سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » از کهریزک تا عربستان؛ معیارهای دوگانه دلواپسان...

از کهریزک تا عربستان؛ معیارهای دوگانه دلواپسان

چکیده :چرا قرعه کشی دختران ایرانی و آن وضعیت فجیع و فساد بارز ، رگ غیرت برخی را به جوش نیاورد و تازه اعلام کردند که ایران خانه دوم هوگو چاوز است! ماجرای دیپلمات ایرانی در برزیل که حیثیت اسلامی و ایرانی را زیر سوال برد با گفتن اینکه تفاوت فرهنگی است خاتمه یافت. آنگاه که در داخل ایران کودکان و نوجوانان در محل آموزش و تعلیم و تربیت مورد تجاوز قرار میگیرند آیا رگ غیرت نباید به جوش آید؟!...


کلمه – علیرضا کفایی:

تعرض و یا تجاوز مامورین سعودی در سفر عمره و در خاک عربستان ( فرودگاه جده ) به دو نوجوان ایرانی ، حساسیت هایی را برانگیخته و واکنشهای هیجانی افراد و گروههایی را در پی داشته است .

شکی نیست که عمل شنیع و پلید مامورین آل سعود باید سرزنش و مورد بازخواست قرار گیرند و هر چه از بعد سیاسی به آن نگاه کنیم بالاخره چاشنی غیرت و ایرانی بودن دخیل در ماجرا خواهد بود و برخی عکس العملهای تعصبی را به دنبال خواهد داشت .

نوع نگاه و حساسیت های افراد به این قضیه و تحلیل های خاصی که می شود و واکنشهای هیجانی فضای مه آلودی را ترسیم می کند که انگار قرار است مطلب و یا ماجرای بزرگتری پوشیده شود و از دسترس افکار عمومی خارج گردد.

عده ایی با تجمع مقابل سفارت عربستان که وزارت کشور اعلام کرده مجوزی برای آن صادر نشده است ، با شور و هیجان اعلام کردند که خواستار رسیدگی به بی حرمتی نسبت به دو نوجوان ایرانی هستند و شعارهایی مانند ” بی شرف حیا کن ، خاک ما رو رها کن ” سر دادند و پلاکارهایی در دست داشتند حاوی مطالبی از قبیل ” آقای سفیر ، حریم امن من کجاست ” ” در این جنگ های جناحی ، دین ما ، غیرت ما ، ناموس ما دارد گم می شود ” و خواستار تعطیلی سفارت عربستان در ایران شدند و با راه اندازی مراسم سینه زنی شعار ” عزا عزاست امروز ” سر دادند.

خانواده قربانیان هم پیش از این مصاحبه هایی داشتند و ریز قضایا در اندک زمانی رسانه ایی شده بود و البته مطالب اغراق آميز و غير واقعي نيز عمدتاً در فضاهاي مجازي در جريان است.

موضعگیریهای بعضی مراجع و ائمه جمعه و پر رنگ شدن این ماجرا در فضای مجازی و واکنشهای غیرتی و ناموسی و هیجانی بدون در نظر گرفتن روند سیاسی روزهای اخیر در داخل و در منطقه و در سطح بین المللی باعث این شده است که علیرغم واقعیت داشتن اصل ماجرا و پیگیری آن و برخورد سنجیده و حساب شده ، نوع رفتار و واکنشهایی از این دست مشکوک به نظر رسد.

چنانکه در ابتدای این تحلیل اشاره شد ، باید با عاملین این عمل زشت و حیوانی برخورد شود و مجازات شوند اما اگر برخی از اقدامات از این دست را در سالهای قبل بروز آوری کنیم و به یاد آوریم مشکوک بودن حرکتهای هیجانی امروز برخی افراد و گروههای خاص بیشتر مشخص میشود.

فراموش نشود که در سالهای نه چندان دور و در دوره دولتهای نهم و دهم محمود احمدی نژاد اتفاقاتی از این دست هم رخ داد و حساسیت و رگ غیرت بعضی به جوش نیامد مانند ماجرای سفارت ونزوئلا و فساد اخلاقی فاجعه بار در آن که ، ” تعداد زیادی از دختران جوان زیر ۲۵ سال ایرانی در این سفارت استخدام و هرچند توانایی زیادی در مترجمی و انجام فعالیت‌های دیپلماتیک داشتند، در عوض زینت‌دهنده مجالس و میهمانی‌ها و بزم‌های شبانه کارکنان این سفارتخانه شدند.

در میهمانی‌های این سفارتخانه که با سرو مشروبات الکلی همراه بود ، دختران ایرانی با وضع زننده‌ای حضور پیدا کرده و کارکنان سفارت ونزوئلا دختران جوان ایرانی را طبق رسم خاصی بین خود قرعه‌کشی میکردند . ” قبل از این هم کنسول سابق ونزوئلا در تهران در یک رسوایی اخلاقی که با یک زن شوهردار ایرانی رابطه داشت موجب تغییر ناگهانی تمام اعضای این سفارتخانه شد، و دیپلمات‌های جدید سفارت ونزوئلا که اکثرا بدون سابقه دیپلماتیک بودند ، با انداختن چفیه و گرفتن تسبیح، به مزاح می‌پرداختند .

چرا قرعه کشی دختران ایرانی و آن وضعیت فجیع و فساد بارز ، رگ غیرت برخی را به جوش نیاورد و تازه اعلام کردند که ایران خانه دوم هوگو چاوز است و شاید چون فرزندان هوگو چاوز ایران را خانه دوم خود می دانستند ، تصور میکردند هر کاری می توانند بکنند و داخلیهای متعصب که امروز فضا را مه آلود می کنند ، با همین تصور غیرتی نشدند!

ماجرای دیپلمات ایرانی در برزیل که حیثیت اسلامی و ایرانی را زیر سوال برد با گفتن اینکه تفاوت فرهنگی است خاتمه یافت.

آنگاه که در داخل ایران کودکان و نوجوانان در محل آموزش و تعلیم و تربیت مورد تجاوز قرار میگیرند آیا رگ غیرت نباید به جوش آید ؟!

فراموش نشود در ماجرای بسیار پلید و زشت و غیرانسانی تجاوز به زندانیان در کهریزک که هنوز عاملین و آمرین مجازات نشده اند و بر عکس افشاءکنندگان به حصر و حبس کشیده شدند رگ غیرت برخی به جوش نیامد .

نامه هایی آقای کروبی به سران نظام در رابطه با ماجرای شنیع و بی آبرویی در کهریزک مبنی بر اینکه ” … عده‌ای از افراد بازداشت‌شده مطرح نموده‌اند که برخی افراد با دختران بازداشتی با شدتی تجاوز نموده‌اند که منجر به ایجاد جراحات و پارگی در سیستم تناسلی آنان گردیده است. از سوی دیگر افرادی به پسرهای جوان زندانی با حالتی وحشیانه تجاوز کرده‌اند به طوری‌که برخی دچار افسردگی و مشکلات جدی روحی و جسمی گردیده‌اند و در کنج خانه‌های خود خزیده‌اند. با توجه به اهمیت مساله انتظار است این اقدام توسط هیاتی بی‌غرض و شفاف از طرف رئیس مجلس خبرگان رهبری مورد بررسی و پیگیری تا حصول نتیجه قرار گیرد. تا درسی برای آیندگان شود و فرصت به اراذل و اوباشی از این دست ندهد تا آبروی نظام و امام و جمهوری‌اسلامی را بر باد ندهند و خدمات هزار ساله روحانیت را مخدوش نمایند. به عنوان آخرین مطلب نیز یادآور می‌شوم از این نامه دو نسخه تهیه گردیده که یکی مهر و موم شده برای جنابعالی ارسال و دیگری نزد بنده قرار دارد” از یادها نرفته است و متاسفانه این همه جنایت باعث نشد که برخی از افراد و گروههای خاص از این همه جنایت در خاک ایران و در مورد زندانیان بی پناه غیرتی شوند و سینه زنی راه اندازند و عزا عزا کنند.

حادثه تجاوز و یا تعرض به دو نوجوان ایرانی در خاک عربستان محکوم است و باید به شدت با آن برخورد شود ولی مه آلود کردن فضای سیاسی کشور و جنجال بیش از حد راه انداختن هم مشکوک است. غیرتی شدن خوب است اما این غیرتمندان کنونی ظاهراً در مواقع خاصی رگ غیرتشان متورم میشود.

خوب است آدمیان همیشه خدا را در نظر داشته باشند و اگر قرار است بر اساس انسانیت از بعضی اعمال ناپسند و منکر دچار دلواپسی و نگرانی شوند و واکنش نشان دهند ، همیشه بر یک منوال باشند نه اینکه گاهی در مورد یک عمل زشت و غیرانسانی دچار غیرت شوند ! و در موارد مشابه و حتی شدیدتر هیچ عکس العملی نداشته باشند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.