سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » وقتی رهبری نام فامیل پدربزرگش را هم سانسور می‌کند...

وقتی رهبری نام فامیل پدربزرگش را هم سانسور می‌کند

چکیده :وقتی حاکمیت در نگاشتن تاریخ «رسمی» انقلاب اسلامی نام بزرگان مبارز و پیشگامی مانند فقیه فقید و عالیقدر آیت‌الله العظمی منتظری، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و میر حسین موسوی را حذف می‌کند، حذف نام اصلی پدر بزرگ مادریِ رهبر حاکمیت از سوی وی (که احتمالا به نیت حذف نام بخش معترضِ یک فامیل بزرگ و متنوع صورت گرفته) دور از انتظار نیست. حذف «تن‌ها» از حذف «نام‌ها» آغاز می‌شود و یا بدان ختم می‌شود؛ از این روست که به حذف نام‌ها حساس می‌بایست بود....


سید حسین میردامادی:

باسمه تعالی شأنه

چرا آقای خامنه‌ای در پیام‌اش بمناسبت نکوداشت پدربزرگ مادری‌اش فامیل اصلی او را حذف کرد؟

این نخستین بار نیست که نامبرده اصرار دارد تنها از عنوان آیت الله «نجف آبادی» برای اشاره به پدر بزرگ مادری‌اش استفاده کند و از ذکر فامیل اصلی پدر بزرگ‌اش «میردامادی» در کنار شهرت «نجف آبادی» اجتناب می‌ورزد.

​این در حالی است که ایشان به خوبی می‌داند که:

۱ـ آیت الله حاج سید هاشم دارای شجره‌نامه مفصلی است با مهر و تأیید آیت الله العظمی مرعشی نجفی ره -فقیه فقید برجسته و عالِم انساب- که تقریبا تمام فامیل میردامادی در این شجره‌نامه ذکر شده است، به ویژه دانشمندان و شخصیت‌های بزرگی از قبیل: علی بن عبد العالی الکرکی، معروف به «محقق ثانی » (م. ۹۴۰ هـ قمری) حکیم میرداماد (م.۱۰۴۰ هــ ق یا۱۰۴۱ هـ ق)، سید احمد علوی (م. ۱۰۵هـ ق)، علامه میر عبدالحسیب (م. ۱۱۲۱هـ ق) و میر محمداشرف (م. ۱۱۴۵هـ ق) از معرو‌ف‌ترین ایشان‌اند.

۲ـ در شناسنامه مرحوم آقا سید هاشم، کلیه اولاد ایشان و مادر آقای خامنه‌ای تنها و تنها نام «میردامادی» ثبت شده و اشاره‌ای به «نجف آبادی» نشده است، این نکته را هم نامبرده به خوبی می‌داند.

۳ـ امضای مرحوم آقا سید هاشم تا قبل از سفر به نجف آباد، در سال ۱۳۳۳ شمسی قمری «هاشم المیردامادی النجفی» بوده است و در بالای تصویر ایشان در آن عکس دسته‌جمعی مشهور با علمای زندانی بعد از آزادی از زندان رضا شاه، «آقای نجفی» ثبت شده و در آن زمان شهرت ایشان چنین بوده است.

۴ــ شهرت «نجف آبادی» هم پس از اولین و آخرین سفر ایشان به نجف آباد در سال ۱۳۳۳ قمری آغاز شده است.

۵ــ مراجعی که تنها با نام ولایت‌شان شهرت یافته‌اند، معمولاً دارای چنین نسبت و نام فامیلی نبوده‌اند، از قبیل آیت الله آخوند خراسانی، آیت الله میرزای نائینی، آیت الله اصفهانی، آیت الله بروجردی و غیره.

​اکنون این پرسش مطرح است که: با توجه به نکات مطرح شده در بالا، آقای خامنه‌ای چه اصراری دارند که نام فامیلی اصلی را از عنوان پدر بزرگ مادری خود حذف کنند و در کنار شهرت ایشان ذکر نکنند؟ در پیام اخیر ایشان به مناسبت بزرگداشت آیت‌الله سید هاشم میردامادی نجف‌آبادی در مشهد، همچون سایر مناسبت‌ها ایشان تنها به ذکر شهرت «نجف آبادی» بسنده کرده‌اند، و این امر موج اعتراض خاموش فامیل میردامادی را برانگیخته است.

​گرچه وقتی حاکمیت در نگاشتن تاریخ «رسمی» انقلاب اسلامی نام بزرگان مبارز و پیشگامی مانند فقیه فقید و عالیقدر آیت‌الله العظمی منتظری، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و میر حسین موسوی را حذف می‌کند، حذف نام اصلی پدر بزرگ مادریِ رهبر حاکمیت از سوی وی (که احتمالا به نیت حذف نام بخش معترضِ یک فامیل بزرگ و متنوع صورت گرفته) دور از انتظار نیست. حذف «تن‌ها» از حذف «نام‌ها» آغاز می‌شود و یا بدان ختم می‌شود؛ از این روست که به حذف نام‌ها حساس می‌بایست بود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.