سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » چرا مجسمه ساخته زهرا رهنورد در میدان مادر از دید شهروندان پنهان شده؟...
» نگرانی از نصب حصار برزنتی به دور مجسمه «نرگس عاشقان»

چرا مجسمه ساخته زهرا رهنورد در میدان مادر از دید شهروندان پنهان شده؟

چکیده :مجسمه «نرگس عاشقان»، اثر ماندگار زهرا رهنورد که از بیست سال پیش در میدان مادر (محسنی) تهران قرار گرفته، مدتی است که با نصب حصار برزنتی از سوی شهرداری به دور آن، از نظرها پنهان شده است. این موضوع باعث نگرانی شهروندان تهرانی شده است که در سال 89 شاهد غیب شدن ناگهانی چند مجسمه از میدان های تهران بودند....


مجسمه «نرگس عاشقان»، اثر ماندگار زهرا رهنورد که از بیست سال پیش در میدان مادر (محسنی) قرار گرفته، مدتی است که از نظرها پنهان شده است.

به گزارش کلمه، چند وقتی است که این اثر هنری با نصب حصار برزنتی در اطرافش توسط شهرداری تهران پوشانده شده است.

این وضعیت، عابران خیابان های میرداماد و ساکنان محله میدان محسنی را نگران کرده که این مجسمه نیز به سرنوشت مجسمه های پایتخت که در سال 89 به طور ناگهانی و شبانه ناپدید شدند، دچار شود.

پس از گسترش اعتراضات به نتایج اعلام شده به انتخابات سال 88 برخی تندروها خواستار آن شدند که این تندیس، که نام سازنده اش – زهرا رهنورد – را بر خود دارد، از یکی از نامی ترین میدان های شمال تهران برداشته شود.

مجسمه «نرگس عاشقان» تندیس یک مادر است که زهرا رهنورد آن را ساخته و از سال ۱۳۷۳ در میدان مادر (محسنی) تهران نصب شده است.

این اظهارنظرها با واکنش تند کاربران شبکه های اجتماعی رو به رو شد. اما وقتی چندی بعد در اوایل سال 89 هشت مجسمه از سطح شهر تهران ناپدید شدند، نگرانی ها درباره سرنوشت مجسمه نرگس عاشقان نیز افزایش یافت.

در آن زمان، مجسمه های «ستارخان» واقع در خيابان ستارخان،‌ «باقرخان» واقع در خيابان شهرآرا، صنيع‌ خاتم واقع در پارك ملت اثر حميد شانس، دو مجسمه در خانه هنرمندان ايران از آثار محمد مددي و فاطمه امداديان، «استاد شهريار» در مقابل تئاتر شهر اثر علي قهاري، مجسمه «شريعتي» در پارك شريعتي اثر حميد شانس و «مادر و فرزند» اثر هژبر ابراهيمي واقع در شهرك غرب هشت مجسمه ای بودند که ناگهان ربوده شدند.

بسیاری بر این عقیده بودند که این ربایش مجسمه ها شاید مقدمه ای باشد بر ربودن مجسمه نرگس عاشقان ساخته زهرا رهنورد، اتفاقی که البته نیفتاد.

برخی هم گفتند که واکنش گسترده افکار عمومی، باعث توقف روند غیب شدن مجسمه ها شده است؛ رخدادی که هنوز هم عاملان آن مشخص نشده اند.

اما اکنون پس از شش سال، در تعطیلات نوروزی سال 94 ناگهان مجسمه نرگس عاشقان از دیده ها پنهان شده و بار دیگر باعث نگرانی شده است، چرا که برخلاف دیگر روال معمول پروژه های شهری، در میدان مادر هیچ توضیحی به شهروندان درباره این پروژه احتمالی ارائه نشده است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.