سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

شهادت 5 مرزبان در غرب کشور

چکیده :چهار نیروی کادر مرزبانی و یک سرباز روز دوشنبه ۱۰ فروردین بر اثر برخورد خودروی گشتی‌شان با مین کشته شدند. این مین‌ها دراثر بارندگی حرکت کرده و به سطح جاده رسیده بودند....


پنج تن از مرزبانان کشورمان صبح امروز در پی انفجار مین در محدوده سومار به شهادت رسیدند.

به گزارش ایسنال، صبح امروز انفجار مین در یکی از محورهای حوزه استحفاظی منطقه مرزی سومار منجر به جانباختن پنج تن از کارکنان این هنگ مرزی شد.

چهار نفر از کشته‌شدگان نیروی کادر انتظامی و یک تن نیز سرباز بوده است. این پنج نفر در حال گشت‌زنی با خودرو بوده‌اند که به دلیل برخورد خودرو با مین همگی جانشان را از دست می‌دهند.
مین‌ها از جنگ هشت ساله ایران و عراق به جا مانده بودند و احتمالا در اثر بارندگی و جاری شدن سیل جابه‌جا شده و به سطح جاده رسیده بودند.
مرکز حامیان حقوق بشر به ریاست شیرین عبادی در دسامبر ۲۰۱۳ (دی ماه ۱۳۹۲) گزارش داد که با گذشت ۲۵ سال از پایان جنگ ایران و عراق، همچنان سه میلیون هکتار از زمین‌های مناطق مرزی ایران آلوده به مین هستند.
استان‌های ایلام، خوزستان و کرمانشاه به ترتیب سه استانی هستند که طی سال‌های ۱۳۷۵ تا ۸۶ بالاترین آمار کشته‌شدگان ناشی از ﻣﻮاد اﻧﻔﺠﺎری به جا ﻣﺎﻧﺪه از جنگ ایران و عراق را داشته‌اند. آذربایجان غربی و کردستان در رتبه‌های چهارم و پنجم قرار دارند.
به گزارش دویچه وله، مین‌گذاری اما پس از پایان جنگ نیز از سوی نیروهای نظامی ایران همچنان انجام می‌شود به خصوص در مناطق مرزی شرق ایران و به منظور مقابله با قاچاقچیان مواد مخدر.
فروردین ماه سال گذشته برخورد خودروی حامل سه گردشگر در کویر شهداد استان کرمان با مین باعث مرگ حمید هاشمی، مربی کوهنوردی شد. سه ماه پیش از آن نیز امیر طالبی از راهنمایان کویرگردی در اثر برخورد خودرویش با مین جان خود را از دست داده بود.
نیروی انتظامی تایید کرده که به منظور “مقابله” با افرادی که خود آن‌ها را “اشرار” می‌نامد، در کویرهای استان‌های شرقی ایران مین‌گذاری کرده است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.