سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » روایت پدر و مادر شهید موسوی از وضعیت میرحسین و رهنورد در حصر...
» روحیه‌شان عالی؛ کارشان برای رضای خدا و محبوبیتشان ناشی از اخلاص است

روایت پدر و مادر شهید موسوی از وضعیت میرحسین و رهنورد در حصر

چکیده :برای رفع حصر ما تنها به همان خدایی که به این عزیزان عزت داده امیدواریم، نه به مقامات دولتی و حکومتی. در هر حال باید توجه داشته باشیم که ادامه حصر آنها هزینه ای است که بر مردم و کشور تحمیل می شود و توصیه ما این است که این حصر را بردارند و برای بهبود شرایط کشور پیش میرحسین موسوی بروند و از او مشورت بگیرند. با شناختی که ما از آقای میرحسین موسوی داریم ایشان آنقدر بزرگوار هستند که از این سالهای حصر کینه به دل نمی گیرند و برای برون رفت کشور از مشکلات دریغ نخواهند کرد...


کلمه – روشنک ابراهیمی:

پدر و مادر شهید سید علی موسوی حبیبی می گویند در ملاقات ده روز قبل خود با میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، روحیه آنها را عالی دیده اند و شاهد بوده اند که حصر نتوانسته ذره ای بر این روحیه تاثیر بگذارد.

پدر شهید موسوی تاکید می کند که محبوبیت مردمی موسوی به این خاطر است که قول و فعل او برای رضای خدا بوده و نیز ناشی از اخلاص در عمل و گفتارش است.

به گزارش کلمه، چهارشنبه ششم خرداد، زهرا رهنورد پس از انتقال شبانه به بیمارستان توسط پزشک معتمد تحت عمل جراحی چشم قرار گرفت. این دومین عمل جراحی چشم دکتر رهنورد است. او در روز جمعه 18 مهر سال گذشته نیز مورد عمل جراحی چشم قرار گرفته بود.

خانواده و فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد همچون دفعات گذشته از زمان عمل جراحی اطلاع نداشتند و تنها پس از عمل جراحی در گفت و گوی تلفنی میرحسین موسوی از موفقیت آمیز بودن عمل جراحی با خبر شدند.

خواهر میرحسین: شرایط حصر نتوانسته ذره ای بر روحیه موسوی و رهنورد تاثیر بگذارد

خدیجه موسوی خامنه، خواهر میرحسین موسوی در خصوص آخرین وضعیت زهرا رهنورد به خبرنگار “کلمه” می گوید: “زهرا رهنورد چهارشنبه شب تحت عمل جراحی چشم قرار گرفت و بعد از عمل جراحی برادرم آقای میرحسین موسوی با دخترش تماس گرفته و خبر داده که حال خانم رهنورد خوب است. البته این دومین عمل جراحی چشم خانم رهنورد است و چند ماه پیش هم یک چشم دیگرش را عمل کرده بودند.”

وی می افزاید: “خانم رهنورد بعد از عمل جراحی به حصر برگردانده شدند. ما قبل از عمل اصلا خبر نداشتیم. البته دخترانش خبر داشتند که چشم مادرشان باید عمل شود اما زمان دقیق آن را نمی دانستند و بعد از تماس پدرانشان متوجه شدند که مادرشان تحت عمل جراحی قرار گرفته است. آنها بعد از عمل جراحی هم ملاقاتی با مادرشان نداشتند. در هر حال شرایط حصر بر روی وضعیت جسمانی این عزیزان اثر منفی می گذارد و این را هم توجه داشته باشیم که با بالا رفتن سن، توانایی جسمی تغییر می کند و نیاز به رسیدگی بیشتری است.”

خواهر میرحسین موسوی در ادامه به ملاقات ده روز پیش با آنها اشاره کرده و از روحیه بسیار بالای میرحسین موسوی و زهرا رهنورد خبر می دهد. او می گوید: “حدود ده روز پیش ما یک ملاقات با آنها داشتیم و روحیه خیلی عالی داشتند. این شرایط نتوانسته ذره ای بر روحیه آنها تاثیر بگذارد و همچنان استوار و محکم ایستاده اند.”

علاوه بر زهرا رهنورد، مهدی کروبی نیز طبق گزارش سایت حزب اعتماد ملی در مرکز نور توسط دکتر قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی مورد عمل جراحی قرار گرفته است. حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی هم از مناسب بودن حال عمومی پدرش پس از عمل خبر داده است.

روحیه بالای محصوران به خاطر این است که کارشان برای رضای خداست

اگرچه تداوم حصر و افزایش مشکلات جسمانی محصوران بر نگرانی خانواده آنها افزوده است اما روحیه بالای آنها باعث شده این سالها را با صبوری طی کنند.

میرحسن حبیبی موسوی، همسر خواهر میرحسین موسوی و پدر شهید سید علی موسوی حبیبی، این روحیه بالا و ایستادگی را ناشی از عملکرد آنها در راه رضایت خدا می داند و توضیح می دهد: “اگرچه ادامه حصر این عزیزان و مشکلات جسمانی آنها باعث ناراحتی و نگرانی شدید ما می شود اما ما هم مانند آنها روحیه خودمان را حفظ می کنیم. آنها شخص معمولی نیستند و در برابر شرایط سخت مقاوم هستند؛ به خاطر همین هم هست که علی رغم شرایط سخت حصر و مشکلات جسمانی از روحیه بالایی برخوردار هستند. زیرا آنها به خوبی می دانند کارشان برای خدا بوده و کاری که برای رضایت خدا انجام شود سوخت و سوز ندارد و از همین رو خودشان را با شرایط هماهنگ کرده اند.”

پدر شهید موسوی در ادامه خاطرنشان می کند: “در هر حال وضعیت موجود طوری است که آقای موسوی که در زمان جنگ این همه خدمت به مردم و کشور کرده اند حالا باید اینگونه در حصر بمانند؛ آن هم در سالهایی که کشور به خدمات او نیاز دارد.”

پدر شهید موسوی: محبوبیت میرحسین نزد مردم ناشی از اخلاص اوست

اگرچه اقتدارگرایان نزدیک به شش سال با حصر غیرقانونی تلاش کردند نام آنها را از اذهان مردم پاک کنند اما علی رغم این تلاش بی حاصل مطالبه رفع حصر هنوز به شدت در بدنه جامعه خودنمایی می کند. به طوری که در هر مراسمی مردم برای طرح مطالبه خود مبنی بر رفع حصر استفاده می کنند.

هفته گذشته نیز سالن شهید چمران دانشکده فنی دانشگاه تهران بار دیگر شاهد حضور گسترده دانشجویانی بود که با تصاویر رهنورد، موسوی و کروبی انتقاد خود را نسبت به تداوم حصر غیرقانونی نشان دادند.

میرحسن حبیبی موسوی با تاکید بر اینکه محبوبیت میرحسین موسوی خدایی است، در خصوص علت این محبوبیت بالا توضیح می دهد: “محبوبیت میرحسین در نزد مردم ناشی از اخلاص در عمل و گفتارش است. خدا اگر بخواهد کسی را عزیز کند، عزت را به او می دهد. او مخلصانه برای ممکلت و دین اسلام خدمت کرد و عزتی که در نزد خدا و مردم دارد بخاطر همین عمل مخلصانه اش هست. حتی خیلی از مخالفانش هم الان به نتیجه رسیده اند. خدا رحمت کند آقای عسگراولادی که گفتند که اینها سران فتنه نیستند اما ای کاش واقعیت را بیشتر از این می گفتند.”

اشاره آقای حبیبی موسوی به اظهارات سال گذشته حبیب‌الله عسگراولادی عضو موتلفه است که  تاکید کرده بود “نباید آقای موسوی و آقای کروبی را «سران فتنه» نامید، چرا که این موضوع باعث «قفل شدن» شرایط سیاسی شده است. درباره حصر خانگی این دو عزیز نیز جدا از اینکه مقامات امنیتی و قضایی چه تصمیمی بگیرند، من به عنوان عضو هیات منصفه می‌گویم که این دو را مجرم نمی‌شناسم.” او که هشتاد سال داشت، گفته بود: “من رفتنی‌ام و آفتاب عمرم لب بام است. دیری نخواهد پایید که دیگر نیستم. من برای قبر، برزخ و قیامت جواب می‌خواهم و این آقایانی که بر مرکب احساسات سوارند در آن دنیا نمی‌توانند جواب مرا بدهند.”

اما پس از این اظهارات و ندامت از اشتباهات باز تغییری در نگاه حاکمیت نسبت رفع حصر صورت نگرفت، نگاهی که همچنان در دولت حسن روحانی ادامه دارد و رئیس جمهور تاکنون نتوانسته در این مسیر گام های موثری بردارد.

برای رفع حصر فقط به خدا امیدواریم/ میرحسین آنقدر بزرگوار هست که از حصر هم کینه به دل نمی‌گیرد

پدر شهید علی موسوی در ادامه صحبتهایش می گوید: “برای رفع حصر ما تنها به همان خدایی که به این عزیزان عزت داده امیدواریم، نه به مقامات دولتی و حکومتی. در هر حال باید توجه داشته باشیم که ادامه حصر آنها هزینه ای است که بر مردم و کشور تحمیل می شود و توصیه ما این است که این حصر را بردارند و برای بهبود شرایط کشور پیش میرحسین موسوی بروند و از او مشورت بگیرند. با شناختی که ما از آقای میرحسین موسوی داریم ایشان آنقدر بزرگوار هستند که از این سالهای حصر کینه به دل نمی گیرند و برای برون رفت کشور از مشکلات دریغ نخواهند کرد.”

او به سخنان میرحسین موسوی اشاره کرده و یادآوری می کند: “میرحسین موسوی همان میرحسین موسوی سابق است که استوار و محکم بر سر آرمان های انقلاب و مردم مانده است و ذره ای در نیت دلسوزانه اشان که بخاطر آن در عرصه انتخابات پا گذاشتند تغییری حاصل نشده است. وقتی وضعیت نابسامان کشور و مردم را که حاصل عملکرد دولت نهم و دهم بود را دیدند احساس تکلیف کردند و به صحنه آمدند؛ وگرنه می توانستند بدون توجه به مشکلات مردم در دفترشان به کار خود ادامه دهند اما وظیفه خود دانستند که باید برای حل مشکلات کشور به صحنه بیایند. متاسفانه دیدیم که حضور او را تاب نیاوردند و در انتخابات دزدی و خیانت صورت گرفت. از یاد نبریم که در زمان تبلیغات انتخاباتی در همه ی نقاط کشور مردم از میرحسین حمایت کردند و او رای بالای مردمی داشت اما یک شبه و یکساعته در این آرا دست بردند و بعد هم شرایط بعد از آن و حصر این عزیزان…

الان هم فسادهای اقتصادیی که یکی پس از دیگری برملا می شود فسادهایی است که آقای میرحسین موسوی همه را پیش بینی کرده بودند. ایشان وقتی همین رانت خواری ها را دیدند به صحنه آمدند. سخنرانی ایشان در شب انتخابات را از یاد نبریم که گفتند:

مردم عزیز ما بدانند که من هیچ گاه اهل برگشتن از شعارهایم نیستم و من همان میرحسین سابق اول انقلاب هستم که شرایط جدید را درک می کنم. و مقید به انجام تمام کارها هستم و آنها را به صورت حقی برای مردم قلمداد می کنم و اجازه نمی دهم که دراین راه ذره ای کاستی وجود داشته باشد.
الان که پنج و شش سال از آن صحبتها می گذرد ذره ای از آرمان های خود برای احقاق حقوق مردم عقب نشینی نکرده اند و با همان قاطعیت ایستاده اند و تا آخر هم محکم بر سر آرمانهایش خواهد ایستاد. در هر حال امیدواریم از نیت آقای میرحسین موسوی استفاده کنند و برای بهبود شرایط کشور از دیدگاههای ایشان بهره بگیرند.”

او در پایان به ناکام ماندن هر اقدامی در حذف نام و یاد میرحسین موسوی از اذهان مردم تاکید می کند و بیان می کند: “در هفته دفاع مقدس چند جا دیدم که مراسم برگزار کردند و عکس میرحسین موسوی را از عکس ها برداشته اند در حالیکه اینگونه اقدامات نتیجه عکس دارد تا جایی که دیدیم حذف ایشان از عکس های دوران دفاع مقدس خرمشهر بیشتر خودنمایی کرد و همه متوجه شدند. بالاخره هر اقدامی هم صورت بگیرد خدا پشت سر میرحسین موسوی است و نمی شود نام و یاد او را حذف کرد. بنابراین به اعتقاد من از این محبوبیت و دیدگاههای دلسوزانه او برای رفع مشکلات کشور استفاده کنند.”

سابقه بیمار شدن موسوی و رهنورد در دوران حصر

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از 25 بهمن سال 89 به طور غیرقانونی در بازداشت خانگی هستند و تاکنون نه تنها هیچ مقامی مسئولیت حصر و زندان خانگی آنها را برعهده نگرفته است بلکه در قبال مسئولیت وخامت سلامت جسمانی محصورین هم سکوت کرده اند.

این در حالی است که به گفته نزدیکان محصوران، آنها پیش از حصر از سلامت کامل برخوردار بودند اما شرایط حصر بر وضعیت سلامت آنها تاثیر منفی گذاشته است.

طبق گزارش ها یک سال پس از حصر، مادر زهرا رهنورد با اشاره بر رنگ پریدگی و کاهش وزن ناگهانی دخترش نسبت به وضعیت سلامت محصوران به مسئولین هشدار داد.

سال 92 نیز در پی نگرانی های شدید از وضعیت جسمانی زهرا رهنورد، زهرا موسوی از درد شدید آرتروز در کتف و دست‌ها و بالارفتن قند خون مادرش خبر داد.

با گذشت زمان و تداوم حصر، بسامد اخبار وضعیت نامناسب جسمانی حصر شدگان شدت گرفت؛ تا جایی که در اواسط سال 91 میرحسین موسوی به دنبال انسداد عروق قلبی تحت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی قرار گرفت و پس از یک شب بستری شدن در بیمارستان به حصر خانگی بازگردانده شد.

بستری شدن میرحسین موسوی در بیمارستان پس از وخامت شدید حالش با تاخیر و تعلل در درمان او انجام شد، به طوری که دکتر محمدرضا ظفرقندی در مراسم 16 آذر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در سال 1391، از پیگیری روند درمان سکته‌ قلبی میرحسین موسوی با 3 ماه تأخیر به دلیل ممانعت از انتقال او به بیمارستان خبر داد.

در شرایط نامناسب حصر، وضعیت جسمانی میرحسین موسوی با گذر زمان رو به وخامت گذاشته شد. در آستانه‌ نوروز 93، با بروز علائمی همچون نوسانات شدید فشار خون و سرگیجه، میرحسین موسوی برای انجام سونوگرافی و بررسی عروق مغز و کلیه با تاخیر به یک مرکز درمانی منتقل شد. در شهریور ماه همان سال نیز میرحسین موسوی برای عمل جراحی چشم بدون همراهی خانواده‌اش، به مرکز تخصصی چشم پزشکی نور منتقل شد و دکتر قاضی‌زاده هاشمی عمل جراحی آب مروارید را بر چشمان میرحسین موسوی انجام داد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.