سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » رهبری ابلاغ کرد: پنج سال بدون برنامه در سیاست داخلی...
» در سیاست‌های ابلاغی نامی از محیط زیست، نهادهای مدنی و اینترنت نیامده است

رهبری ابلاغ کرد: پنج سال بدون برنامه در سیاست داخلی

چکیده :در سیاست های کلی برنامه ششم توسعه که امروز در 80 بند از سوی رهبری ابلاغ شده، حتی یک مورد این هشتاد بند هم به مسائل متعدد سیاست داخلی اختصاص نیافته و به علاوه هیچ نامی از محیط زیست، نهادهای مدنی و اینترنت هم به میان نیامده است....


کلمه – گروه سیاسی: آیت الله خامنه ای در نامه ای به حسن روحانی خطوط و سرفصل های کلی برنامه ششم توسعه را به رییس جمهور ابلاغ کرد. متنی که هشتاد محور دارد، اما حتی یک مورد از آن به مسائل متعدد سیاست داخلی اختصاص نیافته و بدین ترتیب رهبری سیاست داخلی کشور را برای پنج سال فاقد برنامه اعلام کرده است.

به گزارش کلمه، شش سال پس از وقوع بزرگترین چالش سیاسی پس از انقلاب اسلامی که با اعتراضات گسترده به تقلب انتخاباتی، کودتای شبه نظامیان، امنیتی شدن فضای سیاسی و دادگاه های نمایشی همراه بود و در حالی که هنوز پیامدهای آن بحران گریبانگیر حاکمیت است، رهبری سیاست های کلی پنج سال آینده را به شکلی تعیین و ابلاغ کرده که مسائل متعدد سیاست داخلی حتی به اندازه یک هشتادم آن سیاست ها نیز برای وی اهمیت نداشته است.

در سیاست های کلی مورد ابلاغ رهبری، هیچ اشاره ای به انتخابات، احزاب، آزادی ها، حقوق ملت، اقلیت های قومی و مذهبی، مسائل شهروندی، قانون گرایی و …. نشده است؛ گویی در هیچ کدام از این حوزه ها، کشور در پنج سال آینده مشکلی ندارد.

علاوه بر اینها، در این 80 سیاست، حتی یک بار هم نامی از محیط زیست، نهادهای مدنی و اینترنت به میان نیامده است؛ گویی چنین مفاهیمی اساس در قاموس سیاست های مورد نظر «نظام» وجود ندارد. معدود سیاست های مربوط به این حوزه ها نیز عملا سمت و سویی ایدئولوژیک و متفاوت با خواست عمومی دارد.

در بخشی از نامه رهبری در این باره آمده است: “این مجموعه پس از بررسی‌های فراوان و مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام و بر پایه‌ی محورهای سه‌گانه‌ی «اقتصاد مقاومتی»، «پیشتازی در عرصه‌ی علم و فناوری» و «تعالی و مقاوم‌سازی فرهنگی» تنظیم شده است”.

متوسط رشد اقتصادی ۸ درصدی، ایجاد شبکه ملی اطلاعات، واریز سالانه ۳۰ درصد از منابع حاصل از صادرات نفت و میعانات گازی و خالص صادرات گاز به صندوق توسعه ملی و افزایش حداقل ۲ واحد درصد سالیانه به آن، دستیابی به ضریب جینی ۴۳/۰، تخصیص حداقل ۵ درصد بودجه عمومی كشور برای بنیه دفاعی و تقویت كمی و كیفی بسیج مستضعفان، از جمله اهداف برنامه ششم اعلام شده است.

این نامه که تاحدودی مطلوبیت های مدنظر رهبری برای آینده را نشان می دهد در این چند فصل کلی سازمان دهی شده است: اقتصاد، امور اجتماعی، امور دفاعی و امنیتی، امور سیاست خارجی، امور حقوقی، امور فرهنگی و علم و فناوری.

جالب ترین نکته اما همان است که در امر “سیاست داخلی” هیچ هدف و برنامه ای در این مجموعه مشاهده نمی شود.

به عبارت دقیق تر، در خوشبینانه ترین حالت، رهبر جمهوری اسلامی یا هیچ برنامه ای برای سیاست داخلی کشور طی سالهای آتی ندارد و قرار است حوزه سیاست داخلی بر اساس امیال و منافع روزمره اداره شود و یا اینکه آیت الله خامنه ای اساسا در این حوزه تمایل به محدود سازی اراده مطلقه و فراقانونی خود حتی با اعلام برنامه ای که امضای خودش پای آن باشد، ندارد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.