سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » وزارت علوم: اکثر بورسیه های دولت سابق همچنان غیرقانونی است...

وزارت علوم: اکثر بورسیه های دولت سابق همچنان غیرقانونی است

چکیده : با آن که هفته گذشته مجلس پرونده بررسی به پرونده سه هزار بورسیه غیرقانونی در دولت محمود احمدی نژاد را مختومه اعلام کرد و اعتراض هایی هم در پی داشت، امروز وزارت علوم در اطلاعیه گزارش کاملی از نتیجه بررسی ها ارائه کرده است. طبق این گزارش همچنان بیشترین تعداد بورسیه شده ها روال غیرقانونی را طی کرده بودند...


کلمه _ گروه خبر: با آن که هفته گذشته مجلس پرونده بررسی به پرونده سه هزار بورسیه غیرقانونی در دولت محمود احمدی نژاد را مختومه اعلام کرد و اعتراض هایی هم در پی داشت، امروز وزارت علوم در اطلاعیه گزارش کاملی از نتیجه بررسی ها ارائه کرده است.
طبق این گزارش همچنان بیشترین تعداد بورسیه شده ها روال غیرقانونی را طی کرده بودند.

با اعلام نتایج کمیته پیگیری بورسیه ها ، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بیانیه ای به شرح ذیل صادر کرد :” پرونده بورسیه ­های بدون آزمون که یکی از مسائل پیش­روی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دوره کنونی بوده است، پس از طی مراحل مختلف بررسی علمی و حقوقی، سرانجام منجربه اتخاذ تصمیماتی شد که در اطلاعیه مورخ 93/2/8 اعلام شد.

همان گونه که در اطلاعیه قبلی نیز آمده است این وزارت به منظور محافظت از شأن انسانی و رعایت حقوق فردی پذیرفته­ شدگان به رغم عدم رعایت مراحل قانونی در صدور بخشنامه­ هاو آیین نامه­ ها و دستورالعمل­های ذی­ربط و مغایرت بسیاری از تصمیمات اجرایی با موازین قانونی که در گزارش­ها و پیگیری­های دیوان محاسبات کشور نیز آمده است، همان مصوبات و دستورالعمل­ها رامبنا قرار داده است.

در این روند صرفاً مواردی از پذیرفته شدگان که بر اساس بخشنامه­ های وقت فاقد یک یا چند شرط از شرایط پذیرش بودند و با یک تا 3 مانع شامل کسری معدل، کبر سن و اشتغال همزمان با تحصیل روبه رو بودند تفکیک شده و در مورد پرونده­ های دارای تخلف به این ترتیب تصمیم­ گیری شد که از سه امتیاز اعطایی یعنی 1- ادامه تحصیل در دوره دکتری بدون آزمون و رقابت با متقاضیان دوره ­های دکتری داخل 2- پرداخت هزینه­ های تحصیل از محل اعتبارات دولتی3- استخدام در دانشگاه­ها به عنوان هیأت علمی، امتیاز اول یعنی ادامه تحصیل برای آنها حفظ شود و دو امتیاز بعدی با توجه به منع قانونی و نیز تأکید دیوان محاسبات مورد تجدید نظر قرار گیرد.

براین اساس بیش از 800 نفر مشمول ادامه تحصیل با هزینه شخصی و باز گرداندن هزینه های پرداختی به خزانه شدند. کمتر از 40 نفر هم که به دلیل ارائه اطلاعات نادرست موجب اتخاذ تصمیم اشتباه شده بودند، با محرومیت از ادامه تحصیل نیز مواجه شدند.

به دنبال اطلاعیه مورخ 93.8.2 این وزارت، قریب به 600 نفر از مشمولان لغو بورس درخواست تجدید نظر کردند. بنا به تصمیم وزارت ،کمیته منتخب وزیر محترم این دسته از درخواست­های متقاضیان را مورد بررسی قرار داد. نتیجه پس از رسیدگی و تأیید شورای مرکزی بورس و تنفیذ مقام محترم وزارت، از آخر فروردین ماه سال جاری به تدریج به دانشگاه­ها ارسال شده است.

اکنون نتایج رسیدگی­های مجدد به درخواست ها به شرح زیر اعلام می شود:

1) در رسیدگی مجدد، از بین 3 شرط عدم اشتغال همزمان با تحصیل، معدل و سن ،شرط عدم اشتغال نسبت به دو شرط دیگر قابل تفسیر تشخیص داده شد. علیرغم صراحت­های موجود قانونی در بحث اشتغال که مورد تاکید دیوان محاسبات کشور نیز قرار گرفت و تعهد ماخوذه از همه پذیرفته­ شدگان مبنی بر عدم اشتغال به امور غیر مرتبط با تحصیل، ” اشتغال غیر دولتی موقت ” از مصادیق اشتغال همزمان با تحصیل خارج شد و به این اعتبار و عمدتاً به دلیل تفسیر مربوط به اشتغال، قریب به 120 نفر مشمول تغییر رأی شدند. 87 نفر دیگر نیزاز این مجموعه در صورت وصول پاسخ مثبت در مورد استعلام­ های انجام شده از محل کار و یا هیأت امنای دانشگاه محل خدمت ( مربوط به مربیان شاغل به تحصیل) با تغییر رأی قبلی روبه رو خواهند شد. از این 207 نفر، 78 نفر دارای حکم بورس می­باشند و مابقی به دلیل عدم جایابی و عدم صدور حکم بورس، کماکان مشمول ادامه تحصیل با هزینه شخصی خواهند بود. بنابراین ادامه بورس قریب به 10درصد از مجموع حدود 800 نفر اولیه تایید گردید.

2) آمار مشمولان محروم از تحصیل به 39 نفر رسیده است.

3) از 512 نفر مربیان پیمانی دانشگاهها که ادامه تحصیل و ماموریت تحصیلی آنها صرفاً با تأیید هیأت امنای دانشگاه میسر است، 371 نفر موفق به اخذ موافقت هیأت امنا نشده اند؛ لذا ادامه تحصیل آنها با مشکل قانونی مواجه است.

4) سایر موارد مذکور در اطلاعیه آبان ماه 93 پس از رسیدگی مجدد، بدون تغییر می ماند.

5) برای آن دسته از پذیرفته­ شدگان تحت عنوان ” تبدیل به داخل”، که فاقدجایابی و حکم بورس بوده و علی رغم مساعدت­های صورت پذیرفته در سال گذشته برای ارائه اعلام نیاز از دانشگاه­ها تاکنون موفق به این امر نشده اند، وفق مقررات و نظر دیوان محاسبات کشور امکان ادامه پرداخت شهریه دانشگاهی وجود ندارد. بدیهی است در صورت ارائه اعلام نیاز تا پایان تحصیل، صدور حکم بورس امکان پذیر خواهد بود.

تلاش­های انجام شده در طول 15 ماه گذشته مرتبط با این پرونده که عملاً به نقطه پایان رسیده است، ابتدائاً با پیگیری نهاد نظارتی مسئول یعنی دیوان محاسبات کشور آغاز شد و سپس با بررسی­‌های مستمر در وزارت خانه و در عین انعطاف با هدف حل مسئله در چهارچوب مقررات و تاکیدهای نهاد نظارتی دنبال شده و اظهار نظرهای متنوع و متعدد در این روند با اظهار نظرهای اعلام شده توسط دیوان محاسبات کشور مغایرت دارد در طرف دیگر، اصرار و تاکید مقامات عالی کشور بر ضرورت پی­گیری مسئله و پایبندی به قانون و مقابله با فساد در همه جا وابراز حساسیت و نگرانی اقشار مختلف دانشگاهی در خصوص اعمال فشارها و جو­سازی­های غیر علمی برای تغییر روند رسیدگی، قرار دارد. همین احساس مسئولیت­هاست که امید برای صیانت محیط­ های دانشگاهی را تقویت می­کند.

اظهارنظرهایی مبنی بر اختیار وزیر و شورای مرکزی بورس در اعطای بورس به هر صورت، و اینکه شورای مرکزی بورس در تصمیم ­گیری­های خود قدرت مطلق دارد ونیاز به متابعت از هیچ چارچوبی نیست، از هیچ یک از قوانین و مقررات مرتبط با بورس استنباط نمی­شود. بالطبع، شورای مرکزی بورس و وزیر پس از تعیین شرایط (در چهارچوب قوانین و مقررات حاکم) و ابلاغ آن به دانشگاهها، لااقل تا دستورالعمل بعدی حق تخطی از مفاد آن دستورالعمل­ها را نداشته و هر گونه تصرف بعدی در مفاد دستورالعمل­های مذکور موجب تضییع حقوق داوطلبان گردیده و ظلمی را در حق سایر داوطلبان که به استناد آن دستورالعمل­ها در عرصه رقابت وارد نشده­اند، رقم می­زند. علی هذا استدلال و تفسیر از اختیارات شورای مرکزی بورس و وزیر که آنان می­توانند به میل و نظر خود عمل کرده و عدول از مفاد دستورالعمل ها، که خود مرجع صدور آن ها بوده اند، نادرست و موجب تضییع حقوق افراد و تبعیض ناروا بین متقاضیان استفاده از امتیاز بورس می­شود.

این وزارت روند قانونی پذیرش دانشجو برای اعزام به خارج از کشور را از طریق برگزاری آزمون ورودی نیمه متمرکز توسط سازمان سنجش آموزش کشور، حاکم نموده و بهترین­ های علمی و اخلاقی و نخبگان کشور را برای این امر مهم انتخاب کرده و خواهد کرد.​”


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.