سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بلومبرگ: 35 میلیون بشکه نفت ذخیره ایران آماده فروش پس از رفع تحریم ها...

بلومبرگ: 35 میلیون بشکه نفت ذخیره ایران آماده فروش پس از رفع تحریم ها

چکیده : بلومبرگ می نویسد ایران از 15 تا 18 مارس (25 تا 28 اسفند 93) در راستای رفع تحریم ها و همزمان با نزدیک شدن به موعد نهایی توافق، 13 تانکر بزرگ مملو از بشکه های نفت خام صادراتی ذخیره خود را در بنادر عباس، خارک و عسلویه مستقر کرده است...


ایران آماده ورود دوباره به بازار جهانی نفت پس از برداشته شدن تحریم های نفتی ، کشتیرانی و بیمه ای است.

به گزارش عصر ایران بلومبرگ با انتشار گزارشی در این باره نظرات کارشناسان مختلف را درباره ورود دوباره ایران به بازار جهانی نفت پس از برداشته شدن احتمالی تحریم ها انعکاس داده است.

ایران از میانه های سال 2012 و در پی تحریم های نفتی، بیمه ای و شرکت های کشتیرانی صادرات نفت خود را به 1 میلیون بشکه در روز کاهش داده و این در حالی است که به دلیل تحریم های بانکی ارز حاصل از همین 1 میلیون بشکه نفت نیز به طور مستقیم به خزانه وارد نمی شود.

بلومبرگ به نقل از مقامات دولتی آگاه آمریکایی پیش بینی می کند ورود دوباره ایران به بازار جهانی نفت در فاصله ای بین 3 تا 6 ماه از برداشته شدن تحریم ها قابل تحقق است.

کارشناسان غربی به بلومبرگ می گویند اینکه ایران سریعا پس از رفع تحریم ها قادر باشد صادرات خود را به بیش از 2 میلیون بشکه در روز برساند بستگی به میزان رفع تحریم های کشتیرانی و بیمه ای دارد.

با این حال طبق تخمین شرکت “بارکلیز” در لندن ایران بیش از 35 میلیون بشکه نفت خام آماده صادرات در 13 سوپر تانکر بزرگ در بندر عباس ذخیره کرده است که به محض رفع تحریم ها این میزان نفت خام به عنوان اولین موج نفت صادراتی ایران وارد بازار جهانی خواهد شد.

این در حالی است که طبق پیش بینی برخی کارشناسان نفتی، ورود موج نفتی صادراتی ایران به بازار جهانی پس از رفع احتمالی تحریم ها می تواند روند رو به کاهش قیمت نفت در بازار های جهانی را تسریع کند.

قیمت نفت در 6 ماهه دوم سال گذشته میلادی در مقایسه با ژوئن سال 2014 شاهد افت بیش از 50 درصدی بوده است و این مساله اقتصادهای نفتی جهان را تحت تاثیر قرار داده است.

“میسوین ماهش ” کارشناس شرکت ” بارکلیز” لندن درباره از سرگیری مجدد صادرات نفت ایران می گوید:” توانایی آنها برای صادرات نفت های ذخیره شان بستگی به میزان رفع تحریم های بیمه ای و کشتیرانی پس از توافق احتمالی هسته ای ایران و گروه 1+5 دارد.”

یک مقام آمریکایی به شرط فاش نشدن نامش به بلومبرگ می گوید: بر اساس تخمین های آمریکا ورود ایران به بازار جهانی نفت در فاصله ای کمتر بین 3 تا 6 ماه پس از توافق نهایی هسته ای محقق نخواهد شد.

بلومبرگ می نویسد: بر اساس آمار سازمان بین المللی انرژی از زمان تشدید تحریم های ایران در سال 2012 این کشور به طور متوسط روزانه 1 میلیون بشکه نفت به بازار جهانی صادر کرده است؛ در حالی که صادرات روزانه نفت خام ایران پیش از تشدید تحریم ها 2.5 میلیون بشکه نفت در روز بوده است.

“رابین میلز ” تحلیلگر بازار نفت در موسسه مشاوره انرژی “منار” در دوبی به بلومبرگ می گوید:” آنها (ایرانی ها) احتمالا بلافاصله پس از رفع تحریم ها ، نفت های ذخیره خود را به بازار جهانی صادر خواهند کرد چون آنها به شدت به ارز حاصل از فروش نفت نیاز دارند.”

بلومبرگ می نویسد ایران از 15 تا 18 مارس (25 تا 28 اسفند 93) در راستای رفع تحریم ها و همزمان با نزدیک شدن به موعد نهایی توافق، 13 تانکر بزرگ مملو از بشکه های نفت خام صادراتی ذخیره خود را در بنادر عباس، خارک و عسلویه مستقر کرده است.

بر اساس این گزارش هر کدام از این تانکرهای بزرگ حاوی 2.1 میلیون بشکه نفت خام هستند که جمع آنها رقمی بیش از 27 میلیون بشکه نفت خام می شود.

با این حال بلومبرگ می نویسد به دلیل تعطیلات نوروز نتوانسته است درباره میزان نفت خام ذخیره ایران با مقامات وزارت نفت ایران صحبت کند اما بر اساس تخمین مقامات آمریکایی ایران بین 7 تا 17 میلیون بشکه نفت خام ذخیره برای صادرات دارد. این رقم کمتر از رقمی است که در گزارش بلومبرگ و بر اساس تخمین کارشناسان بازار نفت به دست آمده است.

اطلاعات آمریکا از میزان نفت خام ذخیره در اختیار ایران بر اساس اطلاعات ماهواره ای از موقعیت استقرار تانکرهای نفتی در بنادر ایران و نیز برآوردهای سازمان بین المللی انرژی و موسسات نفتی به دست آمده است.

با این حال طبق تخمین موسسه ” EA Gibson” در لندن که از سال 2009 صادرات نفت ایران را مانیتور می کند ایران هم اکنون 34.5 میلیون بشکه نفت خام آماده صادرات به بازار جهانی نفت دارد.

بلومبرگ می نویسد طبق تخمین شعبه پاریس سازمان بین المللی انرژی ، ایران این ظرفیت را دارد که ظرف 3 ماه پس از رفع تحریم ها ظرفیت تولید نفت خود را به 3.6 میلیون بشکه در روز برساند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.