سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » انتقاد کروبی از بی‌مسئولیتی مقامات و نقض قانون اساسی؛ درخواست از علی مطهری برای پ...
» در نامه‌ای از سوی خانواده شیخ محصور جنبش سبز اعلام شد:

انتقاد کروبی از بی‌مسئولیتی مقامات و نقض قانون اساسی؛ درخواست از علی مطهری برای پیگیری دادگاه علنی

چکیده :خانواده مهدی کروبی در نامه ای به علی مطهری، پیام کروبی را به وی اعلام کردند. دی کروبی در پیام خود به علی مطهری٬ از این نماینده تهران در مجلس خواسته تا به “طرفیت از وی” پیگیر حق دادرسی و فراهم نمودن مقدمات لازم درجهت برپایی دادگاهی علنی مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی٬ باشد....


خانواده مهدی کروبی، شیخ محصور جنبش سبز، در نامه ای به علی مطهری، درخواست مهدی کروبی از وی برای پیگیری تشکیل دادگاه علنی طبق قانون اساسی را به وی اعلام کردند.

به گزارش سحام، مهدی کروبی در پیام خود به علی مطهری٬ از این نماینده تهران در مجلس خواسته تا به “طرفیت از وی” پیگیر حق دادرسی و فراهم نمودن مقدمات لازم درجهت برپایی دادگاهی علنی مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی٬ باشد.

دراین نامه که از طرف خانواده این رهبر محصور جنبش اعتراضی برای آقای مطهری ارسال شده، بر بازداشت و مجازات غیرقانونی اعمال شده از سوی حکومت بدون ارائه حکم و موضوع اتهام و نیز عدم تفهیم آن اشاره شده و آمده است: «دراین پرونده بازداشت و مجازاتی اعمال شده که تاکنون حکم و موضوع اتهام آن نه ابلاغ شده و نه تفهیم، نه پرونده ای به مراجع صالح قضائی ارسال شده و نه مقدمات محاکمه و دفاع از آن فراهم گردیده. آیا این امرمعنایی جز فرسایشی کردن موضوع و اتمام بی سر و صدا این پرونده ملی دارد؟»

اکنون نزدیک به ۴ سال است که رهبران جنبش سبز در حبس و حصر خانگی به سر می‌برند. درطی این مدت روایت‌های متعدد و مختلفی از آمران این حصر منتشر شده است اما هیچ روال قانونی مشخصی مطابق قانون اساسی و نیز قوانین قضایی کشور درخصوص آن ارائه نشده است.

طی چهارسال اخیر، اتهامات متعددی از سوی چهره‌های ارشد نظام و حاکمیت و تریبون‌های متعدد و هم‌چنین رسانه‌های امنیتی و هم‌سو با آنان علیه مهدی کروبی و میرحسین موسوی مطرح شده است. این اتهامات یک‌طرفه باعث شد مهدی کروبی بارها در پیام‌های مختلف خواستار محاکمه علنی خود برای پاسخ‌گویی به این اتهامات شود. ازجمله در پیامی که گفته بود:«محاکمه ام کنید تا معلوم شود چه کسی از محاکمه هراس دارد و ضرر می کند، در دادگاه علنی سخن ام را خواهم گفت.»

علی مطهری نیز بارها در واکنش به حصر و حبس غیرقانونی آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد اعتراض نموده بود. این نماینده تهران در مجلس در سخنان اخیر خود در مشهد گفته بود:‌«من معتقدم این حکم حکومتی نیست. حکم حکومتی درجایی است که ما به یک بن بست رسیده ایم، مثل این قضیه مهلت سرپرستی وزارت علوم که راه قانونی ندارد. اما دراین‌جا که ما راه قانونی داریم یعنی وظیفه قوه قضاییه است که کار خودش را انجام دهد، که انجام نمی دهد، این‌جا جای حکم حکومتی نیست.»

این سخنان علی مطهری، واکنشی به اظهارات رهبری تلقی شد که گفته بود:‌ «جرم این‌ها سنگین است و اگر محاکمه بشوند حکم‌شان سنگین خواهد بود و الان هم داریم به آن‌ها ملاطفت می‌کنیم» که بسیاری از این موضوع به حکم حکومتی تعبیر کرده بودند.

آقای مطهری درادامه افزوده بود: «پیغمبراسلام هم نمی‌تواند بگوید حکم فلان کس سنگین است، بدون محاکمه و بدون دفاع و بدون شنیدن دفاعیات آن‌ها حکم صادر کند. این نظرایشان است که کسی می‌تواند مخالف باشد، و من قانع نشدم. من نسبت به این صحبت قانع نشدم و لذا باز هم اصرار دارم حصر بدون حکم قضایی ظلم است و عادلانه نیست. اگر روال قانونی طی شود ما تمکین می کنیم، اما این‌که بگوییم این حصر باشد و آن زندان باشد و گردن این را بزنید و… این نمی شود.»

شجاعت علی مطهری به عنوان نماینده مجلس و یکی از معدود تریبون‌داران مستقل از حاکمیت، باعث شده تا مهدی کروبی دراین نامه از وی بخواهد که به وکالت از وی، پیگیر حق دادرسی و فراهم ساختن مقدمات دادگاه علنی باشد.

خانواده مهدی کروبی دراین نامه، شرایط کنونی آقای کروبی را برخلاف اصول متعدد قانونی اساسی دانسته اند و تاکید کرده اند که درچند سال گذشته شاهد بدعتی بودیم که نه درقبل از انقلاب و نه بعد از آن سابقه نداشته است.

متن کامل نامه خانواده مهدی کروبی که به نوشته سحام نیوز در اختیار علی مطهری نیز قرار گرفته، به شرح زیر است:

باسمه تعالی

برادر گرامی جناب آقای دکتر علی مطهری
نماینده محترم مجلس شورای اسلامی

در آستانه آغاز پنجمین سال حصر و حبس غیرقانونی عزیز دربندمان هستیم، حبس و حصری که اعمال آن بدون طی کردن مراحل قانونی و قضایی آغاز گشت و هنوز هم اراده ای درحاکمیت مبنی بر پایان دادن به این رفتار ظالمانه و یا تعیین و تکلیف این پرونده دیده نمی شود. دراین سال‌ها مقامات حکومتی با بهره گیری از صداوسیمای انحصاری، تربیون‌های نمازجمعه، مطبوعات، سایت‌های رسمی و غیر رسمی که همگی از بیت المال ارتزاق می کنند و بدون درنظرگرفتن کوچک‌ترین فرصتی برای دفاع، علاوه برتحریف مسائل مرتبط با بحران سال ۱۳۸۸ به تهدید و ایراد تهمت‌های ناروا مبادرت کرده و می کنند.

قانون اساسی، این میثاق ملی بنابود تضمین‌گر نفی هرگونه استبداد فردی و گروهی باشد. حاکمیت قانون سخن اول و آخرانقلابیونی بود که منشا اصلی عقب افتادگی و گرفتاری کشور را درعدم توجه به قانون می‌دانستند. از این‌رو تدوین کنندگان قانون اساسی علاوه بر پرداختن به حقوق و آزادی‌های مشروع، دراصل نهم تصریح کردند که هیچ مقامی حق ندارد آزادی‌های مشروع را حتی با وضع قوانین و مقررات سلب کند.
برخلاف اصول متعدد قانون اساسی ازجمله اصول سی دوم (هیچ کس را نمی توان دستگیر کرد مگر به حکم و ترتیبی که قانون معین می کند)، سی و سوم ( منع تبعید و اقامت اجباری)، سی و ششم (حکم به مجازات و اجرای آن به‌موجب قانون و از طریق دادگاه صالح)، سی و هفتم (اثبات جرم در دادگاه صالح) و نیز مواد متعددی از قانون مجازات اسلامی و آئین دادرسی کیفری، در چند سال گذشته شاهد بدعتی بودیم که نه در قبل از انقلاب و نه بعد از آن سابقه داشته است. بازداشت، حبس و حصر بدون ضابطه آیت الله کروبی همراه شد با گذراندن قریب سه سال درخانه امن اطلاعات و محرومیت از نورآفتاب و هوای تازه. همین محرومیت موجب ورود آسیب شدید جسمانی برایشان شد که تاکنون انجام چند عمل جراحی مهم هم نتوانسته آثار آن را مرتفع کند.

از آن‌جا که جنابعالی سکوت مرگ‌بار درون حکومت را نسبت به این فعل غیرقانونی و غیرشرعی با شجاعت و اتخاذ مواضعی متقن و مستدل به چالش کشاندید وعلاوه بر پیگیری و ریشه یابی حوادث ۱۳۸۸ از غیرقانونی بودن اعمال این مجازات که مغایر با قوانین جاری کشورست سخن گفتید، آقای مهدی کروبی در آخرین دیدار اعضای خانواده برابر با چهارشنبه پنجم آذرماه ۱۳۹۳ ضمن انتقادی صریح و شفاف از بی مسئولیتی مقامات عالی درنقض صریح قوانین اساسی و عادی کشور، از جنابعالی خواستند به طرفیت از ایشان پیگیر حق دادرسی شان و فراهم ساختن مقدمات لازم درجهت برپایی دادگاهی علنی مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی باشید تا ضمن استماع کیفرخواست حاکمیت، دفاع و ادله خود را درکنار پاسخ به تهمت‌های یک‌طرفه دین فروشان در چند سال گذشته ارائه کنند.

در این پرونده بازداشت و مجازاتی اعمال شده که تاکنون حکم و موضوع اتهام آن نه ابلاغ شده و نه تفهیم، نه پرونده‌ای به مراجع صالح قضائی ارسال شده و نه مقدمات محاکمه و دفاع از آن فراهم گردیده. آیا این امر معنایی جز فرسایشی کردن موضوع و اتمام بی سر و صدا این پرونده ملی دارد؟ شایان ذکراست که درصورت اصرار حاکمیت بر تداوم این روند غیرشرعی، غیرقانونی و غیرانسانی و عدم پایان دادن به این رفتار، خانواده نیز ملزم به انتخاب وکلایی برای پیگیری این موضوع است.

توفیق و سلامت جنابعالی را از خداوند منان مسئلت می نمائیم.

خانواده مهدی کروبی
هشتم آذر ماه ۱۳۹۳


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.