سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سهمیه بنزین خردادماه واریز نشد/ احتمال پایان سهمیه‌بندی و تک‌نرخی شدن بنزین...
» سناریوی جدید دولت: بنزین لیتری 1000 تومان؛ گازوئیل لیتری 300 تومان

سهمیه بنزین خردادماه واریز نشد/ احتمال پایان سهمیه‌بندی و تک‌نرخی شدن بنزین

چکیده :سهمیه بنزین خرداد ماه که قرار بود نیمه شب گذشته به کارت های سوخت واریز شود، هنوز واریز نشده و همزمان زمزمه هایی مبنی بر اجرای فاز سوم هدفمندی یارانه ها و تک نرخی شدن و پایان سهمیه بندی بنزین و تثبیت قیمت 1000 تومانی در رسانه ها مطرح شده است....


کلمه – گروه اقتصادی: سهمیه بنزین خرداد ماه که قرار بود نیمه شب گذشته به کارت های سوخت واریز شود، هنوز واریز نشده و همزمان زمزمه هایی مبنی بر اجرای فاز سوم هدفمندی یارانه ها و تک نرخی شدن بنزین در رسانه ها مطرح شده است.

به گزارش کلمه، در حالی که خبرگزاری فارس در خبری مدعی واریز شدن سهمیه های ماهانه بنزین 700 تومانی به کارت های سوخت شده بود، مردم می گوید چنین اتفاقی نیفتاده است.

این رسانه وابسته به سپاه ادعا کرده بود که قیمت بنزین سهمیه ای و آزاد تا پایان سال تغییری نخواهد کرد و به نرخ هر لیتر 700 تومان و 1000 تومان باقی خواهد ماند.

اما حالا پس از چند ساعت مشخص شده که این خبر درست نیست و سهمیه ای به کارت های سوخت اضافه نشده است.

در همین حال خبرگزاری شانا وابسته به وزارت نفت هم واریز نشدن سهمیه خردادماه خودروهای شخصی را تایید کرده و از «اخباری مبنی بر تصمیم دولت برای تک‌نرخی کردن قیمت بنزین خودروهای شخصی» خبر داده و افزوده که این خبر که تاکنون از سوی هیچ منبع رسمی تایید نشده است.

مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران از جله قائم مقام و سخنگوی آن نیز در مصاحبه های جداگانه ای خود سلب مسئولیت کرده و گفته اند که این شرکت فقط مجری تصمیم گیری های دولت است و در سهمیه بندی بنزین و تعیین قیمت آن مسئولیتی ندارد.

داود عربعلی سخنگوی شرکت پالایش و پخش به شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی گفته است: این شرکت تابع مصوبات ابلاغی مجلس شورای اسلامی به هیئت وزیران و ابلاغ آنها به دستگاه اجرایی است. سامانه هوشمند سوخت با دقت همیشگی فعال است و هیچ مشکلی ندارد.

منصور ریاحی، قائم‌مقام شرکت مذکور هم به خبرگزاری نسیم گفته است: تاکنون هیچ گونه دستور جدیدی در مورد سهمیه بنزین و یا افزایش قیمت آن به شرکت متبوع او ابلاغ نشده است.

این در حالی است که هفته گذشته، ناصر سجادی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفته بود که قیمت سهمیه‌های بنزین خودروهای شخصی تا پایان سال جاری ثابت خواهد ماند.

برخی گزارش ها هم مدعی شده اند: سهمیه بنزین ۷۰۰ تومانی خودروهای عمومی و وانت بارها برای خردادماه سال جاری هم شب گذشته به کارت سوخت دارندگان این دست خودروها واریز شده، با این تفاوت که خودروهای شخصی از دریافت این سهمیه بی نصیب مانده‌اند.

زمزمه های تک قیمت شدن بنزین در حالی مطرح شده که مجلس در قانون بودجه سال ۹۴ به افزایش پنج درصدی قیمت فرآورده های نفتی رای داده است. هرچند سخنگوی دولت چندی قبل خبرهای حاکی از افزایش قیمت سوخت را رد کرد.

در همین حال روزنامه دنیای اقتصاد گزارش داده که هیات دولت در جلسه هفته قبل خود کلیات تغییر در قیمت حامل‌های انرژی را تصویب و نهادهای کارشناسی را مسوول تدوین سناریوی مربوطه کرده است.

در این گزارش ادعا شده که مهم‌ترین بند از این سناریو مربوط به یکسان‌سازی بنزین و حذف سهمیه آن است، به طوری که قیمت بنزین (اعم از سهمیه و آزاد) به هزار تومان در هر لیتر می رسد و قیمت گازوئیل سهمیه‌ای هم با ۵۰ تومان افزایش در هر لیتر به ۳۰۰ تومان خواهد رسید.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.