سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » امام جمعه جدید قم: اصل اساسی ما گفت‌وگو با کسانی است که همانند ما نمی‌اندیشند...

امام جمعه جدید قم: اصل اساسی ما گفت‌وگو با کسانی است که همانند ما نمی‌اندیشند

چکیده :ما بر عناصر مشترک میراث واحد همه‏ بشریت، یعنی همه‏ انسان‏ هایی که در جهان امروزی زندگی می‏ کنند، تأکید می‏‏ کنیم. اصل اساسی ما گفت‌وگو با دیگران و کسانی است که همانند ما نمی‏ اندیشند....


امام جمعه جدید قم گفت: در چارچوب این اسلام، ما بر عناصر مشترک میراث واحد همه‏ بشریت، یعنی همه‏ انسان‏ هایی که در جهان امروزی زندگی می‏ کنند، تأکید می‏‏ کنیم. اصل اساسی ما گفت‌وگو با دیگران و کسانی است که همانند ما نمی‏ اندیشند.

به گزارش مهر، آیت الله اعرافی، رییس جامعه المصطفی(ص) العالمیه و امام جمعه‏ شهر مقدس قم، چندی قبل در اولین سفر خود به صربستان، با وزیر علوم و برخی دیگر از مسئولین عالی علمی و دانشگاهی این کشور ملاقات داشته است. وی همچنین در کرسی شرق‏شناسی دانشگاه بلگراد و انستیتوی فلسفه به ایراد سخنرانی پرداخت. مصاحبه ‏های آیت الله اعرافی با نمایندگان رسانه‏ های تأثیرگذار صربستان، از جمله پخش مصاحبه ‏ وی در اخبار سراسری شبکه‏ تلویزیونی «ب۹۲» از دیگر نتایج سفر وی به بلگراد بود.

در این میان، هفته ‏نامه‏ سیاسی-تحلیلی «پِچات» صربستان با حضرت آیت الله اعرافی، رییس جامعه المصطفی(ص) العالمیه و امام جمعه‏ شهر مقدس قم مصاحبه كرد. وی در این مصاحبه‌ اظهار كرد: ایران خود دوستان خودش را انتخاب می‏ کند؛ ای کاش مردمان بالکان می‏ توانستند معقول‏ تر عمل کنند، خودشان متحد می‏ شدند و به عنوان یک اتحادیه‏ قدرتمند، عنصری پراهمیت و انکارناپذیر در عرصه‏ روابط بین‌المللی ‏بودند.

رئیس جامعةالمصطفی العالمیه(ص) گفت: انسان‏ های متدین می‏ توانند همزمان، هم براساس موازین دین خود و هم متناسب با رهاوردهای تمدّنی عصر نوین زندگی کنند.

وی معتقد است كه اسلام، دینی واحد است که در ضمن آن، جریان‏ه ای کلامی و اندیشه ه‏ای گوناگون، همه بر پایه‏ اصول مشترک، رشد کرده ‏اند.

اعرافی با بیان اینكه اسلام در جمهوری اسلامی ایران مشخصات ویژه‏‌ای دارد، افزود: ما با این واقعیت مواجه هستیم که اسلام را می‏ توان به انحای گوناگون قرائت کرد؛ یکی از مهم‏ترین مشخصات و شاید بنیادی‌‏ترین مشخصه‏ این قرائت ویژه از اسلام دقیقاً همین نکته‏ است.

وی ادامه داد: ما از یک طرف تلاش می ‏کنیم تا از هویت و میراث و سنت خود صیانت کنیم؛ از طرف دیگر، تلاش ما این است که بر پایه اجتهاد مبتکرانه و به کمک اندیشه‏ قدرتمند دینی خود با چالش‏ های زندگی معاصر مواجه شویم و متناسب با اقتضائات معاصریت، متقن‏‌ترین پاسخ‏ ها را در برابر آن چالش ‏ها ارائه کنیم.

اعرافی افزود: بدین ترتیب، مهم‏ترین ویژگی ‏های این قرائت خاص از اسلام، عقلانیت و اجتهاد است و ویژگی بسیار مهم دیگر عبارت است از این که این گونه اسلام، با رویکرد عقلانی مقتدر، به دنبال آن است که حقیقت‏ جویی و عدالت را از یک سو و توانمندی جهادگرانه با هدف صیانت از هویت سنتی خود را از سوی دیگر، یک جا جمع کند.

وی ضمن بیان مطلب فوق گفت: مشخصه‏ دیگر این است که در چارچوب این اسلام، ما بر عناصر مشترک میراث واحد همه‏ بشریت، یعنی همه‏ انسان‏ هایی که در جهان امروزی زندگی می‏ کنند، تأکید می‏‏ کنیم. اصل اساسی ما گفت‌وگو با دیگران و کسانی است که همانند ما نمی‏ اندیشند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.