سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » انتقاد شدید انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران از وزیر کار: چرا کارشکنی می‌کنید؟...
» در بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی کارگر

انتقاد شدید انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران از وزیر کار: چرا کارشکنی می‌کنید؟

چکیده :در آستانه روز جهانی کارگر، انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران ضمن اعلام همبستگی با تمامی کارگران جهت رفع مشکلات و نیازهای مشترک، از تمامی فعالان و تشکل های کارگری و مطبوعاتی سراسر جهان و دیگر کنشگران سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و سازمان های مردم نهاد می خواهد تا حمایت خود را از بازگشایی این انجمن اعلام و ما را در این راه یاری کنند....


انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران در بیانیه ای به مناسبت روز جهانی کارگر، ضمن انتقاد از کارشکنی های وزیر کار در مسیر بازگشایی این انجمن، ربیعی را به مناظره عمومی و مطبوعاتی دعوت کرد.

به گزارش کلمه، این نهاد صنفی اهالی مطبوعات با یادآور اینکه دو سال از وعده حسن روحانی برای بازگشایی انجمن صنفی گذشته و هیچ اقدام شایسته ای در این خصوص انجام نشده، از تلاش برخی مدیران دولتی از جمله وزیر کار برای ایجاد تشکل های موازی دولت ساخته به شدت انتقاد کرد.

انجمن صنفی روزنامه نگاران که سال قبل هم در نامه ای به رئیس جمهور، خواستار دستور وی به وزارت کار برای تن دادن به اجرای قانون شده بود، در بیانیه امروز از از روحانی خواسته است با عمل به وعده های انتخاباتی خود و معرفی افراد بی طرف و منصف جهت پیگیری و بازگشایی دفتر انجمن، مانع وارد شدن نام ایران در فهرست ناقضین حقوق کار در اجلاس سالانه سازمان بین المللی کار شوند.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

روز جهانی کارگر برای روزنامه نگاران ایرانی در حالی سپری می شود که مهر آهنین پلمب، همچنان بر در «انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران» سنگینی می کند و علی رغم اینکه دو سال از وعده رییس جمهوری محترم مبنی بر بازگشایی انجمن صنفی می گذرد، هیچ اقدام شایسته ای در این خصوص انجام نشده و متاسفانه تعدادی از مقامات ارشد دولتی طی ماه های اخیر به جای مساعدت در جهت برگزاری مجمع عمومی عادی انجمن صنفی و ابطال تصمیمات غیرقانونی مدیران سابق وزارت کار، علاوه بر کارشکنی، مبادرت به اجرای طرح های تفرقه افکنانه در بین روزنامه نگاران و تلاش برای ایجاد تشکل های دولتی جایگزین کرده اند.

در آخرین اقدام فرصت طلبانه، با خبر شدیم آقای علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که وظیفه اش صیانت از حقوق مشمولان قانون کار است، با تشکیل اتاق فکری متشکل از برخی افراد مرتبط یا نامرتبط با حوزه مطبوعات و تعدادی از مدیران مغرض در بدنه دولت، اقداماتی را علیه انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران سازماندهی کرده و درصدد است تشکل های موازی و دولت ساخته ای را با پوشش شبه قانونی راه اندازی کرده و مانع بازگشایی انجمن صنفی شود. متاسفانه نامبرده از اعلام رسمی این موضوع نیز امتناع نکرده و در مصاحبه های متعددی بر اجرای این طرح پافشاری می کند.

این در حالی است که انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران یک تشکل مستقل کارگری و مورد تایید و استناد سازمان های بین المللی از جمله سازمان بین المللی کار است و تنها تشکل اکثریت مطبوعاتی در ایران محسوب می شود و مطابق قوانین داخلی و بین المللی حق فعالیت داشته و دارد.

لازم به توضیح نیست که در غیاب انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران طی سال های اخیر، بستر امنی برای قانون شکنان فراهم آمده تا بدون مزاحمت ناظرانی چون وزارت کار، اقدام به تضییع گسترده حقوق روزنامه نگاران کرده و بدون داشتن واهمه از هرگونه اقدام اعتراضی یا سازمان یافته، بر این اقدامات غیرقانونی پافشاری کنند. به تعطیلی کشیدن مذاکرات دسته جمعی و تعلیق پیگیری ها و توافقات مربوط به حقوق و دستمزد روزنامه نگاران، ایجاد نامنی شغلی از طریق عدم رعایت مفاد قانون کار و نبستن قرارداد کار، مشکلات بیمه ای و درمانی و… از جمله مشکلاتی است که روز به روز بر دامنه آن افزوده می شود و متاسفانه متولیان امر به جای کمک برای بازگشایی خانه روزنامه نگاران، با در نظر گرفتن نقش«ناجی» برای خود، این مشکلات را بهانه ای برای «جااندازی» تفکر ضرورت «راه اندازی» تشکل جدید برای روزنامه نگاران قرار می دهند.

اکنون و در آستانه روز جهانی کارگر، انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران ضمن اعلام همبستگی با تمامی کارگران جهت رفع مشکلات و نیازهای مشترک، از تمامی فعالان و تشکل های کارگری و مطبوعاتی سراسر جهان و دیگر کنشگران سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و سازمان های مردم نهاد می خواهد تا حمایت خود را از بازگشایی این انجمن اعلام و ما را در این راه یاری کنند.

همچنین توجه مقامات دولتی به ویژه وزیر کار را به تبعات داخلی و بین المللی این اقدامات مداخله جویانه جلب کرده و از جناب آقای روحانی می خواهیم با عمل به وعده های انتخاباتی خود و معرفی افراد بی طرف و منصف جهت پیگیری و بازگشایی دفتر انجمن، مانع وارد شدن نام ایران در فهرست ناقضین حقوق کار در اجلاس سالانه سازمان بین المللی کار شوند.

در پایان ضمن دعوت از آقای علی ربیعی و دیگر عوامل پشت پرده پروژه آلترناتیوسازی برای انجمن صنفی، به یک مناظره عمومی و مطبوعاتی، از تمامی روزنامه نگاران به خصوص اعضای انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران می خواهیم نسبت به عواقب راه اندازی تشکل های جایگزین تحت هر نام یا عنوانی، هوشیار و خویشتن دار باشند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.