سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » این حجم زمین خواری باور نکردنی است؛ ۷۳۰۰ میلیارد تومان فقط در شمیرانات...

این حجم زمین خواری باور نکردنی است؛ ۷۳۰۰ میلیارد تومان فقط در شمیرانات

چکیده : فرماندار شمیرانات از تصرف 818 هکتار از اراضی ملی شهرستان شمیرانات توسط نیروهای مسلح خبر داد و گفت: اگر نیروهای مسلح نیاز به زمین در منطقه دارند باید از مسیر قانونی اقدام کنند نه اینکه هرکجا که رسیده‌اند با کشیدن سیم خاردار زمین را محدود کنند. در حال حاضر مصمم هستیم که این موارد را پیگیری کنیم، چراکه براساس فرمایشات مقام معظم رهبری هیچ فرد یا گروهی حق ندارد به اراضی ملی دست‌اندازی کند...


فرماندار شمیرانات با تاکید بر عزم دستگاه‌های انتظامی و قضایی شهرستان شمیرانات برای رفع تصرف اراضی ملی، تاکید کرد: تاکنون حدود 7000 میلیارد و 300 میلیون تومان در جهت رفع تصرف اراضی ملی به بیت‌المال بازگشته است.

عزت‌الله خانمحمدی در سومین جلسه شورای حفظ حقوق بیت‌المال شهرستان شمیرانات با اشاره به فرمایشات رهبری درخصوص توجه به ارتفاعات استان تهران و پدیده زمین‌خواری و کوه‌خواری گفت: با توجه به جاذبه‌هایی که شهرستان شمیرانات در خود دارد، موضوع تصرف اراضی ملی زیاد بوده و غفلت دستگاه‌های ذی‌ربط نیز در 15 سال گذشته این موضوع را تشدید کرده است.

وی افزود: در یک سال و نیم گذشته عزم جدی برای برخورد با متخلفان به وجود آمده و خوشبختانه دستگاه‌های ذی‌ربط نیز با یک تعامل و هماهنگی منطقی توانسته‌اند بسیاری از پرونده‌ها در این حوزه را پیگیری و به مرحله اجرای حکم برسانند.

فرماندار شمیرانات با اشاره به جمعیت 550هزار نفری شهرستان شمیرانات و وسعت 1188 کیلومتر مربعی این شهرستان گفت: با توجه به اقلیم و شرایط جغرافیایی شهرستان شمیرانات این منطقه برای افرادی که قصد سوء استفاده از اراضی ملی دارند، پرجاذبه است. برهمین اساس شاهد تصرف اراضی ملی و ساخت و سازهای غیرمجاز در بخش‌های مختلف شهرستان در طول سالیان گذشته بوده‌ایم.

وی گفت: بی‌تردید در چند دهه گذشته در ارتفاعات شهرستان شاهد وقوع یک فاجعه بوده‌ایم. تخلفاتی که در دوره‌های گذشته در حریم رودخانه‌ها و تغییر کاربری اراضی زراعی داشته‌ایم، موجب شده که سیلاب‌ها، خسارات سنگینی را ایجاد کنند. همه این خسارت‌ها ناشی از تغییر مسیر رودخانه و تغییر کاربری زمین‌های زراعی است.

خانمحمدی نداشتن برنامه برای حفاظت و کنترل اراضی ملی و عدم اقدام حقوقی موثر دستگاه‌های ذی‌ربط را از عوامل افزایش تصرف اراضی ملی در سال‌های گذشته خواند و افزود: دستگاه‌هایی مانند سازمان حفاظت محیط زیست، بخشداری‌ها، راه و شهرسازی و شهرداری‌ها باید به صورت جدی در این موضوع وارد شوند. در یک سال و نیم گذشته جلسه‌ ستاد ساخت و ساز غیرمجاز و حفظ حقوق بیت‌المال به صورت مستمر در شهرستان شمیرانات برگزار می‌شود و بحمدالله انسجام مناسبی در میان دستگاه‌ها به وجود آمده است.

وی تاکید کرد: 1550 پرونده در حوزه تصرف اراضی ملی باقی مانده بود که در مورد 180 پرونده حکم صادر شد که از این میان 22 حکم اجرا و 40 حکم باقی مانده است که به زودی به مرحله اجرا می‌رسد. ارزش ریالی پرونده‌هایی که مورد پیگیری قرار گرفته است، بالغ بر 352 میلیارد تومان بوده است.

818 هکتار از اراضی ملی شمیرانات در تصرف نیروهای مسلح

فرماندار شمیرانات از تصرف 818 هکتار از اراضی ملی شهرستان شمیرانات توسط نیروهای مسلح خبر داد و گفت: اگر نیروهای مسلح نیاز به زمین در منطقه دارند باید از مسیر قانونی اقدام کنند نه اینکه هرکجا که رسیده‌اند با کشیدن سیم خاردار زمین را محدود کنند. در حال حاضر مصمم هستیم که این موارد را پیگیری کنیم، چراکه براساس فرمایشات مقام معظم رهبری هیچ فرد یا گروهی حق ندارد به اراضی ملی دست‌اندازی کند.

به گزارش ایسنا، خانمحمدی تاکید کرد: برای مبارزه با تصرف اراضی ملی و ساخت و سازهای غیرمجاز باید توسط دستگاه‌های ذی‌ربط سناریوی جدیدی طراحی شود چراکه ساز و کار فعلی معیوب است و باید تغییر کند و یک ارتقاء سازمانی در جهت انجام اقدامات بهتر داشته باشیم.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.