سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » وزیران خارجه روسیه، چین، فرانسه، آلمان و بریتانیا به ظریف و کری ملحق می‌شوند...

وزیران خارجه روسیه، چین، فرانسه، آلمان و بریتانیا به ظریف و کری ملحق می‌شوند

چکیده : رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیران خارجه فرانسه، بریتانیا، آمریکا و آلمان هفته گذشته در لندن درباره مذاکرات با ایران با هم مشورت کردند...


وزیران خارجه پنج قدرت جهانی امروز به شهر لوزان سوئیس می‌روند تا برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای ایران به محمدجواد ظریف و جان کری، همتایان ایرانی و آمریکایی خود، ملحق شوند. هدف این وزیران حصول توافقی جامع در مورد برنامه هسته‌ای ایران است.

به گزارش بی بی سی مقام های حاضر در مذاکرات گفته‌اند که به نهایی کردن سند مختصری که اساس چارچوب این توافق خواهد بود، نزدیک شده‌اند.
اما آنها در عین حال تاکید دارند که هنوز مذاکرات سختی پیش رو دارند و بخش های مهمی باقی مانده که باید در مورد آنها به توافق برسند.
از مقامات غربی نقل شده که بر سر موضوعاتی همچون لغو تحریم‌ها و بازرسی‌ها از تاسیسات هسته‌ای ایران تا حدی توافق به دست آمده است. از جمله گزارش شده است که در صورت نهایی شدن این توافق، احتمال دارد اسامی اشخاص و دیپلمات‌های ایرانی از فهرست تحریم‌های بین‌المللی خارج شود.

حسن روحانی، رییس جمهور ایران روز پنجشنبه با روسای‌جمهوری روسیه، فرانسه و چین و همچنین با نخست‌وزیر بریتانیا تلفنی صحبت کرد و بار دیگر خواهان لغو کامل تحریم‌های ایران شد و گفت که این کار، “اساسی‌ترین” عنصر مذاکرات کشورهای پنج به علاوه یک برای حل مناقشه هسته‌ای ایران بوده است.

به جز موضوع لغو تحریم‌های سازمان ملل، موضوع تحقیق و توسعه در برنامه هسته‌ای ایران، از مسائل باقی مانده در این مذاکرات است. گفته شده است که به جز این دو مورد، درباره همه موضوعات، پیشرفت به دست آمده است.
ملاقات کامل وزیران تمامی کشورهای دخیل در مذاکرات، شامل ایران، آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، آلمان و بریتانیا (ایران و پنج به علاوه یک) فردا، یکشنبه ۹ فروردین، برگزار می‌شود.

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، گفته‌اند این ایران است که باید برای حصول توافق، قدم های لازم را بردارد.
اما پیش از آن، محمدجواد ظریف گفته بود رسیدن به توافق نهایی “به این بستگی دارد که آنها (۱+۵) بین فشار و به کار گرفتن اراده سیاسی، کدام را انتخاب کنند.”
علاوه بر وزیران خارجه و دیپلمات های ایران و کشورهای ۱+۵، علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران و ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا، در گفت‌وگوهای لوزان شرکت دارند.
هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و حسین فریدون، برادر رئیس‌جمهور ایران و مشاور ویژه او نیز از دیگر مقامات حاضر در مذاکرات جاری هسته‌ای هستند.
سه شنبه این هفته، (۱۱ فروردین، ۳۱ مارس) به عنوان آخرین مهلت طرف‌های مذاکره برای رسیدن به یک توافق کلی تعیین شده است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.