سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سید حسن خمینی خطاب به دانشجویان: از هیچ نهیبی نهراسید/ مهمترین وظیفه شما نهی از منک...

سید حسن خمینی خطاب به دانشجویان: از هیچ نهیبی نهراسید/ مهمترین وظیفه شما نهی از منکر حاکمان است

چکیده : مهمترین وظیفه ی دانشگاهی شما عزیزان، اصلاح انحرافات و نیز اعتقاد و التزام به امر به معروف و نهی از منکرِ حاکمان است وظیفه ای که به هیچ فرد یا گروهی نمی توان برای انجام آن وکالت داد. لذا در این مسیر با پافشاری بر اصول خود که همانا عدالتخواهی و دینداری و عقلانیت است از هیچ نهیبی نهراسید و بدانید شما با مجاهدت و صبر خود در پیشگاه خداوند متعال مأجورید...


حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در پیامی به دانشجویان و تشکل‌ها و انجمن‌های اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی که با عنوان «در جستجوی آزادی، در مسیر آگاهی، برمبنای دینداری» برگزار شد، تأکید کرد: در نگاه و اندیشه ی امام امت، نام دانشجو با حق طلبی، حق گویی، صراحت، شجاعت و سلامت همراه بود و همواره بر ایجاد محیطی مناسب برای تمرین فعالیت‌های منسجم دانشجویی بمنظور ارتقای بینش سیاسی دانشجویان و دانشگاهیان تاکید می شد، تا آنجا که دور کردن جوانان و دانشجویان از سیاست در مکتب امام پروژه ای استعماری تلقی می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، متن پیام یادگار امام بدین شرح است:

بسمه تعالی

دانشجویان عزیز و فرزندان گرانقدر امام و انقلاب اسلامی

سلام علیکم؛

جمهوری اسلامی ایران امروز در دهه ی چهارمِ عمر خود با پویایی و نشاطی برخواسته از اعتقادات دینی و عزم ملی به سوی هدف اصلی خود که سعادتِ بشرِ امروزی در سایه ی خداباوری و خردمندیست، در حرکت می باشد. نظامی که با همّت والای امام عظیم الشأن، با حضور و مجاهدت های ایرانیان مسلمان به بار نشست. مردمی که در طول سده های گذشته همواره آرزوی برپایی حکومتی برخواسته از اعتقادات ملی و دینی را در خاطر خود داشتند و در نهضت های متأخر این تمنّا را در دل خاورمیانه و شرق جهان پیش از هر ملتی فریاد کردند.

دانشجو و نهاد دانشگاه، در سالهای گذشته و در روزهای نهضتِ ترقی خواهانه ی ملت، برای نیل به حکومتی برخواسته از هویت ایرانی و اسلامی، نقشی اساسی را ایفا نموده و در دوران جوشش نهضت به رهبری حضرت امام خمینی همپای حوزه های علمیه به عنوان محلّی برای تدبیر حکومتِ دینی نقش آفرینی نمودند. در این میان تشکیل نهادهای دانشجویی و انجمنهای دانشجویان مسلمان، سنتی بود که در پناه آن زیادت و رشد اندیشه ورزی و دین باوری توأمان را برای نسل دانشگاهی به ارمغان آورد.

رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) هماره تاثیر و تاثر متقابل دانشجویان و نهضت انقلاب اسلامی را می‏ستودند و دانشگاه را محور و مبدأ تغییرات و تحولات اساسی و عمیق در جامعه و بستری برای انسان سازی میدانستند. آینده نگری امام بود که با حمایت از تاسیس و ایجاد مجموعه‌هایی همانند دانشگاه آزاد اسلامی و توسعه ی کمی و کیفی در دانشگاه‌ها و نظام آموزش عالی کشور، بخش بزرگی از جوانان و آینده‌سازان این کشور را در محیط متعالی دانشگاه پرورش داده و مرزهای اندیشه و خرد را تا خانه‌های یکایک ایرانیان گسترش داد . در نگاه و اندیشه ی امام امت، نام دانشجو با حق طلبی، حق گویی، صراحت، شجاعت و سلامت همراه بود و همواره بر ایجاد محیطی مناسب برای تمرین فعالیت‌های منسجم دانشجویی بمنظور ارتقای بینش سیاسی دانشجویان و دانشگاهیان تاکید می شد، تا آنجا که دور کردن جوانان و دانشجویان از سیاست در مکتب امام پروژه ای استعماری تلقی می شود.

اینجانب ضمن قدردانی از حرکت و مجاهدت شما عزیزان در پاسداری از اندیشه های اصیل حضرت امام (ره) و ترویج ارزشها و اهداف انقلاب اسلامی ذیل پرچم دانشگاه و تشکل های دانشجویی، برگزاری این همایش را که کوششی است برای ترویج آزادی‏خواهی بر مبنای آگاهی و دینداری می ستایم و توجه شما را به چند نکته مهم در ادامه ی مسیرِ ارزشمندی که آغاز نموده اید، جلب می نمایم :

در کنار تحصیل علم، از فرصت جوانی برای تهذیب نفس و انس با خدا و آشنایی عمیق با معارف قرآن و اهل بیت (ع) بهره ببرید.

شجره طیبه ی انقلاب اسلامی و قانون اساسی آن با آبیاری خون شهدا و مجاهدت ایثارگرانی به ثمر نشسته است که امروز چشمِ نگران ایشان، به تدبیر و اندیشه ی شما دانشجویان و نخبگان عزیز، برای فردای ایران اسلامی، دوخته شده است.

تشکیلات می تواند معبَد باشد؛ ولی مبادا به معبود تبدیل گردد. جمعیت شدگی شما برای نیل به اهدافی است که مکارم اخلاق در صدر آن قرار دارد. اصول و ارزشهای عقیدتی شما در تشکیلات باید با صمیمیت و برادری، ترویج شود و حضور شما در این نهادها باید الگویی مناسب برای عموم ملت در همکاری جمعی باشد و از همه مهمتر آنکه اختلاف سلایق شما در مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نباید به وحدت شما برای اعتلای انقلاب اسلامی و ایران عزیز لطمه ای بزند.

مهمترین وظیفه ی دانشگاهی شما عزیزان، اصلاح انحرافات و نیز اعتقاد و التزام به امر به معروف و نهی از منکرِ حاکمان است وظیفه ای که به هیچ فرد یا گروهی نمی توان برای انجام آن وکالت داد. لذا در این مسیر با پافشاری بر اصول خود که همانا عدالتخواهی و دینداری و عقلانیت است از هیچ نهیبی نهراسید و بدانید شما با مجاهدت و صبر خود در پیشگاه خداوند متعال مأجورید.

خود را به ابزار اندیشه ورزی و تحلیلگری مجهز کنید تا در مواجهه با رویدادها و حوادث واقعه، با درک شرایط زمانه و اعتقاد به وظیفه ی پیش گفته و علم به خواسته های به حق مردم، در دام افراط و تفریط گرفتار نشوید و بهترین تصمیمات را برای تدبیر امور ارائه نمایید.

اطمینان دارم با توانمندی شگرفی که در فرزندان انقلاب اسلامی در تمامی عرصه ها نمایان شده است و در سایه عنایات حضرت حق و توسل و یاری از حضرت حجت (عج)، شما عزیزان بلند همت نیز توفیقات بی بدیلی کسب خواهید نمود.

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

سید حسن خمینی


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.