سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آتش سنگین توپخانه اقتدارگرایان علیه «دانش» و دانشگاهیان‬...
» گارد بسته افراطیون مجلس علیه آخرین وزیر پیشنهادی علوم

آتش سنگین توپخانه اقتدارگرایان علیه «دانش» و دانشگاهیان‬

چکیده :اقتدارگرایان که از افشای رانت ها و بورسیه های غیرقانونی خشمگین شده اند، حاضر نیستند به حضور یک چهره مقبول دانشگاهیان در وزارت علوم رضایت دهند. آتش توپخانه اقتدارگرایان دوباره روشن شده است، این بار علیه پنجمین گزینه دولت برای تصدی وزارت علوم، و خرج مهمات نیز مثل همیشه یک ترجیع بند تکراری است: فتنه!...


کلمه – گروه اجتماعی: توپخانه اقتدارگرایان دوباره برپا شده است. این بار علیه گزینه دیگری از لیست پیشنهادهای رئیس جمهوری منتخب مردم برای تصدی وزارت علوم. اقتدارگرایان که از افشای رانت ها و بورسیه های غیرقانونی دوره احمدی نژاد خشمگین شده اند، ظاهرا حاضر نیستند به حضور یک چهره مقبول دانشگاهیان در این وزارتخانه رضایت دهند. آتش توپخانه دوباره روشن شده است، و خرج مهمات نیز مثل همیشه یک ترجیع بند تکراری است: فتنه!

به گزارش کلمه، 15 ماه از مرداد ماهی که حسن روحانی دولت را از احمدی نژاد تحویل گرفت، گذشته است. دانشجویان دو سال تحصیلی را بدون حضور وزیر در وزارتخانه مربوط به آنها شروع کردند. هرچند سرپرستی همچون محمدعلی نجفی بر سر کار بود و نزدیک به یک سالی را هم فرجی دانا سکاندار وزارتخانه ای بود که با مهمترین و آینده سازترین قشر جامعه سر و کار دارد. حالا به نظر می رسد وزارت علوم در دولت یازدهم یکی از خبرسازترین وزارتخانه های کشور شده است.

افشای پرونده سه هزار بورسیه غیرقانونی و افشای اختلاس چند میلیاردی که خرج انتخابات 88 شد، این وزارتخانه را در صدر اخبار یک سال گذشته قرار داده است. مجلس این افشاگری ها را برنتافت و وزیر را بارها برای توضیح فراخواند. اما وقتی تلاش هایش نتوانست جلوی وزیر را بگیرد تا پرونده بورسیه ها را پیگیری نکند، او را استیضاح کردند و رای اعتماد ندادند و وقتی هم محمدعلی نجفی به عنوان سرپرست معرفی شد، باز بنای اعتراض گذاشتند.

امروز وزیر پیشنهادی وزارت علوم از سوی رییس جمهور روحانی به مجلس معرفی شد: فخرالدین دانش آشتیانی، چهره ای با سابقه قابل توجه در وزارت علوم. اما باز هم این نام به مذاق بهارستان نشین ها خوش نیامد و تحرکات خود را شروع کردند.

مخالفت ها این بار از همان ثانیه های نخست آغاز شد. نمایندگان افراطی در زمان قرائت متن نامه رئیس جمهوری برای معرفی وزیر پیشنهادی علوم، با “دو دو گفتن” به نشانه مخالفت، عملا نشان دادند که از ابتدا شمشیر را از رو بسته اند.

در ساعات بعد هم، در حالی که مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور به سایت خانه ملت می گفت “فخر‌الدین احمدی‌دانش آشتیانی از تمام حواشی سیاسی که مجلس بر آن‌ها حساسیت دارد، به دور بوده و در دوره مدیریت خود تنها به‌دنبال ارتقای کمی و کیفی حوزه علمی کشور بوده است.” رسانه های اقتدارگرا ساز خود را کوک می کردند.

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور معرفی دانش‌آشتیانی برای وزارت علوم را این چنین عنوان کرد که «گویی قرار نیست برای وزارت علوم فردی بی‌حاشیه معرفی شود». شاید آنان این گفته حسن روحانی را در روزی که مجلس به نجفی دانا رای اعتماد نداد باور نکردند که گفت: با تغییر وزیر علوم هیچ سیاستی تغییر نخواهد کرد.

در حالی که سایت های فرعی به دنبال کشف نقش دکتر دانش در فتنه 88! بودند، خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه از قول سلیمی نماینده عضو فراکسیون روحانیون مجلس نهم به ده سال عقب تر رفت و خواستار بررسی سوابق وزیر پیشنهادی علوم در حوادث سال 78 شد.

حسینیان از این فراتر رفت و از این خبر داد که “اسناد و مدارکی به دست نمایندگان مجلس از اقدامات و فعالیت‌های احمدی‌دانش آشتیانی رسیده است که این مدارک و مستندات کار این وزیر پیشنهادی را در اخذ رأی اعتماد مجلس سخت می‌کند. بیشتر این اسناد و مدارک مربوطه به اقدامات احمدی‌دانش آشتیانی در فتنه 78 است.”

برملا شدن صحبت ها از این اسناد و مدارک اما میدان تحرکات را از رسانه ها و مجلس گسترده تر کرد و پای وزارت اطلاعات را به میان کشاند؛ به طوری که محمدرضا تابش، نماینده اردکان در مجلس، تلویحا از نقش نفوذی های اقتدارگرایان در وزارت اطلاعات، در تخریب دولت خبر داد.

وی گفت: از بعد از ظهر روز گذشته و پیش از آنکه به طور رسمی نام وزیر علوم پیشنهادی دولت در رسانه‌ها و مجلس اعلام شود پیامک‌هایی به طور گسترده به نمایندگان ارسال شده بود که حاوی موضوعات تخریبی علیه دکتر دانش آشتیانی بوده است و به نوعی این افراد به اطلاعات غیر رسمی که در اختیار نمایندگان بود پیش از اعلام خبرگزاری‌ها دست پیدا کرده بودند.

وی افزود: این پیامک‌ها که با عنوان یک گروه دانشجویی به نمایندگان ارسال می‌شد، اطلاعات ویژه‌ای از وزیر پیشنهادی دولت داشت که لازم است دستگاههای امنیتی و اطلاعاتی نظیر وزارت اطلاعات و وزارت دادگستری چگونگی دست پیدا کردن این افراد به اطلاعات را بررسی کنند و به این موضوع به جد رسیدگی نمایند چرا که این اتفاق در شان مجلس نیست.

نماینده مردم اردکان همچنین با انتقاد از حاشیه‌های جلسه علنی امروز مجلس گفت: این حرکت سازمان دهی شده بود. وقتی اطلاعی از فرد معرفی شده ندارند و تحت تاثیر یک یا دو پیامک از بیرون قرار می‌گیرند. شان خودشان را پایین می‌آورند و نشان می‌دهند تحت تاثیر فضای بیرونی و توصیه تندرو‌ها به جای شناخت و نظارت دقیق و فنی از مسائل قرار می‌گیریم و در تصمیم گیری‌ها کاملا جناحی عمل می‌کنیم.

رسانه های دست راستی هم کار خود را آغاز کرده اند و در مطالب زنجیره ای و بی وقفه به تخریب چهره فخر الدین احمدی دانش آشتیانی وزیر پیشنهادی علوم پرداختند. سایت دانا متعلق به طیف اقتدارگرایان در مطلبی با این عنوان “تغییر سناریوی جریان فتنه جواب داد” چنین نوشت:” بررسی سوابق وزیر جدید پیشنهادی دولت نشان می دهد که دولتی ها بار دیگر در ادامه روند گذشته خود، بر معرفی گزینه های مسئله دار تاکید دارند و رئیس جمهور این بار در شرایطی فخرالدین دانش را مجلس معرفی کرده است که وی از مرتبطین نزدیک به جبهه منحله مشارکت و قائم مقام معین در وزارت علوم دولت اصلاحات بوده است.”

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه هم به نقل قولی از دکتر دانش آشتیانی درباره مخالفت با حضور بسیج در دانشگاهها پرداخت و نوشت: “دانش آشتیانی همچنین از تبعات حضور بسیج در دانشگاه‌ها می‌گوید: «آنها مخالفت می‌کردند و ما نیز تبعات حضور بسیج در دانشگاه‌ها را یادآوری می‌کردیم. یادم می‌آید که آقای هاشمی هم تقریبا نظر ما را داشت. از جلسه که بیرون آمدیم دوستان به من گفتند که شما خیانت بزرگی به دانشگاه‌ها کردید». سوالی که وجود دارد این است که حضور بسیج در دانشگاه‌ها چه تبعاتی برای اینان خواهد داشت که برای خروج این نهاد دانشجویی از سطح دانشگاه ها تلاش می‌کردند.”

هرچند ساعتی بعد که سایت آفتاب متن کامل گفته های آشتیانی را در کتاب «تاريخ شفاهی آموزش عالی ایران (خاطرات دكتر مصطفی معين) را بر روی خروجی سایت خود قرار داد، مشخص شد که رسانه های اقتدارگرا باز هم به جعل و تقطیع پرداخته اند. در این کتاب، دکتر دانش در پاسخ به این سوال که “ورود بسيج به دانشگاه با چه سازوکاری صورت گرفت؟” می گوید: “از اقدامات دفاعي که انجام شد، تشکيل بسيج بود. ما در مقطع جنگ با آقايان محسن رضايي، افشار و فيروزآبادي که مسئولان جنگ بودند، همراه بوديم. آقاي فيروزآبادي در دوره جنگ، معاون دفاعي نخست‌وزيري بود و پيش از ورود آقاي دکتر معين به وزارت‌خانه با اين آقايان آشنا بوديم و يک‌سري جلسه هم برگزار شده بود. در دوران آقاي دکتر معين هم جلسه‌ها ادامه داشت براي اينکه کاري کنيم تا بسيجي‌ها وارد دانشگاه بشوند. شرکت‌کنندگان در آن جلسات، آقايان علی جنتي معاون وقت وزیر کشور ، محسن رضايي، فيروزآبادي، افشار، بنده و يکي دو نفر ديگر بودند. اصل مسئله اين بود که ما فکر مي‌کرديم طبق يک روال طبيعي، فرهنگ بسيجي مي‌خواهد وارد دانشگاه شود. به خاطر دارم وقتي امام بيانيه ورود بسيج به دانشگاه‌ها را دادند با دوستان گفت‌وگو مي‌کرديم که بحث حضرت امام اين نيست که نهاد بسيج در دانشگاه تشکيل شود، بلکه مي‌خواهند آن روحيه و توانمندي بسيجي وارد جنبه‌هاي علمي شود. در آن جلسات روي اين نکته تأکيد مي‌کرديم، ولي آن آقايان مي‌گفتند که شروع فرمان امام اين است که بايد نهاد بسيج در دانشگاه تشکيل شود. ما هم مخالفت مي‌کرديم و مي‌گفتيم قبل از انقلاب هم شبيه همين مسئله پيش آمد که عده‌اي از نيروهاي سرباز شاه مي‌خواستند وارد دانشگاه شوند، اما دانشجوها مخالفت مي‌کردند و اين مسئله همين تلقي را دوباره زنده مي‌کند و نه‌تنها کمکي به بسيج نمي‌کند که اصل پيام امام هم روي زمين مي‌ماند.”

حالا چشم ها یک بار دیگر به مجلس دوخته شده تا آزمونی دیگر را پشت سر بگذراند. مجلسی که در ماههای گذشته نشان داده که چندان بنای سازگاری و تعامل با دولت منتخب مردم را ندارد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.