سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آغاز محاکمه حسین حبری، دیکتاتور سابق چاد در کشور سنگال...

آغاز محاکمه حسین حبری، دیکتاتور سابق چاد در کشور سنگال

چکیده : حسین حبری طی سالهای ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۰ میلادی بر چاد حکومت کرد. در این دوران که یکی از تاریکترین فصلهای تاریخ این کشور محسوب می شود، بیش از چهل هزار نفر توسط نیروهای حکومتی کشته شده و بسیاری نیز در زندانها شکنجه شدند...


حسین حبری، دیکتاتور سابق کشور چاد که اکنون ۷۲ ساله است، روز دوشنبه در سنگال محاکمه می شود. این اولین بار در تاریخ است که دادگاه محاکمه دیکتاتور یکی از کشورهای آفریقایی در کشوری دیگر از همان قاره برگزار می شود.

حسین حبری طی سالهای ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۰ میلادی بر چاد حکومت کرد. در این دوران که یکی از تاریکترین فصلهای تاریخ این کشور محسوب می شود، بیش از چهل هزار نفر توسط نیروهای حکومتی کشته شده و بسیاری نیز در زندانها شکنجه شدند.

جنت نگاربای، از زندانیان آن دوران و دبیر کنونی موسسه قربانیان جنایات رژیم حسین حبری می گوید: «این یک مبارزه است، یک مبارزه بزرگ. می خواهم این کار انجام شود زیرا نمی خواهم فرزندانم، خویشاوندانم و یا هر انسانی دیگری رنج هایی را که من کشیده ام تحمل کند. منتظر دادگاه هستم. می خواهم عدالت در مورد ما اجرا شود.»

رید برودی، مشاور و سخنگوی سازمان «دیده بان حقوق بشر» برای فعالیتهای خود در دادگاه پینوشه مشهور است. او که به شکارچی دیکتاتورها معروف است بیش از پانزده سال با قربانیان رژیم حسین حبری برای این دادگاه کار کرده است.

او می گوید: «برای اولین بار است که دادگاه کشوری یعنی سنگال، رهبرِ کشورِ دیگری را به جرم جنایت علیه بشریت محاکمه می کند و این موضوع، پس از ۲۵ سال، نتیجه کمپینی است که توسط قربانیان حسین حبری به راه افتاد یعنی کسانیکه معمار و شخصیتهای اصلی این دادرسی هستند.»

حسین حبری که پس از سرنگونی از قدرت در سنگال زندگی می کرد، سرانجام دو سال پیش دستگیر و مراحل قانونی برای محاکمه اش به اتهام جنایت علیه بشریت، جنایت جنگی و شکنجه در دوران زمامداری اش آغاز شد.

منبع: یورو نیوز


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.