سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

خروج از بحران جمعیتی

چکیده :در سال های اخیر بنا به دلایل متعدد از جمله تحولات اجتماعی، اقتصادی و سیاست های جمعیتی سابق با مشکل کاهش نرخ فرزندآوری در کشور مواجه شده ایم. مشکلی که به اذعان بسیاری از جمعیت شناسان ممکن است زمینه ساز بروز بحران های جمعیتی در آینده شود....


شهیندخت مولاوردی

در سال های اخیر بنا به دلایل متعدد از جمله تحولات اجتماعی، اقتصادی و سیاست های جمعیتی سابق با مشکل کاهش نرخ فرزندآوری در کشور مواجه شده ایم. مشکلی که به اذعان بسیاری از جمعیت شناسان ممکن است زمینه ساز بروز بحران های جمعیتی در آینده شود.کاهش نرخ فرزندآوری بیش ازپیش کشور را با بحران سالخوردگی مواجه و جمعیت جوان را به جمعیتی سالخورده و آسیب پذیر تبدیل خواهد کرد. جمعیتی فاقد نیروی کار مولد که برای کشوری درحال توسعه به معنی از دست دادن فرصت آینده و پیشرفت است. از منظری دیگر تاخیر در ازدواج و تمایل نداشتن به فرزندآوری بنیان خانواده را سست و جدایی ها را آسان می کند. با این اوصاف و با توجه به بحران جمعیتی پیش رو، زوج های جوانی نیز هستندکه با وجود تمایل به فرزندآوری با مشکل ناباروری و هزینه های سنگین درمان روبه رو هستند. در شرایطی که ناباروری به مشکلی برای ۲۰درصد از زوج های جوان و در سن باروری تبدیل شده است و هزینه های سرسام آور درمان ناباروری بسیاری از زوج های نابارور را از ادامه درمان باز می دارد، جا دارد با در نظر گرفتن تسهیلات برای حل مشکل ناباروری برای فرزندآوری زوج هایی که خود مشتاق فرزندآوری هستند اقدام کرد و بخش عمده ای از مشکلات آینده کشور در بحث جمعیت را از پیش رو برداشت.

برای افزایش جمعیت راهکارهای متعددی وجود داردکه البته یکی از آن ها کاهش نرخ ناباروری و درمان زوج های نابارور است که در سیاست های کلی جمعیتی نیز به آنها اشاره شده است. موضوع درمان زوج های نابارور و تاثیر آن در حل بخش عمده ای ازمشکلات جمعیتی پیش رو، موضوعی است که به صورت تیزبینانه در سیاست های کلی جمعیت به آن پرداخته و تاکید شده است. هم اکنون بر اساس بررسی های صورت گرفته ۲۰درصد از زوج ها با مشکل ناباروری دست به گریبان اند و با وجود تاکید سیاست‌های کلی جمعیت بر حل مشکل ناباروری توسط دستگاه های مسئول، تاکنون گزارشی از میزان عملکرد دستگاه ها در دسترس نیست. معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در تمامی سفرهای استانی مشکلات زوج های نابارور را گردآوری می کند و با انتقال مشکلات به شخص رئیس جمهور، پیگیر حل مشکلات است. درمان زوج های نابارور باید درکنار اقداماتی مانند کاهش مرگ و میرهای ناشی از سوانح جاده ای، آلودگی هوا و سرطان جا بازکند. چراکه بی شک با حل این مشکل بخش عمده ای از مشکلات کشور در زمینه بحران جمعیتی برطرف خواهد شد.

منبع:روزنامه خراسان


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.