سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » برخورد پلیسی با تجمعی در اعتراض به فضای امنیتی؛ بازداشت شمار نامعلومی از معلمان...
» اعتراض علی مطهری به ممانعت از حضور فرهنگیان در مقابل مجلس

برخورد پلیسی با تجمعی در اعتراض به فضای امنیتی؛ بازداشت شمار نامعلومی از معلمان

چکیده : تجمع معلمانی که قرار بود در اعتراض به برخورد قضایی و امنیتی با معلمان امروز مقابل مجلس برگزار شود، با دخالت نیروی انتظامی و نهادهای امنیتی برگزار نشد. به گفته شاهدان از ساعات اولیه صبح مقابل مجلس فضای امنیتی حاکم بود و نیروی انتظامی از تجمع بیش از دو سه نفر جلوگیری کرده و از همگان می خواست آنجا را ترک کنند...


کلمه – گروه اجتماعی: تجمع معلمانی که قرار بود در اعتراض به برخورد قضایی و امنیتی با معلمان امروز مقابل مجلس برگزار شود، با دخالت نیروی انتظامی و نهادهای امنیتی برگزار نشد.

به گفته شاهدان از ساعات اولیه صبح مقابل مجلس فضای امنیتی حاکم بود و نیروی انتظامی از تجمع بیش از دو سه نفر جلوگیری کرده و از همگان می خواست آنجا را ترک کنند.

با این حال محمد رضاخواه عضو کانون صنفی معلمان از دستگیری تعدادی از تجمع کنندگان خبر داد.

با اینکه محمدرضا یوسفی مدیرکل سیاسی استانداری تهران گفته: این کانون صنفی برای برگزاری تجمع در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی هیچگونه مجوزی را از استانداری تهران دریافت نکرده است و بنا براین تجمع امروز آنها غیرقانونی است، علی مطهری نماینده تهران درباره برخورد با تجمع کنندگان امروز گفته است: “به نظر من چندان ضروری و معقول نیست که حساسیت زیادی نسبت به این تجمع‌ها نشان دهیم. خصوصا درباره فرهنگیان. حداکثر این است که این ها می‌آیند و حرفشان را می‌زنند و می‌روند.”

وی افزود: “هر تجمعی مادامی که منجر به آشوب، بی‌نظمی و تخریب نشود باید آزاد باشد. اصل 27 قانون اساسی نیز می‌گوید راهپیمایی اگر مخل مبانی اسلام نباشد آزاد است و حتی نمی‌گوید که باید مجوز اخذ شود؛ البته بعدا در قوانین عادی گفته شده که باید مجوز گرفته شود.”

این نماینده مجلس با بیان این که حساسیت درباره‌ی تجمع‌ها موجب تشدید موضوع خواهد شد به برخی بازداشت‌ها در این تجمع اشاره و خاطر نشان کرد:‌ “البته من از اتهامات اینها خبر ندارم اما اگر صرفا تجمع اظهار نظر باشد کار درستی نیست.”

از طرف دیگر به گزارش خانه ملت، محمدحسن ابوترابی فرد در نشست علنی امروز (چهارشنبه 31 تیرماه) مجلس شورای اسلامی با بیان درخواست نمایندگان ملت از وزیر کشور، گفت: “نمایندگان مردم از وزیر کشور می خواهند که موضوع نحوه برخورد با جمعی از معلمان را که در کنار خانه ملت حضور داشتند را مورد بررسی قرار دهد.”

وی با بیان اینکه خانه ملت ملجأ و پناه مردم و کسانی است که نظراتی داشته باشند افزود: “لازم است که اشاره شود در ارتباط با مسائل مهم جامعه‌ی فرهنگیان کشور، براساس تصویب نمایندگان مردم کمیته مشترک مجلس و دولت تشکیل شده است.”

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اعضای این کمیته اظهار داشت: “این کمیته با حضور وزیر آموزش و پرورش و مدیران ارشد سازمان مدیریت و برنامه ریزی و نمایندگان منتخب دو کمیسیون آموزش و تحقیقات و برنامه و بودجه به طور منظم هر هفته بیش از دو ساعت تشکیل جلسه می‌دهد که پیگیر مسائل است و امیدواریم به نتایج مطلوبی دست یابد.”

ابتدای هفته جاری شورای مرکزی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسرکشور در اعتراض به برخوردهای امنیتی و بازداشت های قوه قضاییه با معلمانی که تنها اعتراض صنفی داشته اند در بیانیه ای از معلمان خواسته بودند در تجمع اعتراضی روز ۳۱ تیر ماه مقابل مجلس شورای اسلامی شرکت کنند.

دلیل این تجمع هم این بود که در آخرین روزهای سال گذشته معلمان سراسر کشور در تجمع هایی آرام نسبت به تبعیضی که بین فرهنگیان در سراسر کشور وجود دارد اعتراض کردند و از مسوولان خواستند که به این موضوع رسیدگی کنند. این تجمع ها بدون هیچ درگیری و ناآرامی پایان یافت. اما پس از آن بود که قوه قضاییه دست به بازداشت هایی از معلمان و مسوولان تشکل های صنفی فرهنگیان کرد. این در حالی بود که پیش از آن هم تعدادی از معلمان که آنها هم تنها خواسته صنفی داشتند بازداشت و دادگاهی و به حبس های چند ساله محکوم شده بودند. آخرین این دستگیری ها اسماعیل عبدی، دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران بود که پس از احضار به دادسرای اوین بازداشت شد. این فعال حقوق معلمان که در هفته آخر خردادماه سال جاری در آستانه سفر به ارمنستان با اعلام ممنوع الخروجی مواجه شده بود و روز ششم تیرماه برای پیگیری علت ممنوع الخروجی به دادسرای اوین مراجعه کرد که پس از مدتی بازجویی، بازداشت شد.

معلمان در تجمع امروز می خواستند به مسوولان و مجلسیان یادآوری کنند که خواسته آنان فقط صنفی بوده و به برخوردهای امنیتی که با معلمان در این خصوص می شود اعتراض کنند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.