سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آغاز روز پایانی مذاکرات: رایزنی دیپلماتیک در لوزان؛ رایزنی رسانه‌ای در تهران...

آغاز روز پایانی مذاکرات: رایزنی دیپلماتیک در لوزان؛ رایزنی رسانه‌ای در تهران

چکیده :همزمان با سرعت گرفتن رایزنی ها در لوزان پاریس در آخرین روز از مهلت مذاکرات هسته ای، دبیر شورای عالی امنیت ملی مدیران رسانه ها را فراخوانده است تا درباره نحوه خبررسانی درباره نتیجه مذاکرات با آنها گفت و گو کند. این در حالی است که چشم بسیاری از ایرانیان به لوزان سوئیس دوخته شده است تا ببینند آیا یک سال و نیم تلاش برای حل مساله هسته ای، به نتیجه ای خواهد رسید یا خیر....


کلمه – گروه سیاسی: همزمان با سرعت گرفتن رایزنی ها در لوزان پاریس در آخرین روز از مهلت مذاکرات هسته ای، دبیر شورای عالی امنیت ملی در تهران مدیران رسانه ها را فراخوانده است تا درباره نحوه خبررسانی درباره نتیجه مذاکرات با آنها گفت و گو کند.

به گزارش خبرنگار کلمه، هنوز مشخص نیست شمخانی چه محورها و خط قرمزهای احتمالی را با مدیران سایت ها و مطبوعات در میان گذاشته است، همچنان که هنوز مشخص نیست نتیجه مذاکرات امروز در لوزان چه خواهد بود. اما از نحوه خبررسانی صداوسیما و رسانه های رسمی تا الان مشخص است که حاکمیت قصد ندارد به حساسیت افکار عمومی در این باره دامن بزند.

به نظر می رسد سیاست گذاران رسانه ها حکومتی معتقدند در صورت توافق در مذاکرات، نباید گذاشت دولت روحانی از این توافق برای افزایش محبوبیت خود بهره بگیرد و در صورت شکست یا تعویق مذاکرات نیز نباید در افکار عمومی، تصمیم گیران تهران به عنوان عامل شکست مذاکرات شناخته شوند. از همین روست که تاکنون سیاست «کاهش حساسیت» در دستور کار رسانه های رسمی حکومت بوده است.

با آنکه پیش بینی می شد توافق بین ایران و 1+5 در این دور از مذاکرات، راحت تر عملی شود، این اتفاق نیفتاده و هنوز مشخص نیست آیا نهایتا توافقی در کار خواهد بود یا خیر. با این حال چشم بسیاری از ایرانیان به لوزان سوئیس دوخته شده است تا ببینند آیا یک سال و نیم تلاش برای حل مساله هسته ای، به نتیجه ای خواهد رسید یا خیر.

ده سال قبل، با روی کار آمدن دولت احمدی نژاد و تصمیم رهبری، سیاست های کل نظام در موضوع هسته ای به کلی تغییر کرد. تمام تلاش های دولت اصلاحات برای جلوگیری از تبدیل شدن این موضوع به یک بحران بین المللی، نادیده گرفته شد و حاکمیت یکدست که از بیرون راندن اصلاح طلبان از قدرت سرخوش بود، با بی پروایی کاری کرد که پرونده ایران به شورای امنیت رفت.

برنامه های هسته ای ایران که با بی تدبیری های برخی محافل درون حکومت در پنهان کاری و سپس خیانت منافقین در افشاگری سوگیرانه، به یک پرونده در آژانس انرژی اتمی تبدیل شده بود، حالا با رئیس جمهوری که قطعنامه ها را کاغذپاره می خواند و هولوکاست را انکار می کرد و از محو اسرائیل سخن می گفت، به یک مساله امنیت جهانی تبدیل شد و تحت فصل هفتم منشور ملل متحد، ایران را به عنوان یک متهم پای میز تهدید شورای امنیت کشاند.

زمینه سازی های دولت احمدی نژاد و حامیانش برای ارسال پرونده ایران به شورای امنیت، هنوز از یادها نرفته است. همچنان که سیاست گذارانی که کشور را در شرایط بدر و خیبر می دیدند و از هر تلاشی برای حل بحران هسته ای جلوگیری می کردند، هنوز در خاطر مردم هست. اما ایرانیان همزمان با رایی که در انتخابات 1392 به حسن روحانی دادند، از تمام این زشت کاری ها عبور کردند تا سرنوشت کشور به لجبازی ها و سوء مدیریت های پیشین گره نخورد.

امروز آخرین مهلت برای اعلام توافق سیاسی و خروج کشور از بحران هسته ای است. گفته می شود که لاوروف وزیر امور خارجه روسیه که لوزان را ترک کرده بود، اعلام کرده که باز خواهد گشت و نسبت به نتیجه بخش بودن مذاکرات اعلام خوشبینی کرده. وزرای امور خارجه آلمان و چین از رویکردهای تازه و پیدا شدن راه حل های جدید سخن گفته اند و ظریف و همتایانش از صبح امروز به دور یک میز نشسته اند تا اگر توانستند، کار را تمام کنند.

باید دید در شبانه روز آینده، انتظارها در ایران و دیگر کشورها برای به ثمر رسیدن تلاش های دیپلماتیک به ثمر خواهد رسید؟


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.