سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » از «سر تعظیم» نتانیاهو تا «افسار پاره» شریعتمداری؛ همه انتقادهای دلواپسان از تواف...
» شعار «دولت و ملت؛ همدلی و همزبانی» زیر پای مدعیان ولایتمداری

از «سر تعظیم» نتانیاهو تا «افسار پاره» شریعتمداری؛ همه انتقادهای دلواپسان از توافق لوزان

چکیده :در حالی که نتانیاهو از آمریکا انتقاد کرده که «در برابر ایران سر تعظیم فرود آورده» و هاآرتص هم اعتراف کرده که «ایران بازی را برده است»، دلواپسان داخلی مذاکرات را «لوزان چای» توصیف کرده اند و با زیر پا گذاشتن شعار همدلی و همزبانی دولت و ملت، برای خالی کردن زیر پای تیم مذاکره کننده، بار دیگر با اسرائیلی ها همصدا شده اند. ...


کلمه – گروه خبر: هرچند هنوز برای سنجش مجموعه واکنش ها به توافق لوزان زود است و دست کم تا نمازجمعه امروز باید منتظر شنیدن موضع دلواپسان ماند، ولی آنچه در همین چند ساعت مشخص شده، این است که لااقل برای بخشی از مدعیان حامیان از رهبری، نه منافع ملی اهمیت دارد و نه مصالح ملت. آنچنان که یکی از کاربران شبکه های اجتماعی می گوید اینها اگر در صفین بودند، شمشیرشان برای علی تیز بود و اگر سال 68 سنشن می رسید، امام را ضد ولایت فقیه می خواندند، چرا که قطعنامه را پذیرفته است.

به گزارش کلمه، تنها دو هفته پس از آنکه آیت الله خامنه ای در پیام نوروزی خواهان همدلی و همزبانی دولت و ملت شد، مخاطبان خاص وی این پیام را علنا زیر پا گذاشتند و برای آنکه زیر پای تیم مذاکره کننده را قبل از نشست هواپیمای ایشان خالی کنند، بار دیگر به همصدایی با اسرائیلی ها تن دادند.

در حالی که نتانیاهو از آمریکا انتقاد کرده که «در برابر ایران سر تعظیم فرود آورده» و هاآرتص هم قدرت های جهانی طرف مذاکره با ایران را «بی کفایت» خوانده و اعتراف کرد که «ایران بازی را برده است»، دلواپسان داخلی مذاکرات لوزان را «لوزان چای» توصیف کرده اند و به جای همدلی و همزبانی با دولت، به تندی از نتایج تلاش های شبانه روزی مذاکره کنندگان انتقاد کردند.

صراط نیوز خبر توافق لوزان را با تیتر «انرژی هسته ای حق مسلم ما نیست» پوشش داد و رجانیوز هم در عنوان خبر خود نوشت: «فهرست تعهدات نگران کننده و ۱۵ ساله ایران که تقریبا صنعت هسته ای را به تعطیلی کشاند».

حسین شریعتمداری یکی از اولین دلواپسانی بود که صدایش درآمد و در گفت و گو با خبرگزاری فارس وابسته به سپاه، گفت اسب زین شده را دادیم و افسار پاره تحویل گرفتیم.

پیش از او هم مهدی کوچک زاده در وبلاگش به شدت به ظریف و زحمات او و همراهانش تاخت و او را متهم کرد که یک ملت مقاوم و انقلابی را تحقیر کرده است.

کوچک زاده یادداشتش را با این بیت آغاز کرد که «خانه ای کو شود از دست اجانب آباد / زاشک ویران کنش آن خانه که بیت الحزن است» و سپس اظهارات رهبری در انقلابی خواندن مذاکره کنندگان ایران را تمسخر کرد و نوشت: «مسئولینی که البته فرزند آن ملت و انقلابند ولی با توجه به سوابقشان در میزان انقلابی بودنشان به شدت تردید است.»

اما برخلاف فضای غالب شبکه های اجتماعی که پر بود از تشکر و استقبال از ظریف و مذاکرات، فعالان دلواپس در شبکه های اجتماعی هم بیکار ننشستند و به تندی علیه مذاکره کنندگان هسته ای و نتایج تلاش های ایشان فضاسازی کردند.

برخی از آنها با انتشار عکس فرزندان شهدای هسته ای نوشتند «شرمنده شما شدیم» و برخی دیگر تصویر احمدی نژاد و جلیلی را منتشر کردند و بالای آن نوشتند: «تاریخ به احترام شما دو مردخواهد ایستاد. وقتی مردها معلومه نامردها دور بر می دارن و گند زدن های تاریخی شون رو، افتخار میدونن!»

سعید جلیل محبی، رئیس سازمان بسیج حقوقدانان، در صفحه خود در گوگل پلاس نوشت: «مسئله اينجاست كه آقاي جليلي هم ميتوانست اينهارا تعطيل كند و همين امتيازات را بگيرد… مرد بود و ايستاد. روح او هم شاد…» او در پست دیگری نوشت: «فوردو والسلام. شهرياري درود. رضايي نژاد خدا بيامرزدت. خودتو و راهتو.»

یکی از مجموعه های مرتبط با حوزه علمیه هم که پیش از این کاروان های روایت فتنه 88 را به راه انداخته بود، در صفحه خود نوشت که «این راه انتهایش کمپ دیوید است» و پست دیگری را هم با این مضمون منتشر کرد: زمین‌هایی که ما با خون فتح کرده بودیم را آن‌ها با آب از ما پس می‌گیرند … [مهدی زین‌الدین، عملیات خیبر، جزیره‌ی مجنون]

یکی دیگر از فعالان مدعی اصولگرایی، با شفافیت تمام، اتحاد ناگفته این جریان با صهیونیست ها و تندروهای آمریکایی را نشان داد و نوشت: «خدایا یک دو سه ماهی، بر زور و جنون نتانیاهو و جمهوری‌خواه‌ها بیفزا. فقط لطفا بیش از همین سه ماه نشه ها!»

کاربر دیگری نوشت: «واقعا مردمی که برای این توافق هورا بکشد اسکل که بماند لایق استهزاء بد تر هم هست مگر اینکه آقا تایید کند ، اون وقت اگر کسی حرف زد ، حرف شما درست است»

و دیگری به او پاسخ داد: «من منتظر نمیشینم ببینم رهبری چی میگن… من با توجه به فهمم از بیانات واضح رهبری اجتهاد میکنم و دست بکار میشم… فعلا این را میفهمم که آنهایی که امام (ره) را با پذیرش قطع نامه دق مرگ کردند، اکنون میخواهند انقلاب اسلامی را جوان مرگ کنند… اعتراض در فردا می تواند بهترین زمینه سازی برای ورود رهبر معظم انقلاب باشد… تمام حزب اللهی ها فردا با توجه به بیانیه ننگین لوزان چای هم نمازگذاران را آگاه کنند و هم زمینه اعتراضات و ورود مجلس را مهیا سازند…»

یکی دیگر هم نوشت: «عاقا! یه سوال: چیکار کنیم؟ بریم دادار دودور کنیم که فروختن؟ یا با لبخندی بر لب با دولت همزبانی کنیم؟»

تقی دژاکام، از نویسندگان کیهان، در صفحه خود طرفداران بیانیه لوزان را «ساده لوح» و «احمق» خواند و یکی از حامیان احمدی نژاد در شبکه های اجتماعی هم نوشت: «پروتکل الحاقی رو پذیرفته اند! رسما از صفحه‌ی تاریخ حذف شدیم!»

یکی از فعالان مدعی اصول که بارها از حضور خود در سرکوب های 88 نوشته نیز در صفحه خود نوشت: «وقتی که همه تخم مرغ هات رو بگذاری در سبد مذاکره با شیطان چاره ای نداری جز اینکه پروپاگاندا راه بیندازی که ما پیروز شدیم و اینا. اصلا مفاد توافق هیچ اهمیتی نداره. صرف رفتن به پای مذاکره با شیطان و شکستن قباحت آن برای از بین رفتن هیمنه جمهوری اسلامی کافیه. الان معلوم شد این چند وقته هم چرا عکس قاسم سلیمانی می کردن تو چشم‌مون. چون کمتر احساس خفت و خواری کنیم.»

برخی از دلواپسان مجازی هم در اقدامی هماهنگ، مطالب خود را با هشتگ «لوزان_چای» منتشر کردند. نمونه هایی از این مطالب را در زیر می بینید:

 • خاک‌برسر شدیم … به بای رفتیم … برای هیچ … خلاصه #لوزان_چای
 • کشوری که اینطور جلوی کدخدا کم میاره غلط می کنه بقیه کشورها رو به مقاومت تشویق کنه…
 • خداحافظ صنعت هسته ای، خداحافظ انقلاب اسلامی، خداحافظ مستضعفین عالم! #۵۹۸ #لوزان_چای
 • مرگ بر این دولت کشور فروش
 • بزنید شبکه خبر؛ کارشناسش برنامه داره زیرآب #لوزان_چای رو میزنه
 • 598+1
 • کلن تاسیسات هسته ای همه جمع ! همه پر ! همه چی خلاص ! جواد ظریف گند خودش رو زد !
 • فردو رو به یه فلافلی تبدیل می کردن سنگین تر بود #لوزان_چای #فردو
 • لیاقت مردمی که حافظه تاریخی ندارند و پول خدایشان شده همین است ک با پروتکل الحاقی تا پستوهای صنعت هسته ای کشورش را سرک بکشند و تمام اختیاراتش را سلب کنند! ناصرالدین شاه، محمد علی شاه، احمد شاه، وثوق الدوله، ضیاء الدوله آسوده بخوابید، ظریف و روحانی بیدارند!
 • طبق #لوزان_چای از سانتریفیوژهای فردو برای تولید فلافل و ایجاد دود غنی قلیون‌های سنتی‌سرا بهره‌گیری خواهد شد
 • میگن نگین روز سیزدهم نحسه!!!!!! ولی دیدین که هست….!
 • در تاریخ وقتی میخوان از #لوزان_چای یاد بکنند میگن پذیرش جام زهر جلوی این کار ظریف فتح الفتوح بوده!!
 • خدا رحم کنه انتخابات مجلس رو ! #لوزان_چای
 • انتخاب مجدد آقای #روحانی به ریاست جمهوری در انتخابات ۹۶ رو هم تبریک می‌گم.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.