سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » طرف‌های مذاکره در روزهای پایانی: توافق نزدیک است...
» ظریف با دست پر به وین بازگشت/ دیپلمات ایرانی: تمدید مطرح نیست

طرف‌های مذاکره در روزهای پایانی: توافق نزدیک است

چکیده :با وجود سنگ اندازی های دلواپسان از واشنگتن و تل آویو تا تهران، گویا قرار است مذاکراتی که بیش از یک دهه بین ایران و غرب ادامه داشته به زودی به نتیجه نهایی برسد. درست برخلاف دوران 8 سال دولت محمود احمدی نژاد که مذاکرات تنها برای توافق بر سر محل مذاکره بعدی انجام می شد. ...


کلمه – گروه سیاسی: با وجود سنگ اندازی های دلواپسان از واشنگتن و تل آویو تا تهران، گویا قرار است مذاکراتی که بیش از یک دهه بین ایران و غرب ادامه داشته به زودی به نتیجه نهایی برسد. درست برخلاف دوران 8 سال دولت محمود احمدی نژاد که مذاکرات تنها برای توافق بر سر محل مذاکره بعدی انجام می شد. همین موضوع بود که باعث شد که برخی منابع غربی ادعا کنند ایران با هدف وقت کشی در این مذاکرات شرکت می‌کند تا بتواند برنامه‌های اتمی خود را به پیش ببرد. از سال ۲۰۰۶، شورای امنیت سازمان ملل تحریم‌هایی را علیه برنامه‌های اتمی ایران به اجرا گذاشت و از حدود چهار سال پیش، کشورهای غربی به تدریج تحریم‌های بسیار شدیدی را علیه این برنامه‌ها وضع کردند که فشار اقتصادی سنگینی را بر مردم ایران وارد کرد. اما سرانجام دولت حسن روحانی و تیم هسته ای او در وزارت امور خارجه به سرپرستی محمد ظریف توانست اول به توافقی موقت پس از آن به تفاهمی جامع برسد و در حال حاضر دور نهایی مذاکرات در حال انجام است.

کاخ سفید: توافق نزدیک است

سخنگوی کاخ سفید هم اعلام کرد که حصول توافق هسته‌ای بین ایران و 1+5 نزدیک است. به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری هیل، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز دوشنبه خود درباره احتمال تمدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5،‌ گفت: در حال حاضر پیش‌بینی می‌شود که این مذاکرات پس از ضرب الأجل 30 ژوئن نیز ادامه یابد اما این به معنی به بن‌بست رسیدن مذاکرات نیست.

سخنگوی کاخ سفید ادامه داد: مذاکره کنندگان ما برای دستیابی به یک توافق نهایی پس از این ضرب‌الأجل در وین باقی خواهند ماند. ارنست تصریح کرد: من نمی‌خواهم در اینجا عدد و رقم بیاورم اما واضح است که مذاکره کنندگان ما متوجه موانع در مذاکرات هستند. با این حال دستیابی به توافق نهایی نزدیک است.

به گزارش پایگاه خبری هیل،‌ مذاکره کنندگان ایران و شش قدرت جهانی هم اکنون در حال نهایی کردن پارامترهای فنی هستند که اوایل ماه آوریل در لوزان سوئیس بر سر آنها توافق شد که محدودیت برنامه هسته‌ای ایران در ازای لغو تحریم‌های بین‌المللی تهران را در پی خواهد داشت.

سخنگوی کاخ سفید همچنین در این نشست، گفت: مذاکره کنندگان آمریکا چند روز دیگر برای ادامه رایزنی‌ها در وین می‌مانند اما رئیس جمهور اوباما توافقی که مسیر ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را مسدود نکند یا این کشور را ملزم به پذیرفتن بازرسی‌های سرزده نکند نخواهد پذیرفت. او ادامه داد: اگر ایرانی‌ها یک توافق نهایی را که مطابق با چارچوب تفاهم به دست ‌آمده در ماه آوریل است نپذیرند توافقی وجود نخواهد داشت.

تلویزیون فرانسه: توافق نزدیک است

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه اعلام کرده که قرار نیست ضرب الاجل جدیدی برای مذاکرات تعیین شود. تلویزیون فرانسه نیز اعلام کرده که توافق هسته ای نزدیک است.

تارنمای تلویزیون فرانسه نوشته است: توافق هسته ای نزدیک است حتی اگر همسایگان ایران و برخی تمایلی به آن نداشته باشند. به گزارش ایرنا، ‘ژک دووو’ (Jacques Deveaux) در گزارشی که با عنوان ‘آیا ایران به سمت پایان تحریم ها می رود؟’ در France TV info (تارنمای این رسانه) منتشر شده است، نوشت: مذاکرات میان غرب و ایران به نقطه رفع اختلافات رسیده است. بر اساس این گزارش، ‘غربی ها دسترسی آژانس بین المللی انرژی هسته ای را به پایگاه های هسته ای و از جمله نظامی می خواهند. این در حالی است که رهبری این خواسته را بویژه در مورد پایگاه های نظامی رد می کند. وی همچنین ممنوعیت فعالیت هسته ای به مدت 10 سال را نمی پذیرد.’

تلویزیون فرانسه اضافه کرده است: مساله مشکل ساز دیگر، تحریم هاست. ایران تعلیق کامل و سریع تحریم ها را خواستار است درحالی که غربی ها به رفع تدریجی تحریم ها و بازگشت پذیری آن برای بررسی حسن نیت تهران در پرونده هسته ای تمایل دارند.

بازگشت ظریف به وین

روز سه شنبه، ۱۰ تیر (۳۰ ژوئن)، جواد ظریف، وزیر امور خارجه پس از سفری کوتاه به تهران، به محل مذاکرات هسته‌ای جاری در وین باز گشت. محمد جواد ظریف پس از ورود به وین، پایتخت اتریش در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به اینکه مذاکرات به مرحله‌ بسیار حساسی رسیده است، گفت: در این مرحله با اراده‌ سیاسی و عزم و با کار فراوان امکان پیشبرد کار هست. او افزود: بیش از همه به اراده‌ سیاسی طرف مقابل برای رسیدن به یک سرانجام قابل قبول نیاز است. ظریف تصریح کرد: مردم ایران تنها توافقی را خواهند پذیرفت که عادلانه باشد و این موضوع را طرف مقابل نیز درک کرده است.

ظریف با بیان این که در سفر به تهران ، مشورت هایی صورت گرفت، گفت: مذاکرات قطعا در حال پیشرفت است و به مرحله بسیار حساسی رسیده است. او حضور صالحی در مذاکرات را بسیار مفید دانست و افزود: این حضور با وجود مشکلات سلامتی ایشان، نشان دهنده جدیت ایران در مذاکرات است.

حسین فریدون، برادر و دستیار ویژه حسن روحانی، رئیس جمهوری، و علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی نیز همراه ظریف به وین سفر کرده‌اند. ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا نیز برای شرکت در این دور از مذاکرات در وین حضور دارد. ماموریت مونیز و صالحی گفتگو پیرامون مسایل فنی مرتبط با انرژی اتمی بوده است.

در دو روز گذشته، مذاکراتی بین دیگر اعضای مذاکره کنندگان دو طرف جریان داشته است. عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزیر امور خارجه ایران، در سه دور گفتگو با هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و دو دور مذاکره مشترک با اشمید و وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا شرکت داشته‌اند.

مذاکره تا چند روز آینده ادامه خواهد داشت

یک عضو تیم مذاکره کننده ایران گفته است که مذاکرات تا چند روز آینده و برای رسیدن به توافقی خوب ادامه خواهد داشت. این مذاکره کننده روز سه شنبه به خبرنگاران گفت: مشخص نیست مذاکرات تا چه روزی ادامه می یابد ولی بحث تمدید مطرح نیست.

او اظهار داشت: مذاکره کنندگان ایران اصل رسیدن به یک توافق خوب را دنبال می کنند و امروز با حضور ظریف در وین مذاکرات در سطح وزرا بر سر نحوه حل اختلافات باقیمانده و جزییات تعیین کننده ادامه خواهد یافت . عضو تیم مذاکره کننده ایران اضافه کرد :دکتر ظریف و همتایان امریکایی و روسی امروز مذاکرات را ادامه می دهند و همزمان مذاکرات و نگارش بر روی متون در سطح معاونین در حال انجام است. پیشرفت بسیار اندک ولی کارها رو به جلو است.

این دیپلمات ایرانی اضافه کرد: با توجه به چند موضوع مهمی که باقیمانده مذاکرات در روزهای آینده هم ادامه خواهد داشت .اینکه چند روز خواهد بود نامشخص است. بحث و موضوعی در مورد تمدید مذاکرات مطرح نیست.

کری: از ملاقات با ظریف دلگرم شدم

جان کری وزیر خارجه امریکا پس از مذاکره وزیر خارجه ایران گفت: ازملاقات با ظریف دلگرم شدم. وزیر خارجه امریکا پیش از ظهر سه شنبه پس از ورود محمد جواد ظریف به هتل کوبورگ ابتدا ساعتی با او به صورت خصوصی و سپس در حضور سایر مذاکره کنندگان ایرانی و امریکایی گفت و گو کرد.

ظریف هم پس از این دیدار گفت: اینجا هستم تا به توافق برسیم و فکر می کنم می توانیم. کری و ظریف یک ساعت و نیم مذاکره کردند و پس از آن علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ، حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهوری و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا هم به انها اضافه شدند.

سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه، وندی شرمن معاون وزیر خارجه امریکا ، رابرت مالی و هلگا اشمید معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا از دیگر مذاکره کنندگانی هستند که به این جمع را پیوستند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.