرح و دستور پیگیری‌های لازم برای آن داده شده است.

به گزارش تسنیم، استاندار فارس تصریح کرد: این موضوع تا حصول نتیجه و علت اصلی ماجرا پیگیری می‌شود. ساعت ۱۶ روز یکشنبه همین هفته، بیماری به‌علت ضربه چاقو به قفسه سینه‌اش به بیمارستان ممسنی منتقل می‌شود که در پی تماس با دکتر رزمجویی جراح بیمارستان، وی بر بالین بیمار حاضر می‌شود و اقدامات درمانی لازم را انجام می‌دهد.

رزمجویی پس از آن در ایستگاه پرستاری مشغول نوشتن پرونده بیمار بوده است که بازپرس پرونده وارد اورژانس می‌شود و اظهار می‌کند بیمار بدحال است و جراح باید بالای سر بیمار باشد که جراح مربوطه به وی اطمینان می‌دهد اقدامات لازم برای این بیمار انجام شده است اما وقتی توضیحات دکتر رزمجویی وی را قانع نمی‌کند، این پزشک از بازپرس می‌خواهد در امور درمان بیمار دخالت نکند.

عدم اجرای دستور بازپرس توسط جراح سبب می‌شود وی فرمان بازداشت دکتر رزمجویی را صادر کند و تنها جراح این شهرستان مقابل دیدگان بیماران و پرسنل بیمارستان با دستبند به بازداشتگاه منتقل می‌شود.

براساس این گزارش نمایندگان مجلس به همراه جامعه پزشکی استان فارس خواستار پیگیری این موضوع هستند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.