سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » پایان مذاکرات دو جانبه ایران و آمریکا...

پایان مذاکرات دو جانبه ایران و آمریکا

چکیده :دور اخیر مذاکرات ایران و آمریکا که در سه سطح صبح پنج شنبه در لوزان آغاز شده بود، امروز پایان یافت. این مذاکرات در سطح معاونان وزیران خارجه ایران و امریکا و اتحادیه اروپا، وزیران خارجه دو کشور و رییس سازمان انرژی اتمی و وزیرانرژی امریکا انجام شد....


کلمه -گروه بین الملل: دو سال پیش گفتگو های میان ایران و کشورهای گروه ۱+۵ در ژنو به توافق مقدماتی منجر شد در این توافق ایران و غرب توافق کردند که در برابر برخی تغییرات در فعالیت هسته‌ای ایران، بعضی از تحریم‌ها تعدیل شود و از وضع تحریم‌های جدید علیه ایران خودداری شود. این توافق مقدماتی شش ماه به دو طرف فرصت داد که به توافقی جامع دست یابند. اما با انقضای این مهلت، توافقی حاصل نشد و توافق مقدماتی برای دو دوره دیگر تا ژوئن سال جاری تمدید شده است.
در زمان تمدید این توافق در پائیز سال گذشته، قرار شد دو طرف تا پایان ماه مارس جاری چارچوب توافق جامع را تعیین کنند به نحوی که توافق نهایی در مهلت مورد نظر به دست آید. گروه ۱+۵ انتظار دارد توافق نهایی شامل سازوکارهای لازم برای اطمینان یافتن جامعه جهانی از صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران باشد و ایران انتظار دارد این توافق باعث لغو تحریم‌های هسته‌ای شود.
دور اخیر مذاکرات ایران و آمریکا که در سه سطح صبح پنج شنبه در لوزان آغاز شده بود، امروز پایان یافت. این مذاکرات در سطح معاونان وزیران خارجه ایران و امریکا و اتحادیه اروپا، وزیران خارجه دو کشور و رییس سازمان انرژی اتمی و وزیرانرژی امریکا انجام شد. در ساعاتی این نیز جلسات دریکدیگرادغام شد. ابتدا ظریف و کری به همراه علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و ارنست مونیز وزیر انرژی امریکا و نیز سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیران خارجه ایران، وندی شرمن معاون وزیر خارجه امریکا و هلگا اشمید معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا مذاکرات لوزان 2 را آغاز کردند.
نشست قبلی هیات‌های ایرانی و آمریکایی روز جمعه گذشته و در آستانه فرا رسیدن سال نو ایرانی متوقف شد و دو طرف توافق کردند گفتگوهای خود را از امروز از سر بگیرند. همزمان، خبرگزاری فرانسه در گزارشی که واحد مرکزی خبر و بعضی دیگر از رسانه‌های داخلی ایران نیز آن را منعکس کرده‌اند، از احتمال دستیابی دو طرف به توافق تا سه‌شنبه آینده خبر داده است.
هم رسانه‌های ایران و هم آگاهان غربی نسبت به دستیابی دو طرف به توافق تا سه‌شنبه آینده امیدوار هستند. به گفته خبرگزاری فرانسه: «مقامات آمریکایی گفته‌اند که پس از یک دهه گفتگوی هسته‌ای با ایران، حصول توافق تا ضرب‌الاجل ۳۱ مارس در دسترس است.» این خبرگزاری روز پنجشنبه گزارش داد که یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا که جان کری را در پرواز به سوی لوزان همراهی می‌کند، ابراز امیدواری کرده است: “ما کاملا معتقدیم که می‌توانیم تا ۳۱ مارس کار را به سرانجام برسانیم.” اما او افزوده است: «اگرچه مسیر دستیابی به توافق برای ما معلوم است، اما این به معنی آن نیست که حتما به هدف هم خواهیم رسید.»
در مورد سفر لورن فابیوس، وزیر خارجه فرانسه به لوزان، سخنگوی وزارت خارجه او گفته است که آقای فابیوس از نیویورک عازم لوزان می شود و روز شنبه با وزیر خارجه ایران ملاقات خواهد کرد. برخی اظهارات قبلی مقامات فرانسوی حاکی از موضعگیری سختگیرانه تری نسبت به پرونده هسته‌ای ایران بوده است.
دور جدید مذاکرات در حالی آغاز می‌شود که دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در پیگیری سیاست حل و فصل دیپلماتیک بحران هسته‌ای ایران با مخالفت‌هایی در داخل و خارج از آن کشور مواجه است و به گفته ناظران، عدم دستیابی به چارچوبی مشخص تا ضرب الاجل پایان ماه مارس می‌تواند موضع مخالفان را تقویت کرده و دولت آمریکارا در موضع دشواری قرار دهد.
تلاش‌های پوچ نتانیاهو برای متوقف کردن توافقنامه هسته‌ای
نخست وزیر رژیم صهیونیستی در وعده‌هایی پوچ و توخالی اعلام کرد که به تلاش‌هایش برای متوقف کردن امضای توافقنامه هسته‌ای میان ایران و 1+5 ادامه خواهد داد. به گزارش ایسنا، بنیامین نتانیاهو که روز گذشته از سوی رییس جمهور مسوولیت تشکیل کابینه جدید این رژیم را عهده‌دار شد، در گفت‌وگو با خبرنگاران مدعی شد که به تلاش‌هایش برای متوقف کردن امضای توافقنامه‌ای که مذاکره درباره آن میان ایران و قدرت‌های بزرگ ادامه دارد، ادامه خواهد داد.
بنابر گزارش کویت نیوز، وی گفت: ما ائتلاف‌مان را با نزدیک‌ترین دوستان‌مان، آمریکا، حفظ خواهیم کرد اما به تلاش‌مان برای توقف توافق با ایران که تهدیدی برای ما است نیز ادامه خواهیم داد.

عراقچی: مذاکره فقط درباره موضوع هسته ای
سید عباس عراقچی گفت که مذاکره کنندگان ایرانی فقط دربار موضوع هسته ای در لوزان گفت و گو می کنند و موضوعات دیگر همچون تحولات یمن در دستور کار آنها نیست. عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران عصر پنج شنبه پیش از شروع نشست معاونان وزیران خارجه ایران و امریکا به همراه معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به سوالی درباره احتمال حضور وزیران خارجه 1+5 در لوزان در روز شنبه گفت: خبر رسمی در این زمینه نداریم ، شاید بیایید ولی حضورشان منوط به پیشرفت مذاکرات است.
عراقچی گفت: بحث ها مجددا شروع شده و موضوعات مختلفی همچون تحریم ها و موضوعات هسته ای در دستور کار است. مذاکرات در سطح کارشناسی و معاونان جریان دارد و امیدوارم ظرف امروز و فردا پیشرفتی حاصل شود.
مذاکرات هسته ای ایران و امریکا با حضور نماینده اتحادیه اروپا از روز پنج شنبه در لوزان سویس آغاز شده و انتظار می رود که روز شنبه به پایان برسد.
رئیس جمهور: لغو کامل تحریم ها اساسی ترین عنصر مذاکرات است
رییس جمهوری اسلامی ایران در گفت وگوی تلفنی با «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلستان به تبادل نظر در خصوص مذاکرات هسته ای و تحولات منطقه ای پرداخت. به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی دراین گفت وگوی تلفنی به تبیین مواضع کشورمان در موضوع هسته ای پرداخت.
وی با تأکید بر حقوق شناخته شده ایران بر مبنای اصول بین المللی و پافشاری قطعی کشورمان بر دستیابی به این حقوق، گفت: شرایط ویژه ای بر مذاکرات حاکم است زیرا اشتراکات ما در صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای و ضرورت لغو همه تحریم های ناعادلانه می تواند ما را به راه حل نهایی برساند.
رییس جمهوری با اشاره به فرصت بسیار خوب توافق در سال ٢٠٠٥ و فرصت استثنایی اخیر برای توافق افزود: ما باید در جهت منافع ملی و بین المللی حرکت کرده و اجازه ندهیم این فرصت که بر فتوای رهبر معظم انقلاب به صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای اش متکی است، به آسانی از دست برود.
روحانی با اشاره به ضرورت حرکت بر مبنای احترام متقابل، لغو کامل تحریم ها را اساسی ترین عنصر مذاکرات برای گام برداشتن به سمت حل و فصل نهایی خواند و خواستار ابتناء مذاکرات براعتمادآفرینی و حرکت به سمت ایجاد شرایطی مناسب برای همکاری های آتی به جای پافشاری بر تقابل و فشار شد. روحانی همچنین بر نقش مؤثر انگلستان در این برهه زمانی در راستای انجام مذاکره از موضع برابر، تأکید کرد.
گفت وگوی تلفنی روحانی با پوتین و اولاند
گفتنی است، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در گفت وگوی تلفنی دیگری با همتایان خود از روسیه و فرانسه درخصوص مذاکرات هسته ای و تحولات منطقه ای تبادل نظر کرد. به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، رییس جمهوری در گفت وگو با «ولادیمیر پوتین» و «فرانسوا اولاند»، مواضع تهران درخصوص موضوع هسته ای را تبیین کرد. وی با یادآوری ضرورت حرکت بر مبنای احترام متقابل، لغو کامل تحریم ها را اساسی ترین عنصر مذاکرات برای گام برداشتن به سمت حل و فصل نهایی دانست.

** انتظار می رود روسیه قدم های جدی تری در مذاکرات بردارد
وی در گفت وگو با پوتین با اشاره به آخرین وضعیت مذاکرات هسته ای و ضمن برشمردن مواضع کشورمان در این زمینه افزود: در فرصت جدیدی که به وجود آمده باید کشورهای عضو با تمرکز بیشتری، مذاکرات را به پیش ببرند زیرا ممکن است گروه های فشار بخواهند ما به توافقی دست نیابیم. روحانی ادامه داد: انتظار ما از روسیه به عنوان کشور همسایه و دوست آن است که قدم های جدی تری در این زمینه برداشته و نقش اساسی تری در مذاکرات ایفا کند.
ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه نیز در این گفت وگوی تلفنی با تسلیت به رییس جمهوری کشورمان در رابطه با درگذشت والده گرامی ایشان، به پیشرفت های مذاکرات هسته ای اشاره کرد و گفت:این مذاکرات بسیار خوب بوده است و باید تلاش کنیم به توافق نهایی دست یابیم. رییس جمهوری روسیه افزود: مسکو همواره موافق مسیری است که به توافق نهایی منجر شود.
** فرانسه همانند 12 سال پیش در مذاکرات نقش فعالی داشته باشد
روحانی در گفت وگو با اولاند نیز با تبیین مواضع کشورمان درخصوص مذاکرات هسته ای و ابراز امیدواری نسبت به نتایج آن، به سابقه اقدامات و نقش مثبت فرانسه در این زمینه پرداخت. وی افزود: انتظار از کشور فرانسه آن است که همانند مذاکرات سال های ۲۰۰۵–۲۰۰۳، نقش فعالی داشته باشد؛ دشمنان روابط دو کشور، می خواهند نقش فرانسه در این مذاکرات غیرسازنده باشد اما دولت فرانسه با نقش سازنده خود، هدف آنان را نقش برآب خواهد کرد.
اولاند نیز در این تماس تلفنی ضمن تسلیت درگذشت والده گرامی رییس جمهوری کشورمان، روند مثبت مذاکرات هسته ای را یادآورشد و گفت: فرانسه برانجام توافق مُصر است و ضمن به رسمیت شناختن فناوری صلح آمیز هسته ای ایران، آماده است در این رابطه و بویژه پس از توافق، همکاری های خود با ایران را توسعه دهد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.