سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » شکاف در اردوگاه اسرائیل بر سر توافق هسته‌ای؛ رویارویی لابی...

شکاف در اردوگاه اسرائیل بر سر توافق هسته‌ای؛ رویارویی لابی

چکیده : چند روزی از انتشار خبر توافق هسته‌ای میان ایران و 1+5 نمی‌گذرد که شکافی عمیق در میان لابی‌های هوادار اسرائیل و چهره‌های سیاسی آن کشور افتاده است و هر یک دیگری ار متهم می‌کنند...


چند روزی از انتشار خبر توافق هسته‌ای میان ایران و 1+5 نمی‌گذرد که شکافی عمیق در میان لابی‌های هوادار اسرائیل و چهره‌های سیاسی آن کشور افتاده است و هر یک دیگری ار متهم می‌کنند.

روزنامه “جروزالم پست” با انتشار گزارشی به اختلاف دو لابی اسرائیلی فعال در امریکا “آیپک” و “جی استریت” پرداخته و در این باره می‌نویسد: این دو لابی درباره توافق هسته‌ای با ایران دو دیدگاه متفاوت نسبت به یکدیگر دارند. علیرغم آن که لابی آیپک که نزدیک به جمهوریخواهان و دست‌‌راستی‌های اسرائیل است لابی “جی استریت” که از یهودیان لیبرال و نزدیک به حزب دموکرات امریکا و چپ‌های اسرائیل تشکیل شده خواستار حمایت از توافق هسته‌ای ایران و 1+5 شده است.

به گزارش خرداد، دو لابی مذکور کارزار خود برای جمع‌آوری پول را آغاز کرده‌اند. این اختلافات در حالی بالا گرفته که روز چهارشنبه لابی آیپک با انتشار بیانیه‌ای خواستار رای منفی نمایندگان کنگره به طرح توافق هسته‌ای شد.

در مقابل لابی جی استریت کارزار خود برای جمع‌آوری 2 میلیون دلار کمک را آغاز کرده است و با انتشار بیانیه‌ای ضمن حمایت از توافق هسته‌ای ایران و 1+5 افزوده است: “جی استریت می‌خواهد که نمایندگان کنگره بدانند علیرغم برخی صداهای بلند مخالف توافق هسته‌ای از سوی رهبران سازمان‌های یهودی، ما اعلام می‌کنیم که اکثریت یهودیان امریکایی از توافق پشتیبانی می‌کنند.”

در همین حال، “شلی یخیموویچ” رهبر پیشین حزب کارگر اسرائیل از “اسحاق هرزوگ” رهبر کنونی آن حزب به دلیل حمایت او از مواضع “بنیامین نتانیاهو” نخست‌وزیر اسرائیل انتقاد کرده است.

او در گفت‌و‌گو با رادیو ارتش اسرائیل اظهار داشته که دیدار روز سه‌شنبه هرزوگ با نتانیاهو و اعلام حمایت رهبر فعلی حزب کارگر از مواضع نخست‌وزیر اسرائیل درباره توافق هسته‌ای ایران و 1+5 کار اشتباهی بوده است. او در این باره گفته است:”او (هرزوگ) اکنون در مقام رهبری حزبی است که من در آن عضویت دارم اما به نظرم در حمایت از نتانیاهو کار نادرستی را انجام داده است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.