سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نامه حسین رونقی ملکی به رهبری: گزارشی از بند هشت؛ تبعیدگاه زندان اوین...
» آیا قبل از انقلاب هم با زندانیان سیاسی چنین برخوردی می شد؟!

نامه حسین رونقی ملکی به رهبری: گزارشی از بند هشت؛ تبعیدگاه زندان اوین

چکیده :سید حسین رونقی ملکی در نامه خود به رهبری، ضمن ارائه گزارشی از وضعیت اسفناک بند 8 زندان اوین، به مواردی همچون نگهداری 27 نفر در اتاق های 18 متری بند هشت، وجود 6 توالت و 5 حمام برای کل 290 زندانی این بند، خوابیدن زندانیان در حسینیه، راهروها و مقابل حمام، توالت و آشپزخانه بر روی زمین، شیوع بیماری های عفونی، وفور مواد مخدر، غذای ناسالم و عدم تفکیک زندانیان اشاره کرده است....


سید حسین رونقی ملکی، زندانی سیاسی که هفته گذشته به طور ناگهانی و با شیوه ای فریبکارانه بازداشت و به زندان منتقل شد، در نامه ای به آیت الله خامنه ای ضمن ارائه گزارشی از وضعیت اسفناک بند 8 زندان اوین که از آن به عنوان تبعیدگاه یاد می شود، خواستار آن شده که رهبری همانند قضیه بازداشتگاه کهریزک، درباره شرایط تاسف بار و غیر انسانی بند 8 زندان اوین نیز دستور رسیدگی دهد و بازرس تعین کند.

به گزارش کلمه، این زندانی سیاسی در نامه خود به مواردی همچون نگهداری 27 نفر در اتاق های 18 متری بند هشت، وجود 6 توالت و 5 حمام برای کل 290 زندانی این بند، خوابیدن زندانیان در حسینیه، راهروها و مقابل حمام، توالت و آشپزخانه بر روی زمین، شیوع بیماری های عفونی، وفور مواد مخدر، غذای ناسالم و عدم تفکیک زندانیان اشاره کرده است.

وی از رهبری پرسیده است: آیا قبل از انقلاب هم با زندانیان سیاسی چنین برخوردی شده است؟! آیا اینگونه آنان را در معرض خطر جانی، سلامتی، روحی و روانی قرار داده اند؟!

حسین رونقی که در بدو ورود به زندان، به جای بند زندانیان سیاسی به بند 8 منتقل شد و از این رو اعتصاب غذا کرد، این نامه را در همان زمان به صورت رسمی به مسئولان زندان تحویل داد. او پس از چند روز اعتصاب غذای اعتراضی، به بند 7 منتقل شد و اعتصاب خود را شکست.

متن کامل نامه حسین رونقی به رهبری را در ادامه بخوانید:

بسم ا… الرحمن الرحیم

إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْإِحْسَانِ وَ إِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَىٰ وَ يَنْهَىٰ عَنِ الْفَحْشَاءِ وَ الْمُنكَرِ وَ الْبَغْيِ

در حقیقت، خدا به دادگری، نیکو کاری و بخشش به خویشاوندان فرمان می دهد و از کار زشت و ناپسند و ستم بازمی دارد.

حضرت آیت ا… خامنه ای؛

سلام علیکم،

اینجانب سید حسین رونقی ملکی فرزند سید احمد، پیش از این در چند نامه به حضرتعالی از احکام ناعادلانه، رفتارهای غیر قانونی، مشکلات و برخوردهای صورت گرفته در زندان سخن گفته ام.

وضعیت اسف باری که امروز شاهد آن هستیم، طبعاً تا کنون برای حضرتعالی گزارش نشده است؛ متاسفانه دستگاه قضائی بر خلاف نظر متخصصان و مراجع پزشکی قانونی، اینجانب را باری دیگر با شرایط جسمی نامساعد که شرایط زندان آن را نامساعد تر خواهد کرد به زندان بازگردانده و به بند 8 زندان اوین ( معروف به تبعید گاه ) منتقل کرده اند.

آنچه باعث شد دست به قلم شده و برای حضرتعالی نامه نگاری کنم، شرایط بدی است که اخیراً آن را مشاهده کرده ام و می دانم مسئولان زندان همیشه خلاف آن را بیان کرده اند.

شرایط وحشتناک و بد بند 8 معروف به تبعیدگاه زندان اوین به گونه ای است که دل هر انسانی را به درد می آورد.

290 نفر زندانی در یک سالن و با میانگین 27 نفر در یک اتاق 18 متری نگهداری می شوند و بسیاری از زندانیان با شرایط غیر انسانی و تاسف بار در حسینیه، راهروها و مقابل حمام، توالت و آشپز خانه بر روی زمین می خوابند.

برای 290 نفر 6 توالت و 5 حمام وجود دارد و وضعیت گرمایشی بسیار آزار دهنده و نامناسب است به طوری که بسیاری از زندانیان به دلیل سرمای شدید و کنترل نشده بیمار شده اند.

پیش از این در مورد غذای ناسالم و نامناسب زندان گفته بودم و باری دیگر باید بگویم که وضعیت تغذیۀ زندانیان بدتر از قبل شده است. بیماری عفونی در بین زندانیان این بند شایع است.

با وجود آنکه قانون در مورد تفکیک جرائم صراحت داشته، اما همچنان به آن عمل نمی شود و زندانیان سیاسی، مالی و اتباع خارجی و… را به دور از هر گونه تفکیکی و بیشتر در راستای آزار زندانیان سیاسی در کنار هم نگه می دارند که باعث عدم آسایش و امنیت جانی، روحی و روانی برای زندانیان سیاسی می شود.

هنوز زندانیان سیاسی باور نکرده اند که باید حبس ناعادلانۀ خود را در کنار متهمان کلاهبرداران حرفه ای، کلاهبرداران نگین غرب، دزدان دریایی سومالیایی و برخی افراد ناسالم تحمل کنند.

علاوه بر بیماری های عفونی در بین زندانیان، مواد مخدر هم شایع است و داخل بند از خرید و فروش و مصرف آن ابایی ندارند.

سئوالی که به ذهنم خطور می کند این است که: آیا قبل از انقلاب هم با زندانیان سیاسی چنین برخوردی شده است؟!

آیا اینگونه آنان را در معرض خطر جانی، سلامتی، روحی و روانی قرار داده اند؟!

ما شاهد سقوط و به سخره گرفتن شأن، منزلت و کرامت انسانی انسان هستیم که بارها حضرتعالی در این باره گفته اید: باید شأن و کرامت انسان ها حفظ گردد.

از حضرتعالی در خواست دارم همانگونه که در قضیه بازداشتگاه کهریزک ورود کردید، دستور دهید شرایط تاسف بار و غیر انسانی بند 8 زندان اوین بررسی و به آن رسیدگی شود و با حضور بازرسانی بی طرف به نمایندگی از دولت، مجلس و قوۀ قضاییه در مورد حقایق تلخ و شرایط ناگوار این بند تحقیق شود تا بیش از این شاهد سقوط شأن و جایگاه انسان ها نباشیم و در این شرایط است که غذا خوردن را بر خود حرام کرده ام تا شان وکرامت خود را حفظ کنم و امیدوارم که هر چه زودتر شاهد تفکیک زندانیان سیاسی و بهبود شرایط آنها باشیم.

با احترام

سید حسین رونقی ملکی


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.