سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مردم در انتظار گزارش اختلاس از بنیاد شهید/ ناامیدی از بازگشت پول‌های دزدیده شده...

مردم در انتظار گزارش اختلاس از بنیاد شهید/ ناامیدی از بازگشت پول‌های دزدیده شده

چکیده : درحالی‌که مهم‌ترین چهره طرف رایزنی یعنی مسعود زریبافان در هفته‌های گذشته جلساتی با اعضای کمیته تحقیق و تفحص داشته، روز گذشته سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس از ناکام‌ماندن فرایند رایزنی خبر داده و گفته است این گزارش بالاخره تا پایان ماه جاری به صحن علنی آورده خواهد شد...


گزارش تحقیق‌وتفحص از بنیاد شهید دوران احمدی‌نژاد که سال گذشته خبر اتمام بررسی آن در کمیسیون و ارجاعش به هیأت‌رئیسه منتشر شده بود، همچنان در کمیسیون اجتماعی در حال سبک‌وسنگین‌شدن است. گزارشی که به گفته رئیس کمیته تحقیق‌وتفحص، قرار است تا حد امکان قبل از قرائت‌شدن، برخی از وجوه آن با مذاکره به بیت‌المال بازگردد و امیر خجسته، این رایزنی‌ها را مهم‌ترین علت طولانی‌شدن توقف گزارش در کمیسیون اجتماعی اعلام کرده است. اما درحالی‌که مهم‌ترین چهره طرف رایزنی یعنی مسعود زریبافان در هفته‌های گذشته جلساتی با اعضای کمیته تحقیق و تفحص داشته، روز گذشته سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس از ناکام‌ماندن فرایند رایزنی خبر داده و گفته است این گزارش بالاخره تا پایان ماه جاری به صحن علنی آورده خواهد شد.

ایرج عبدی در پاسخ به انتقاد‌های انجام‌شده در مورد طولانی‌شدن روند رسیدگی به تحقیق‌وتفحص از بنیاد شهید در کمیسیون اجتماعی، به «ایلنا» گفته است: «رسیدگی به گزارش تحقیق‌وتفحص از بنیاد شهید و امور ایثارگران در حال نهایی‌شدن در کمیسیون اجتماعی است و این گزارش تا پایان خردادماه در صحن علنی مجلس قرائت خواهد شد. تاکنون چندین نشست برای بررسی این موضوع در کمیسیون اجتماعی با حضور مسئولان سابق بنیاد شهید (مسعود زریبافان) برگزار شده و در همین راستا برخی توضیحات آقای زریبافان از نظر نمایندگان قابل‌قبول تشخیص داده نشده است». درخواست تحقیق‌وتفحص از بنیاد شهید و امور ایثارگران تقریبا دو سال پیش با امضای ٩٠ نفر از نمایندگان مجلس کلید خورد و امیر خجسته، رئیس کمیته تحقیق‌وتفحص چند روز قبل درباره آخرین وضعیت گزارش این تحقیق‌وتفحص به «شرق» گفته بود: «برخی مدیران ارشد اقتصادی بنیاد شهید در تخلف‌ها دست داشته‌اند، تلاش شده با برخی مذاکره‌ها، بخشی از اموال به بنیاد بازگردد و بناست باقی موارد مجهول، در قوه ‌قضائیه رسیدگی شود».

کشف فساد هزارو٧٠٠ میلیارد ریالی در «بنیاد شهید» و انتقال آن به خارج از کشور، ازجمله مسائل بررسی‌شده در این تحقیق‌وتفحص است. آن‌طور که خجسته، به «شرق» گفته بود، «در بسیاری از شرکت‌های تابعه این سازمان تخلف‌هایی ثبت شده که همه مستندات آن در گزارش نهایی درج شده است».

درحالی‌که تا هفته گذشته امیر خجسته نسبت به نتیجه رایزنی با مدیران سابق بنیاد شهید ابراز امیدواری می‌کرد و می‌گفت بازگشت اموال با مذاکره، بهتر از قرائت گزارش در صحن و آغاز روند طولانی قضائی برای بازگرداندن اموال است، اظهارنظر روز گذشته سخنگوی کمیسیون اجتماعی مبنی بر قابل‌قبول‌نبودن توضیحات زریبافان برای نمایندگان، به معنای اعلام تلویحی شکست رایزنی‌هاست. خبری که اگر جدی باشد، معنای آن آغاز شمارش ‌معکوس برای قرائت گزارشی است که جعفرزاده ایمن‌آبادی از اعضای کمیته تحقیق، محتویات آن را تکان‌دهنده توصیف کرده بود. گزارشی که بعد از قرائت به دستگاه قضائی ارسال می‌شود تا مانند پرونده تحقیق‌وتفحص از تأمین اجتماعی، همگان در انتظار رسیدگی به پرونده‌اش بمانند.

منبع: روزنامه شرق


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.