سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » عربستان سعودی به یمن حمله کرد/انصارالله: این حملات آغاز سقوط برخی نظام‌ها است...

عربستان سعودی به یمن حمله کرد/انصارالله: این حملات آغاز سقوط برخی نظام‌ها است

چکیده : سفیر عربستان در واشنگتن صبح امروز (پنجشنبه) از آغاز عملیات نظامی "طوفان کوبنده" علیه انصارالله خبر داد که این عملیات شامل حملات هوایی از سوی 10 کشور عربی حوزه خلیج فارس و همچنین دیگر کشورهای عربی می‌شود...


کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در راستای حمایت از دولت مستعفی در یمن و مقابله با جنبش مردمی انصارالله، عملیات “طوفان کوبنده” را علیه یمن به راه انداخته و حملات هوایی خود در این کشور را آغاز کردند. کاخ سفید نیز از موافقت اوباما با ارائه حمایت لجستیکی و اطلاعاتی از عملیات نظامی در یمن خبر داد. پاکستان، مصر و مراکش نیز قرار است به این عملیات بپیوندند.

به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، عادل الجبیر، سفیر عربستان در واشنگتن صبح امروز (پنجشنبه) از آغاز عملیات نظامی “طوفان کوبنده” علیه انصارالله خبر داد که این عملیات شامل حملات هوایی از سوی 10 کشور عربی حوزه خلیج فارس و همچنین دیگر کشورهای عربی می‌شود.

منابع خبری گزارش دادند که عربستان هدایت این حملات هوایی را در کنار امارات، بحرین، کویت و قطر بر عهده دارد که هدف از آن حمایت از دولت مستعفی در یمن است.

در یکی از این حملات پایگاه نظامی الدیلمی که تحت کنترل انصارالله است و همچنین فرودگاه صنعا هدف قرار گرفت و جنگنده‌ها بر فراز آسمان عدن و لحج به پرواز درآمده‌اند.

ریاض یاسین، وزیر خارجه یمن اعلام کرد که در این حملات نیروی هوایی انصارالله و توانایی آنها برای شلیک موشک‌ها هدف قرار می‌گیرد.

موافقت اوباما با ارائه حمایت لجستیکی و اطلاعاتی

در همین حال، کاخ سفید از موافقت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا برای ارائه حمایت لجستیکی و اطلاعاتی از عملیات نظامی در یمن خبر داد.

کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در بیانیه‌ای اعلام کردند که به درخواست عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری مستعفی یمن برای حملات در این کشور پاسخ مثبت داده‌اند.

مصر، پاکستان و مراکش در حمله به یمن مشارکت می‌کنند

همزمان، عربستان سعودی اعلام کرده است که پاکستان، مصر و مراکش نیز قرار است به این عملیات بپیوندند.

در همین حال محمد مارم، مدیر دفتر منصور هادی اعلام کرد که وی همچنان در پایگاه خود در عدن حضور دارد و او از کشورهای حوزه خلیج فارس، مصر، اردن، سودان و تمامی کشورهای منطقه قدردان است.

منابع خبری اعلام کردند که براساس آمار اولیه تجاوز هوایی به یمن 20 غیر نظامی کشته شده و بیش از 30 تن دیگر در صنعاء، پایتخت یمن زخمی شده‌اند.

همزمان جنگنده‌های عربستان سعودی چندین پایگاه در صنعاء از جمله کاخ ریاست‌جمهوری و یک پایگاه نظامی را هدف قرار داده‌اند.

منابع یمنی همچنین تصریح کردند که درخواست فوری از کادرهای پزشکی در صنعاء شده است تا برای درمان مجروحان به بیمارستان‌ها بروند.

واکنش انصارالله به تجاوز به یمن

در همین حال محمد البخیتی، از رهبران جنبش انصارالله اعلام کرد که این حملات آغاز سقوط برخی از نظام‌ها و در راس آنها نظام عربستان سعودی است.

همزمان، رهبران جنبش انصارالله نیز نشست‌هایی را برای پاسخ به این تجاوز نظامی که یمن را هدف قرار داده است، برگزار کردند.

کمیته عالی انقلابی در یمن نیز از مردم این کشور خواسته است تا در اعتراض به تجاوز این کشورها تظاهر کنند.

پیشتر معاون دبیر کل اتحادیه عرب در سخنانی تصریح کرد که وزرای خارجه عرب درخواست مقامات عدن مبنی بر مداخله نظامی در یمن را مورد بررسی قرار می‌دهند.

احمد بن حلی،‌ معاون دبیرکل اتحادیه عرب در مصاحبه‌ای با شبکه العربیه گفت که وزرای خارجه عرب در نشست خود در شرم الشیخ درخواست مسئولان عدن برای مداخله نظامی علیه انصار الله را بررسی می‌کنند.

پیشتر وزیر خارجه در دولت مستعفی یمن از تمامی کشورهای عربی خواست تا برای مقابله با پیش‌روی‌های انصارالله دست به مداخله نظامی مستقیم در یمن بزنند.

از سوی دیگر، منابع در فرودگاه بین المللی عدن پیشتر اعلام کرده بودند که نیروهای تیپ 39 پیاده نظام حامی علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین یمن این فرودگاه را تحت کنترل خود درآوردند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.