سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » کتاب یک زندانی سیاسی درباره فاشیسم، مورد توجه رهبری قرار گرفت...

کتاب یک زندانی سیاسی درباره فاشیسم، مورد توجه رهبری قرار گرفت

چکیده :کتاب «جنبش‌های فاشیستی» را مهدی تدینی از زندانیان سیاسی سبز ترجمه کرده که از تیرماه ۹۳ در بند ۸ زندان اوین محبوس است. این کتاب که بخش عمده ترجمه آن در شرایط دشوار بند ۸ اوین انجام شده، در جریان بازدید روز چهارشنبه رهبری مورد توجه وی قرار گرفت....


یک روز پس از بازدید آیت الله خامنه ای از نمایشگاه کتاب تهران، رسانه های دولتی و نظامی به انتشار روایت ها و حاشیه هایی از این بازدید دست زده اند تا از این طریق جهت گیری های فرهنگی رهبری نظام را برجسته سازند.

به گزارش کلمه، هرچند این بازدید در پی درخواست مکتوب وزیر ارشاد صورت گرفت و چند روز پیش از آن موجی از جمع آوری برخی کتاب ها حتی توسط پلیس امنیت آغاز شد، یک نکته در گزارش های منتشر شده از حواشی این دیدار جالب توجه است.

آنگونه که خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه گزارش کرده، مدیر داخلی انتشارات ققنوس درباره حضور آیت الله خامنه ای در غرفه این ناشر گفته است: “رهبر انقلاب در این بازدید تعدادی از آثار را تورق زدند که از جمله این موارد «تاریخ جهان» و «تاریخ خلیج فارس» بود، ایشان از اینکه یک نویسنده خارجی با عنوان خلیج فارس کتابی نوشته‌اند تقدیر کردند. همچنین ایشان کتاب «ظهور ژاپن مدرن» و «نقش‌برجسته‌های نویافته ساسانی» را نیز تورق کردند که کتاب دوم به‌دلیل اینکه تألیف یک نویسنده داخلی بود مورد تحسین ایشان قرار گرفت. «جنبش‌های فاشیستی» دیگر کتابی بود که ایشان آن را تورق کردند و از این نظر که یک نویسنده آلمانی مقدمه‌ای به فارسی برای این کتاب نوشته است، به کتاب توجه کردند”.

کتاب «جنبش‌های فاشیستی» درباره بحران نظام لیبرالی و تکامل فاشیسم، نوشته ارنست نولته و ترجمه “مهدی تدینی” است. مهدی تدینی مترجم این کتاب از زندانیان سیاسی سبز است که از تیرماه ۹۳ در بند ۸ زندان اوین محبوس است و به ۳ سال حبس تعزیری از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب محکوم شده است.

مهدی تدینی که دانش آموخته کارشناسی ارشد زبان آلمانی است، در پی راهپیمایی ۲۵ بهمن سال ۸۹ توسط ماموران وزارت اطلاعات در منزلش بازداشت و بیش از یک ماه را در سلول های انفرادی گذراند. مهدی تدینی بخش عمده ترجمه این اثر را در شرایط بسیار دشوار بند ۸ اوین به پایان برده است.

بر اساس اخبار منتشر شده، نمایشگاه کتاب تهران در سال جاری محل عرضه برخی آثار زندانیان سیاسی سبز بوده است که از آن جمله می توان به کتابهای “آب و حقوق بشر” با ترجمه حسن اسدی زیدآبادی و “چرا ملت ها شکست می خورند” با ترجمه دکتر محسن میردامادی و محمدحسین نعیمی اشاره کرد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.