سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

داعش گروگان ژاپنی را ‘سر برید’

چکیده : گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) تصاویری ویدئویی را منتشر کرده است که ظاهرا در آنها صحنه بریده شدن سر کنجی گوتو، خبرنگار ژاپنی، ثبت شده است...


گروه موسوم به “دولت اسلامی” (داعش) تصاویری ویدئویی را منتشر کرده است که ظاهرا در آنها صحنه بریده شدن سر کنجی گوتو، خبرنگار ژاپنی، ثبت شده است.

به گزارش بی بی سی داعش کمتر از یک هفته پیش ویدئوی دیگری را منتشر کرده بود که سر بریدن یک گروگان ژاپنی دیگر به نام هارونا یوکاوا را نشان می داد.

آقای گوتو، ۴۷ ساله، خبرنگار آزاد و مستندسازی شناخته شده بود که بنا به گزارش‌ها در ماه اکتبر (سه ماه پیش) به سوریه رفت تا در روند آزادی آقای یوکاوا مشارکت کند.

مقامات ژاپن صحت و اعتبار ویدئوی منتشر شده را تایید کردند. شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در واکنش به انتشار این ویدئو گفته است کشورش “تسلیم تروریسم نمی‌شود.”

آقای آبه که همراه با کابینه‌اش برای تصمیم‌گیری درباره واکنش به انتشار این ویدئو نشست اضطراری تشکیل داده بود به خبرنگاران گفت ژاپن همراه با جامعه جهانی تلاش می‌کند تا عاملان این “قتل فجیع” مجازات شوند.

همچنین باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اقدام داعش را محکوم کرد و سابقه خبرنگاری کنجی گوتو را ستود: “او شجاعانه تلاش داشت تا میزان فلاکت مردم سوریه را به جهانیان نشان دهد.”

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا هم با اعلام موضع درباره انتشار این ویدئو گفت به همه یادآوری شد که گروه “دولت اسلامی” تجسم عینی شیطان است.

این ویدئو مانند ویدئوهای پیشین داعش، علائم این گروه را دارد و در آن یک شبه‌نظامی سیاهپوش گروه “دولت اسلامی” که لهجه بریتانیایی دارد سر گروگان ژاپنی را می برد.

مقام‌های ژاپن و اردن از چند روز قبل در حال همکاری با یکدیگر بودند تا امکان آزادی آقای گوتو و یک خلبان اردنی اسیر در دست داعش فراهم شود.

جونکو ایشیدو، مادر کنجی گوتو، پیشتر با حضور در یک کنفرانس خبری در توکیو از داعش خواسته بود که پسرش را آزاد کنند

خلبان اردنی معاذ الکساسبه نام دارد که هواپیمایش در ماه دسامبر در خاک سوریه و در اراضی تحت تصرف داعش سقوط کرد.

پیشتر در روز شنبه، یک مقام رسمی ژاپنی گفته بود که مذاکرات با داعش برای آزادسازی این دو گروگان به بن‌بست رسیده است.

برنادت میهن سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، قتل گروگان ژاپنی به دست داعش را “شدیدا محکوم” کرده و خواستار رهایی گروگان‌های باقی‌مانده شده است.

روز سه‌شنبه هفته قبل، گروه “دولت اسلامی” ویدئویی را منتشر کرد که در آن فرصت زنده ماندن آقای گوتو را “تنها ۲۴ ساعت” و برای آقای کساسبه “حتی کمتر” اعلام می‌کرد.

گروه داعش سپس با تغییر ضرب الاجل به غروب روز پنجشنبه گفت حاضر است که آقای گوتو را با ساجده الریشاوی، زن پیکارجوی عراقی زندانی در اردن، مبادله کند.

بنا به گزارش‌ها انجام این مبادله در شرایطی که اردن تلاش داشته آقای کساسبه هم آزاد شود به شکست انجامیده است.

همچنین گزارش‌هایی منتشر شده که ایمیل‌هایی بین پیکارجویان داعش و مادر آقای گوتو در ژاپن ردوبدل شده است. مادر این گروگان ژاپنی پیشتر با انتشار پیامی خواستار آزادی فرزندش شده بود.

گروه “دولت اسلامی” ابتدا برای رهایی دو گروگان ژاپنی ۲۰۰ میلیون دلار باج خواسته بود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.