سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اوباما: ایران می‌تواند یک قدرت منطقه‌ای موفق شود...

اوباما: ایران می‌تواند یک قدرت منطقه‌ای موفق شود

چکیده :رئیس‌جمهوری آمریکا درباره احتمال بازگشایی سفارت این کشور در تهران گفته است که پیش از بهبود روابط دو کشور، باید قدم‌های مختلفی برداشته شود که حل پرونده هسته‌ای مهم‌ترین مرحله آن است....


رئیس‌جمهوری آمریکا درباره احتمال بازگشایی سفارت این کشور در تهران گفته است که پیش از بهبود روابط دو کشور، باید قدم‌های مختلفی برداشته شود که حل پرونده هسته‌ای مهم‌ترین مرحله آن است.

به گزارش بی بی سی، باراک اوباما در عین حال تاکید کرده که برای ایران، با توجه به منابع و توانایی شگفت‌انگیزش، این فرصت وجود دارد که به یک قدرت منطقه‌ای موفق تبدیل شود.

او در مصاحبه با شبکه رادیویی ان.پی.آر در پاسخ به این‌ سئوال که آیا به دنبال بازگشایی سفارت آمریکا در تهران است، می‌گوید: “من هیچ وقت از کلمه “هرگز” استفاده نمی‌کنم. اما فکر می‌کنم این مسائل باید به‌تدریج پیش برود.”

مجری ان.پی.آر از آقای اوباما پرسید که آیا قصد دارد مانند کوبا، روابط با ایران را هم متحول کند؟

رئیس‌جمهوری آمریکا جواب داد: “پیچیدگی‌های این موضوع در ارتباط با کشوری مانند کوبا که تهدیدی برای آمریکا و متحدان آن نیست، کمتر است.”

باراک اوباما اخیرا اعلام کرده که سفارت آمریکا در کوبا را بعد از ۵۰ سال قطع رابطه، دایر خواهد کرد.

از نگاه آمریکا اولین قدم بزرگ که می‌تواند به بهبود روابط ایران و آمریکا منجر شود، حل پرونده هسته‌ای ایران است و این‌که مقام‌های ایران بتوانند جامعه جهانی را قانع کنند که به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نیستند.

باراک اوباما گفت که در این صورت تحریم‌ها برداشته می‌شود و بعد از آن فرصتی پیش می‌آید که آمریکا در طول زمان، روابط خود را با ایران بهبود بخشد.

او رسیدن به توافق با ایران را محتمل دانسته است، هر چند پیش‌تر جو بایدن، معاون او گفته بود که این احتمال بسیار ضعیف است.

رئیس‌جمهوری آمریکا تا کنون بارها اعلام کرده که شرط اول بهبود رابطه این کشور با ایران حل پرونده هسته‌ای است.

مهلت رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران دوشنبه سوم آذر به پایان رسید اما این مهلت برای هفت ماه دیگر، یعنی تا دهم تیرماه سال آینده، تمدید شد.

مقامات ایران می گویند که در پی عادی کردن روابط خود با دولت آمریکا نیستند و مذاکرات آنها تنها بر حل اختلافات بر سر پرونده اتمی متمرکز است.

‘تندروهای ایران توافق نمی‌خواهند’

او در عین حال به این موضوع اشاره کرده است که بعضی در ایران قدر مذاکرات را می‌دانند و به دنبال استفاده از آن هستند، اما بعضی “تندروها” در داخل ایران از رسیدن به راه حلی برای پرونده هسته‌ای احساس خطر می‌کنند چرا که به گفته آقای اوباما، “چنان به شدت بر ضد آمریکایی و ضدغربی بودن خود سرمایه‌گذاری سیاسی و اعتقادی کرده‌اند که از گشودن درها به روی جهان وحشت دارند.”

او در پاسخ به سوال مجری شبکه ان‌.پی‌.آر که آیا با ایرانیان احساس همدلی کافی دارد و متوجه خواسته‌های آنان در رسیدن به توافق هسته‌ای هست یا نه، گفت: “فکر می‌کنم همدلی داریم. اگر به روند مذاکرات نگاه کنید به ایرانیان تاکید کرده‌ایم که می‌خواهیم نیازهایتان را برای توسعه یک برنامه هسته‌ای متعادل در راستای تامین انرژی به رسمیت بشناسیم؛ به شکلی که جهان اطمینان حاصل کند برنامه‌های هسته‌ای از چارچوب‌های تعیین شده فراتر نخواهد رفت.”

رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید که متوجه نگرانی‌های دفاعی ایران ناشی از جنگ وحشتناک هشت ساله با عراق هست، جنگی که در آن صدها هزار نفر کشته شدند؛ اما باید میان این دغدغه‌های “مشروع” با حمایت ایران از نهادهایی مانند حزب‌الله یا موضع ضداسرائیلی این کشور تمایز قائل شد.

او بار دیگر تاکید کرده که ایران می‌تواند از این مرحله بگذرد و “با توجه به توانایی و منابع فوق‌العاده‌ای که دارد به یک قدرت منطقه‌ای موفق تبدیل شود که هم برای مردم این کشور، هم منطقه و هم آمریکا اتفاقی خوب است.”


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.