سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » افشای نقش مهاجمان به علی مطهری در حمله پنج سال قبل به مسجد آیت‌الله دستغیب...
» پاسخ نماینده شیراز در مجلس ششم به کامران باقری لنکرانی

افشای نقش مهاجمان به علی مطهری در حمله پنج سال قبل به مسجد آیت‌الله دستغیب

چکیده :به راستی اگر اعتقاد دارید این رفتارها ارتباطی به جريان منصوب به امام جمعه ندارد و نگران سوء استفاده غربيان مي باشيد و چنين رفتاري را دور از شان شیرازیان عزیز مي دانيد، اعلام فرماييد که خواستار محاکمه علنی همه کسانی هستید که در وقایع اخیر و از جمله در لشکرکشی به مسجد آتشيها (قبا) حدود قانون را زیر پا گذاشته اند....


رضا یوسفیان، نماینده مردم شیراز در مجلس اصلاحات، به اظهارات کامران باقری لنکرانی درباره حمله به علی مطهری در شیراز پاسخ داد و خواستار بازگشت به سیره امام علی، رعایت حقوق مخالف و محاکمه کسانی شد که علاوه بر حمله به علی مطهری، چند سال پیش هم در حمله به مسجد قبا نقش داشتند.

به گزارش کلمه، نماینده شیراز در مجلس ششم در بخشی از نامه خود به حمایت لنکرانی از امام جمعه شیراز اعتراض کرده و آورده است: آنچه از سيره علوي آموخته ايم اين است كه همه شهروندان اعم از دارا و ندار، كارگر و والي و رعيت، حتي ديندار و بي دين داراي حقوق برابرند و امام جمعه بودن يا نبودن هيچ تفاوتي در حقوق انان ايجاد نمي كند. چنانچه مولا در محكمه حاضر مي شد و در نهايت حكم به نفع او صادر نمي گشت و آن بزرگوار هيچ گاه نامي از عصمت، امامت و خلافت خود در ميان نياورد و به آن متوسل نشد. هيهات كه از آن آموزه ها چنان دورشده ايم، كه گويا داستان هايي است كه فقط در كتاب ها سراغش را مي توان گرفت.

متن این نامه که نسخه ای از آن برای انتشار در اختیار کلمه قرار گرفته، بدین شرح است:

به نام خداوند يكتا

بيدار شو اي ديده كه ايمن نتوان بود
زين سيل دمادم كه در اين منزل خواب است

جناب آقای دکتر كامران لنکرانی

با سلام

سبب نگارش این نامه یادآوری برخی وقایع و پرسش های مهمی است که اهمیتی بیشتر از “حمله تند آقای مطهری به امام جمعه شیراز” دارد:

در اغاز از اينكه در نامه خود به اقاي مطهري تلاش نموديد از خشونت فاصله بگيريدو انديشه خود را محتاج چنين رجاله ها و داعشي هاي وطني ندانسته ايد به شما تبريك ميگويم و از ان استقبال مي كنم . اين تغيير را در سال جديد به فال نيك گرفته و گامي مثبت جهت محكوميت و زدودن خشونت ازجامعه تلقي ميكنم
هر چند مجموع مفاد نامه شما نشان می دهد اگر آقای مطهری در برابر تضییع حقوق خویش و دیگر شهروندان و گسترش خشونت سکوت نموده یا به امام جمعه شیراز پاسخ نداده بود، بعید می نمود که شما نسبت به محکومیت این واقعه که اولین آن هم در شیراز نیست، دست به نگارش نامه سرگشاده مي زدید. به زمان های دور از جمله لشكر كشي به مسجد اتشي ها(قبا) و هجمه مغول گونه به خانه و خانواده ايه الله دستغيب اشاره نمی نمایم بلکه مقصود من ممانعت از سخنرانی دکتر کولایی، تلاش برای بر هم زدن سخنرانی دکتر عارف، تهدید خانم ابتکار، هیاهو و تهدید جانی در هنگام سخنرانی حجج اسلام یونسی و غفاری در همين يكي دو سال در شيراز و ناديده گرفتن انها می باشد . آن هم در زمانی که معجزه رای مردم در انتخابات 92، باطل السحر تلاشها ئي بود که در دوران وزارت شما و دیگر وزرای دولت محمود احمدی نژاد بساط هر تشکل دانشجویی منتقد و از جمله انجمن های اسلامی دانشجویان را برچیده بود و گرنه در 8 سال حاکمیت شما که صورت مساله حل و تشکل های مستقل با احکام پی در پی پلمب و دانشجویان عضو آن ستاره دار می گردیدند.

جناب آقای دکتر لنکرانی

آزادی در اندیشه اصلاح طلبان، یعنی آزادی مخالف. اصلاح طلبی باتیغ رد صلاحیت که شما زمانی عهده دار مسئولیت آن بودید و البته به تمثیل کوزه گر در کوزه افتاد و “انقلب السحر علي الساحر “، میانه ای ندارد.

اصلاح طلبی یعنی تحمل عقیده مخالف، گفتگو، تساهل و تسامح، اصلاح طلبی یعنی امکان انتقاد بی رحمانه. آن گونه كه در جریان سخنرانی هاي مرحوم سحابي و شمس الواعظین از يك سو و اقايان مهدي نصيري و مرتضي نبوي از سوي ديگر، در بستري كه انجمن اسلامي دانشجويان اماده كرده بود، ديدگاه هاي مختلف مطرح مي شد .امروز با ياداوري ان تلاش هاي افتخار افرين جهت تضارب اراء بر خود مي باليم و خداوند را براي ان توفيق گران شكرگزاريم . اصلاح طلبی یعنی در اوج قدرت، مخالف خود را از حقوق شهروندی نظیر تحصیل، شغل، آزادی بیان و انتخاب محروم ننماييم . از این روست که تا زمانی مردم را نا امید، فضا را پادگانی و انتخابات را حتی با دوپینگ نظارت استصوابی، مهندسی ننمودند ، پیروز نهایی انتخابات اصلاح طلبان بودند.

اینکه عده ای در کشور در پی تغییر جمهوری اسلامی به حکومت اسلامی و حذف جمهور مردم بودند، علاوه بر ریشه های عقیدتی در ذهن ايشان، ناشی از ناتوانی در استدلال ومنطق در مناظرات رو در روي فکری- عقیدتی و سیاسی ميباشد . نظیر آنچه در مقابل چشمان ما و صدها دانشجو در مناظره آقایان دکتر اقاجري و حجه الاسلام کدیور با ان روحاني نماینده اصلی جریان فکری شما و مغز متفكر اكادمي مرحوم سيد منير الدين حسيني الهاشمي رخ داد از خاطرمان پاك نگرديده است، چنان كه به علت عجز و ناتواني وي در مقابل استدلال ها ، دچار افت سطح هوشياري و نيازمند كمك هاي پزشكي گرديد. رای” نه “مردم به اين انديشه از انتخابات انجمن اسلامی دانشجویان در صحن دانشکده محل تحصیل من و شما، و شکست های پی در پی انتخابات نظیر ریاست جمهوری، مجلس، شورای شهر باعث شد عرصه سیاست را پادگانی، فرهنگ را سرهنگی و مقابله با فکر و اندیشه را به دادگاه و افراد احساساتی شیفته دگرآزاری بسپرند . تنها اخرين شاهكار اصول گرائي را خاطر نشان ميكنم كه در اقدامي كم نظير در تاريخ، رياست جمهور اسبق سيد محمد خاتمي ممنوع التصوير گرديد . ايا اين اقدام شرم اور ميتواند از جرياني سر بزند كه داراي كمترين اعتماد به نفس و ذره اي منطق قابل قبول باشد؟ جالب انكه اين در حاليست كه چاپ و نشر تصوير محمد رضا پهلوي تا كنون ممنوع اعلام نشده است .چه عاملي غير از محبوبيت و منطق وزين اين سيد، هول و هراس بر اندام اقتدار گرايان انداخته كه از تصويرش چنين دلواپسند؟ روزي را به نظر اوريد كه به دور از قدرت قاهره امروز بخواهيد اينگونه اعمال و تصوير هراسي را دستكم براي فرزندان خود توجيه كنيد . در حيرتم كه چه دلايلي خواهيد اورد.

ايا ميدانيد در زمان وزارت شما برخي از پزشكان صرفا به علت دگر انديشي از اشتغال به حرفه طبابت حتي در مناطق دور افتاده نيز محروم شدند تا فشار معيشت و زندگي آنان را به زانو در اورد و به راه “راست” هدايت شوند.

براستی کاش شما که قسمت عمده نامه تان در باب فضائل امام جمعه شیراز است در این اتفاق اخیر، روشن می نمودید آیا پاسخ قلمی به مخالف، قبیح تر است یا اقدام به آزار، اذیت و حتی جرح و ضرب مخالف، که به اشکال مختلف می کوشید موضوع را کوچک و کم اهمیت جلوه دهید. اگر واقعا كلام امام خميني (ره) هنگام نصب امام جمعه حجت بلا منازع در باب علو شأن ايشان است، چگونه شوراي نگهبان به خود اجازه ميدهد تعداد معتنا بهي از اشخاص كه بارها و كرارا مورد لطف صريح و كتبي امام(ره) قرار گرفته اند را با يك حركت قلم از حق طبيعي كانديداتوري محروم نمايد.كارنامه شما و دوستانتان در شوراي نگهبان مملو از اسامي رزمندگان، خانواده شهداء و جانبازاني است كه با توسل به بند” عدم اعتقاد به اسلام ” رد صلاحيت شده اند. خرما خوردن و منع خرما!!

بماند كه آنچه از سيره علوي آموخته ايم اين است كه همه شهروندان اعم از دارا و ندار، كارگر و والي و رعيت، حتي ديندار و بي دين داراي حقوق برابرند و امام جمعه بودن يا نبودن هيچ تفاوتي در حقوق انان ايجاد نمي كند. چنانچه مولا در محكمه حاضر مي شد و در نهايت حكم به نفع او صادر نمي گشت و آن بزرگوار هيچ گاه نامي از عصمت، امامت و خلافت خود در ميان نياورد و به آن متوسل نشد. هيهات كه از آن آموزه ها چنان دورشده ايم، كه گويا داستان هايي است كه فقط در كتاب ها سراغش را مي توان گرفت.

برادر عزیز

پوستین وارونه پوشاندن با شیوه اهل بيت تفاوت اساسي دارد . چنان كه تفاوت فراواني ميان جملات شما مبنی بر “لغو سخنرانی توسط شورای تامین استان ” با واقعيت “نامه اي توسط معاونت سیاسی و انتظامی فرمانداری شیراز” مي باشد. یا در جاي ديگر تهدید به لشکرکشی خیابانی از سوی آقای مطهری راعنوان نموديد در حاليكه جمله ايشان ” اگر مایل به زور آزمایی اجتماعی هستید مخالفان این داعشي های وطنی را آزاد بگذارید تا ببیند چه برسر اين اراذل می اورند ” می باشد. جالب انكه نقد صريح و پاسخگوئي به امام جمعه را ” توهين ” و ” هتاكي ” ناميده ايد .گمان نمي كنم براي هيچ امام جمعه و جماعتي مقام عصمت قائل باشيد. متاسفانه شان و شئونات سازي هاي جعلي يكي از عوامل مهمي است كه وضعيت كنوني را بر ما رقم زده است . این رویه البته در رفتار و گفتار شما سابقه دیرینه دارد چنان که درقتل فرزند دکتر روح الامینی ، بدون ذكر نامي از ضرب و جرح و فك خورد شده ان جوان مظلوم سعی نمودید مرگ را به “بيماري مننژيت” تقليل دهيد . بر سر دو راهي انتخاب هاي سخت ،حفظ شرافت كسوت پزشكي بر تمامي مصلحت هاي ساختگي ديگر اولويت دارد. خداوند را شکرگزارم که سردار احمدی مقدم با مسئولیت پذیری از بی توجهی خویش عذرخواهی نمود و.. روز حساب دهي نزديك است .

برادر گرامی

اقدام رئیس دانشگاه در برگزاری سخنرانی، دفاع از استقلال دانشگاه است و انتظار می رود شما که خود در کسوت استاد دانشگاه هستید از این عملکرد شجاعانه برخود ببالید نه آن که انتظار داشته باشید رئیس دانشگاه شیراز، صرفا توصیه یک مقام درجه دوم انتظامی- امنیتی را بپذیرد، یادتان باشد به همت انجمن اسلامی دانشجویان بیش از 40 سال پیش در اوج حکومت ستم شاهی و دست اندازی ساواک، استاد شهید مطهری در دانشگاه شیراز سلسله سخنرانی بر گزار نمود .روسای دانشگاه ، اجازه نمی دادند حرمت دانشگاه و آزادی بیان خدشه دار گردد.طرفه انكه رياست وقت دانشگاه طي سخنراني استاد به عنوان مستمع در تمام مدت حضور داشت و پس از سخنراني تا پاي اتومبيل ،ايشان را بدرقه نمود و درب اتومبيل را شخصا براي استاد باز كرد.

اگر شیراز و دانشگاه شیراز مفتخر به پرچم داری آزادی بیان و آزاد اندیشی است از يك سو ناشی از تلاش تشکل های مستقل دانشجویی نظیر انجمن فرهنگ و سیاست و از سوي ديگر در اقلیت بودن تفکری ايست که تا سال 84 ، امکان مقابله اش با آزادی گفتگو محدود بود . تا ان زمان حملات معدودي رخ داده بود كه از ان جمله هجمه به سخنرانی حجه الاسلام سید هادی خامنه ای توسط اعضای تشکلي که شما عضو برجسته آن بودید، را مي توان نام برد . متاسفانه اما در سالهای اخیر اين جريان یکه تاز عرصه سیاست در استان فارس گردیده است چنان که مسئولین استاني هم مرعوب آنان گرديده اند .

به راستی اگر اعتقاد دارید این رفتارها ارتباطی به جريان منصوب به امام جمعه ندارد و نگران سوء استفاده غربيان مي باشيد و چنين رفتاري را دور از شان شیرازیان عزیز مي دانيد، اعلام فرماييد که خواستار محاکمه علنی همه کسانی هستید که در وقایع اخیر و از جمله در لشکرکشی به مسجد اتشيها( قبا) حدود قانون را زیر پا گذاشته اند.

البنه برادر محترم

نمی دانم چرا هنگام افشا ي فسادهای هول برانگیز با ارقام محيرالعقول در دولت محمود احمدي نژاد ، دولتي كه عهده دار وزارت در ان بوديد، نه خون شما و نه خون جوانان احساساتی به جوش نيامد ، رگ گردني برجسته نشد و اطلاعيه اي از سر غيرت به رويت كسي نرسيد؟ اما پاسخ آقای مطهری به امام جمعه شیراز و یا سخنرانی ایشان در باب آزادی در اسلام خون را در رگ ها به جوش آورد. من بعید می دانم حتی در برداشت طالبانی و داعشی از اسلام، مفاد سخنرانی آقای دکتر مطهری بیشتر از این فسادهای کلان و نجومي به اسلام و کشور ضربه بزند.

انتظار داریم برای مقابله با خشونت ورزان و افراط گرايان این بار نه چون سالهای جنگ تحمیلی در پشت جبهه، بلکه چون اصلاح طلبان شهید و زنده در صف مقدم، مقابل كساني بیاستید كه به نام دين تيشه بر ريشه اعتقادات زده ، بر سر شاخ بن مي برند.

متاسفانه امروز از عرش به فرش رسيده ايم. از ازاد انديشي و فرهنگ گفتگو ي ائمه اطهار با زنديقان و خدا ناپرستان به جائي رسيده ايم كه براي امكان يا امتناع نقد يك امام جمعه نيازمند اقامه برهان مي باشيم. فاين تذهبون.

آرزومندم كه بتوانيم با تاسي از سنت اهل بيت ،فرهنگ گفتگو را پاس بداريم و همگان با هر گرايشي پاسدار فضاي ازاد نه براي دوستانمان كه براي مخالفين فكرمان باشيم. روزگاري مي توانيم به خود بباليم كه در مقابل حق كشي و ظلم بر مخالف مان سكوت نكنيم.

با آرزوي خير و بركت در سال جديد
رضا یوسفیان


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.