سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » دعوت از معلمان برای تجمع در مقابل مجلس؛ اعتراض به برخوردهای امنیتی و قضایی...
» فراخوان تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور برای گردهمایی ۳۱ تیر

دعوت از معلمان برای تجمع در مقابل مجلس؛ اعتراض به برخوردهای امنیتی و قضایی

چکیده : ما به دنبال حل مشکلات خود هستیم. سودای قدرت نداریم و به جریانات سیاسی نیز گرايش نداریم تا در صدد ایجاد مشکل برای مسئولان، جایگاه ها یا نهادها باشیم. همکاران زندانی شده ی ما هم دقیقاً همین تفکر را نمایندگی کرده اند؛ ولی متاسفانه پاسخ درخواست بهبود معیشت و منزلت آنها، زندان بوده است. با همه ی این جفاها و بی رسمی ها که قوای مختلف بر جامعه ی معلمان کشور روا داشته اند، ما گفتگو را بهترین راه برای حل مشکلات و رفع سوء تفاهم ها می دانیم...


کلمه – گروه اجتماعی: شورای مرکزی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسرکشور در اعتراض به برخوردهای امنیتی و بازداشت های قوه قضاییه با معلمانی که تنها اعتراض صنفی داشته اند در بیانیه ای از معلمان خواسته است در تجمع اعتراضی روز 31 تیر ماه مقابل مجلس شورای اسلامی شرکت کنند.

به گزارش کلمه، در آخرین روزهای سال گذشته معلمان سراسر کشور در تجمع هایی آرام نسبت به تبعیضی که بین فرهنگیان در سراسر کشور وجود دارد اعتراض کردند و از مسوولان خواستند که به این موضوع رسیدگی کنند. این تجمع ها بدون هیچ درگیری و ناآرامی پایان یافت. اما پس از آن بود که قوه قضاییه دست به بازداشت هایی از معلمان و مسوولان تشکل های صنفی فرهنگیان کرد. این در حالی بود که پیش از آن هم تعدادی از معلمان که آنها هم تنها خواسته صنفی داشتند بازداشت و دادگاهی و به حبس های چند ساله محکوم شده بودند.

آخرین این دستگیری ها اسماعیل عبدی، دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران بود که پس از احضار به دادسرای اوین بازداشت شد. این فعال حقوق معلمان که در هفته آخر خردادماه سال جاری در آستانه سفر به ارمنستان با اعلام ممنوع الخروجی مواجه شده بود و روز ششم تیرماه برای پیگیری علت ممنوع الخروجی به دادسرای اوین مراجعه کرد که پس از مدتی بازجویی، بازداشت شد.

دهها نفر از معلمان و فعالان مدنی و فرهنگی برای اعلام همبستگی با دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران، مقابل زندان و دادسرای اوین حضور یافتند.

اسماعیل عبدی پیش از آن هم ، در آستانه تجمع اعتراضی معلمان در هفدهم اردیبهشت، از سوی وزارت اطلاعات احضار و تهدید شده بود که در صورت ادامه فعالیت صنفی، به زندان خواهد رفت. دبیرکل کانون صنفی معلمان در پرونده ای که به تجمعات معلمان در سال های ابتدایی دوره احمدی نژاد مربوط است، به ده سال حبس تعلیقی محکوم شده است. بازجویان وزارت اطلاعات از عبدی خواسته بودند از کانون صنفی معلمان استعفا دهد و در غیر این صورت حکم وی به اجرا گذاشته خواهد شد.

این تنها برخورد با معلمان در چند وقت اخیر نبوده عبدی یک روز قبل از احضار به وزارت اطلاعات، در گفت و گو با خبرنگار کلمه از اجرای حکم زندان علیرضا هاشمی دبیرکل سازمان معلمان ایران و احضار رسول بداقی عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان از زندان رجایی شهر به دادسرای اوین و تشکیل پرونده جدید برای وی، به عنوان نشانه های از تلاش جریانات اقتدارگرا برای امنیتی کردن فضای اعتراضات صنفی معلمان نام برده بود.

حال شورای مرکزی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسرکشور درخصوص حبس فعالان صنفی و بازداشت آقای اسماعیل عبدی دبیرکل کانون صنفی فرهنگیان ایران ( تهران ) اطلاعیه ای را صادر کرده است.

در این اطلاعیه آمده است: “فرهنگیان ایران از سال های دور تاکنون، به شیوه های قانونی و مدنی، خواهان احقاق حقوق پایمال شده ی خود بوده اند. آنها هم اینک نیز به دنبال استیفای حقوق خود براساس عقلانیت و قانون می باشند. فرهنگیان، همیشه در حرکت های صنفی خود از جهت گیری های سیاسی دوری کرده اند. همچنین هر گونه اتهام افکنی سیاسی و امنیتی توسط هر مرجعی را در مواجهه با خواسته های صنفی خود، کاملا رد می کنند.

فرهنگیان کشور به عنوان یک صنف، به دنبال برطرف شدن مشکلات خود هستند. مشکلاتی که :

– دولت ها در حوزه ی اجرایی آن را ایجاد کرده اند،

– نمایندگان مجلس با بی تفاوتی به تبعیض ها و بي عدالتي ها، ضعف در نظارت و ضعف در قانون گذاری بر آن دامن زده اند،

– و مسؤلان قضایی نيز با تبدیل خواسته ی حداقلی ما به اتهاماتی حداکثری، به نامناسب ترین شکل آن را پاسخ داده اند.

اين امری آشکار است که ما به دنبال حل مشکلات خود هستیم. سودای قدرت نداریم و به جریانات سیاسی نیز گرايش نداریم تا در صدد ایجاد مشکل برای مسئولان، جایگاه ها یا نهادها باشیم. همکاران زندانی شده ی ما هم دقیقاً همین تفکر را نمایندگی کرده اند؛ ولی متاسفانه پاسخ درخواست بهبود معیشت و منزلت آنها، زندان بوده است. با همه ی این جفاها و بی رسمی ها که قوای مختلف بر جامعه ی معلمان کشور روا داشته اند، ما گفتگو را بهترین راه برای حل مشکلات و رفع سوء تفاهم ها می دانیم.

این انتظار زیادی نیست که فرهنگیان ایران از رئیس قوه ی قضائیه بخواهند ضمن دستور آزادی همه ی معلمانی که به خاطر خواسته های صنفی محبوسند، در گفتگویی بدون واسطه و چهره به چهره، سخنان آن ها را از زبان نمایندگانشان در تشکل های صنفی بشنوند. بدیهی است وقتی مسئولان کشور توانایی گفتگو و تعامل سازنده برای حل مشکلات را با کشورهای دیگر دارند، انتظارداریم چنین رویکردی را با فرهنگیان کشور خود نیز داشته باشند.

متأسفانه، سال هاست که همکاران ما آقایان رسول بداقی و محمود باقری تنها و تنها به خاطر پیگیری حقوق صنفی فرهنگیان کشور در زندان به سر می برند.آقای رسول بداقی که در اواسط مرداد امسال دوره ی شش ساله ی بدون مرخصی اش رو به اتمام است، در عین ناباوری با تشکیل پرونده ی جدید، هم اکنون در بند 2 الف زندان اوین تحت بازجویی اطلاعات سپاه پاسداران و در سلول انفرادی است. امیدواریم با آزادی به موقع ایشان در نیمه ی مرداد، نگرانی های جامعه فرهنگیان کشور در خصوص این همکار گرانقدر برطرف شود و شرایط بحرانی بر جامعه ی معلمان تحمیل نشود و زمینه ی اعتراض مجدد فرهنگیان کشور فراهم نگردد.

در ماههای گذشته نیز بر خلاف انتظار معلمان کشور، آقایان علیرضا هاشمی و علی اکبر باغانی راهی زندان شدند و اکنون در آخرین تهاجم به حقوق صنفی و شهروندی معلمان، آقای اسماعیل عبدی دبیر کل کانون معلمان ایران (تهران) بازداشت شده است.آقای اسماعیل عبدی که طبق نامه ی نیروی انتظامی برای ادای توضیحاتی در خصوص گذرنامه اش، در 6 تیرماه 1394 به دادسرای اوین، شعبه دوم بازپرسی مراجعه کرده بود بازداشت شده و اکنون در بند 2الف زندان اوین متعلق به سپاه پاسداران درسلول انفرادی و تحت بازجویی است.

این شرایطی که بر معلمان کشور تحمیل شده به هیچ وجه قابل قبول نیست. فرهنگیان ایران در سالی که به سال همدلی و هم زبانی مردم و مسئولان نامگذاری شده انتظار آزادی پیش از موعد این عزیزان را داشتند، ولی علی رغم این نامگذاری، نه تنها رویه ی قوه ی قضائیه نسبت به قبل تغییر نیافته است بلکه مسیری مخالف با رویکرد همدلی را دنبال می کند.

بر همین اساس و دراعتراض به رویکرد قوه ی قضائیه در برخورد با فرهنگیان کشور و سکوت دولت در برابر ستمی که در حق پرسنل او روا داشته می شود، فرهنگیان سراسر کشور به استناد اصل 27 قانون اساسی، در روز چهارشنبه 31 تیرماه 1394 از ساعت 10 تا 12 صبح در مقابل مجلس شورای اسلامی گردهم می آیند تا با اعتراض خاموش خود، مخالفت شان را با بازداشت و حبس فعالان صنفی از جمله جناب آقای عبدی اعلام نمايند و آزادی همکاران خود را از مسئولان قضایی بخواهند.

فرهنگیان فرهیخته ی کشور برای نشان دادن حسن نیت خود، در این گرد همایی اعتراضی، سکوت خواهند کرد و هیچ برنامه ای برای سخنرانی و خواندن مقاله و …. ندارند و از سر دادن هرگونه شعار و سرود، چه به صورت فردی و يا گروهی خودداری خواهند نمود و خواسته های خود را تنها از طریق پلاکارد هایی که به تاييد شورای مرکزی خواهد رسید به گوش مسئولان می رسانند. طبیعی است پلاکاردهایی که به صورت خود جوش تهیه شده و حاوی مضامین غيرصنفی و افراطی باشد ، جمع آوری خواهد شد.

لازم به یادآوری است که این تجمع یک تجمع کاملا صنفی و متعلق به فرهنگیان سراسر کشور است و معلمان آگاه اجازه ی سوء استفاده از این برنامه و نیز بهره برداری از نام فرهنگیان را به گروه های داخلی و خارجی نخواهند داد. در پایان لازم به ذکر است ، برای نشان دادن حسن نیت خود ، در صورت آزادی آقای اسماعيل عبدی قبل از 31 تیر، شورای مرکزی طی اطلاعیه ی جدیدی، از فرهنگیان خواهد خواست که این تجمع را لغو نمايند.

شورای مرکزی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور”


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.