سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » جاوید قربان اوغلی: مسئولان مرتبط با حوثی ها به هشدارهای وزارت خارجه توجه نکردند...

جاوید قربان اوغلی: مسئولان مرتبط با حوثی ها به هشدارهای وزارت خارجه توجه نکردند

چکیده : کارشناس ارشد سیاسی با اشاره به حمله عربستان به یمن آن را ناشی از اشتباهات محاسباتی انصار الله در ارزیابی تحولات داخلی یمن ارزیابی کرد و گفت: ریاض، یمن را جزیی از امنیت خود می داند و کاملاً روشن بود که اجازه نخواهد داد تحولات یمن منجر به تسلط حوثی ها و بازگشت مجدد حامیان علی عبد الله صالح بر این کشور شود...


کارشناس ارشد سیاسی با اشاره به حمله عربستان به یمن آن را ناشی از اشتباهات محاسباتی انصار الله در ارزیابی تحولات داخلی یمن ارزیابی کرد و گفت: ریاض، یمن را جزیی از امنیت خود می داند و کاملاً روشن بود که اجازه نخواهد داد تحولات یمن منجر به تسلط حوثی ها و بازگشت مجدد حامیان علی عبد الله صالح بر این کشور شود.

جاوید قربان اوغلی در گفت و گو با خبرنگار جماران در پاسخ به این پرسش که توجیه حقوقی حمله عربستان به یمن می تواند چیست، پاسخ داد: عربستان سعودی بر اساس ائتلافی متشکل از 20 کشور علی الخصوص کشورهای حوزه ی خلیج فارس و مشورت هایی که با قدرت های بزرگ از جمله آمریکا انجام داده، نشان داد که تمامی این اقدامات را با تمهیداتی از پیش تعیین شده انجام داده است تا نوعی مشروعیت را به این حملات بدهد. هرچند که ائتلاف مذکور نمی تواند پوشش قابل قبولی برای تجاوز کشور به یمن باشد ولی باید توجه داشت عربستان از نفوذ قابل توجهی برای اقناع متحدان خود و جامعه بین الملل برای اقدام خود برخوردار است و کشورها در موضوعاتی که با امنیت آنان مرتبط است منتظر نهادهای بین المللی نمی مانند، به ویژه اگر از حمایت قدرت های تاثیرگذار از اقدامات خود مطمئن باشند.

جاوید قربان اوغلی درباره حمایت امریکا از این حمله تصریح کرد: حقوق بین الملل، همواره ابزاری در دست قدرت های بزرگ و بانفوذ در راستای مشروع جلوه دادن اقداماتی است که توسط آنان صورت می گیرد، لذا تجاوز عربستان به یمن نه در چارچوب حقوق بین الملل بلکه در راستای توافقات و ائتلاف منطقه ای و بین المللی است و کاملاً مشخص بوده که مواضع امریکا همسو و در حمایت از عربستان خواهد بود.
وی افزود: مناقشات یمن در ابتدا دارای ابعاد داخلی بود و در ادامه در اثر مداخلات سیاسی اطلاعاتی و امنیتی برخی از کشورها چارچوبی منطقه ای پیدا کرد و اکنون با شروع جنگ، ابعاد بین المللی یافته و قدرت های بزرگ نیز ساکت ننشسته و در آن دخالت خواهند کرد.
وی  در پاسخ به مقایسه حمله امریکا به افغانستان  و تشابه آن با حمله عربستان به یمن گفت: این حمله تشابهی با حمله آمریکا به افغانستان ندارد زیرا حمله به افغانستان که بعد از حملات تروریستی  11 سپتامبر صورت گرفت و امریکا آن را خدشه دار شدن غرور و ابهت خود می پنداشت، صورت گرفت، در حالی که تهاجم عربستان به یمن، در قالب امنیت آن کشور و رقابت های هژمونیک منطقه ای است که به دلیل نپختگی بازیگران داخل یمن و حامیانش و نداشتن درک درستی از تحولات منطقه، متاسفانه تبدیل به یک جنگ تمام عیار تبدیل شده که سرانجام آن نیز مشخص نیست.

این کارشناس بین الملل با اشاره به موقعیت خاص یمن گفت: یمن تنها کشور در شبه جزیره ی عرب است که عضو شورای همکاری خلیج فارس نبوده و عربستان این کشور را حیات خلوت و بخشی از امنیت خود می داند. ضمن اینکه به دلیل موقعیت ژئواستراتژیک یمن، این کشور بخشی از امنیت منطقه و علی الخصوص آبراه های بین المللی است که برای قدرت های منطقه ای و جهانی حائز اهمیت است.
وی به اهمیت توازن قدرت در داخل یمن، تهدید بالقوه امنیتی علیه عربستان، تسلط بر باب المندب و دریای سرخ  به اقدامات انصار الله اشاره و بیان کرد: انصار الله ابتدا با آگاهی و هوشیاری عمل کرد و ملاحظات داخلی (مردم یمن) و منطقه ای را مد نظر داشت و ملاحظه کردیم که پس از تصرف صنعا پایتخت این کشور رئیس جمهور را برکنار نکرد و مواضع مسولانه ای که برای مردم آن کشور قابل قبول بود و حساسیت بین المللی را نیز بر نمی انگیخت اتخاذ کرد،  ولی متاسفانه اشتباه استراتزیک آنها عدم اشراف اطلاعاتی در جریان فراری دادن رئیس جمهور از صنعا و متعاقب آن پیشروی به سوی عدن بود .

قربان اوغلو افزود: عدن گلوگاه دریای سرخ از طریق باب المندب است و روشن بود که خط قرمز عربستان، قدرت های منطقه مانند مصر که قبلاً نیز در این خصوص هشدار داده بود و همچنین قدرت های بین المللی تلقی می شود و آنان اجازه نخواهند داد جریانات سیاسی متحد ایران بر آن مسلط شود، زیرا سهم بزرگی از تجارت بین المللی از جمله نفت از این طریق این تنگه و دریای سرخ  صورت می گیرد. می توان گفت که اقدامات اطلاعاتی عربستان توانست انصارالله را در این دام افکنده و محملی برای تجاوز نظامی با حمایت ائتلاف مورد ادعای ریاض را فراهم سازد.

وی با بیان اینکه «حقوق بین الملل دستاویز قدرت های بزرگ است» تاکید کرد: تاکید مکرر تبلیغاتی ما بر سکوت سازمان ملل و جامعه جهانی عوام فریبانه است و متاسفاته عملکرد تبلیغاتی ما در تحولات یمن به گونه ای است که گویی ما بخشی از این منازعه هستیم و ما را در عمل درگیر جنگ نشان می دهد، در حالی که ایران منافع بزرگتر و با اهمیت تری در منطقه دارد و نباید تحولات یمن کشورمان را درگیر معضل دیگری در منطقه کند و همه کشورهای عربی را رو در روی ما قرار دهد.
این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه بیان کرد: تحولات یمن کشورهای عربی را با همه اختلافات حول یکدیگر جمع کرده و ملاحظه کردیم که علاوه بر مصر، کشورهایی مانند سودان از اعراب و ترکیه و پاکستان نیز به حمایت از عربستان برخاسته و گروه های جهادی فلسطینی نیز مواضع محتاطانه ای اتخاذ کردند. باید توجه داشت چه بخواهیم یا نخواهیم عربستان از نفوذ و پول کافی برای متحد کردن همه کشورهای عربی و اسلامی از اقدامات خود برخوردار است.

وی افزود: بر کسی پوشیده نیست که ایران دست نیرومندی در تحولات این کشور دارد و علاوه بر آن، ایران از زمان تسلط انصار بر صنعا بی هیچ پرده پوشی خود را وارد مناقشه یمن کرد. جنگ کنونی را نیز در همین راستا از منظر ریاض باید نوعی جنگ عربستان علیه توسعه نفوذ ایران در منطقه جزیره العرب ارزیابی کرد. به ویژه اینکه عربستان پیشتر در رقابت با ایران، در عراق و سوریه شکست خورده بود.
این کارشناس بین الملل در ادامه خاطر نشان کرد: در یمن حوثی ها حدود 40 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند که دیدگاهی منفی نسبت به عربستان دارند ضمن اینکه ویژگی عام مردم یمن نیز از منظر تاریخی نیز نسبت به عربستان منفی است. تحولات چند ماهه اخیر این کشور موقعیتی استثنایی را برای حوثی ها، اسما عیلی ها  و دیگر گروه ها و طوایف متعاطف با ایران فراهم کرده بود که پس از شش دهه بار دیگر به یکی از بازیگران تاثیرگذار در این کشور تبدیل شوند، ولی متاسفانه اشتباه محاسباتی آنها  را وارد دامی کرد که  عربستان برای آنان گسترده بود.

وی افزود: حوثی ها به غلط تصور کردند چون بر صنعا مسلط شده اند می توانند بدون در نظر گرفتن بازیگران دیگر فعال مایشاء تحولات این کشور باشند، در حالی که کسانی که با تاریخ و شرایط جغرافیایی و پراکندگی قومی و جمعیت این کشور آشنا باشد، می دانند که  تحقق چنین اتفاقی به سهولت امکان پذیر نیست. انصار الله می توانست در همان مقطع به تثبیت موقعیت خود کرده و از امتیازات سیاسی آن برای کسب موقعیت  ممتاز در صحنه داخلی یمن بهره برداری کنند. متاسفانه در غیاب عقل مدبر سیاسی این اتفاق نیفتاد و اکنون با مداخله نظامی عربستان و حمایت کشورهایی مانند ترکیه و مصر آینده یمن بسیار تیره و بر خلاف منافع حوثی هاست.
قربان اوغلی با بیان اینکه «نمی توان از این نکته غافل شد که ایران می توانست به جای جار و جنجال و حمایت علنی که حساسیت های بسیاری را بر انگیخت با تدبیر به متحدان حوثی خود در راستای تثبیت و نهادینه و مشروعیت دادن به دستاوردهای نظامی و تبدیل آن به اهرم قدرت و فشار سیاسی، مشاوره بدهد» افزود: متاسفانه این اتفاق نیفتاد.

وی دلیل این امر را کاهش نقش وزارت امورخارجه در موضوعات سیاست خارجی در دولت قبل، سپرده شدن پرونده های مهم روابط خارجی به نهادهای دیگر، مشغولیت دکتر ظریف به عنوان رییس دستگاه دیپلماسی در مهمترین چالش بین المللی ایران در پرونده هسته ای و دوری ناخواسته وی از موضوعات منطقه ای دانست و گفت: انتظار می رفت که در این شرایط که دکتر ظریف به طور تمام وقت درگیر این پرونده است، مسولان مربوطه در بخش منطقه ای وزارت خارجه و همچنین دیگر نهادهای سیاستگذار، حساسیت لازم را برای مدیریت تحولاتی که در یمن رخ می دهد، لحاظ می کردند و تحولات این کشور را  فقط از منظر نظامی – امنیتی  و دریچه دستاوردهای زودگذر داخلی آن کشور ارزیابی نکنند. به متحدان حوثی توصیه کنند از دست زدن به اقداماتی که فرصت مداخله نظامی عربستان به عنوان ائتلافی متشکل از کشورهای منطقه را فراهم می کند، اجتناب کنند. متاسفانه مسولین پرونده مربوطه به توصیه ها و هشدارهای کارشناسان وزارت خارجه وقعی ننهادند.

قربان اوغلی در پایان این گفت و گو تصریح کرد: عربستان نیز با این تهاجم دچار اشتباه بزرگی شد و قطعاً همه محاسبات این کشور محقق نخواهد شد، زیرا بمباران هوایی نمی تواند حوثی ها را در این کشور از بین ببرد و در صورت تهاجم زمینی نیز وارد باتلاقی خواهد شد که بیرون آمدن از آن بسیار سخت بوده و خسارات فراوانی را متحمل خواهد شد ولی این، یک روی قضیه است و آنچه که مشخص است همه کشورهای عرب برای کاهش نفوذ ایران از قلع و قمع حوثی ها توسط عربستان و شورای همکاری خلیج فارس حمایت خواهند کرد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.