سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » انتقاد رئیس حوزه علمیه کاشان از جنتی: چرا برای ترویج انتقام‌جویی، فقه را به فضاحت ...
» آیا هشت سال بازی با بیت‌المال و سرمایه‌های ملی، منکر نیست؟

انتقاد رئیس حوزه علمیه کاشان از جنتی: چرا برای ترویج انتقام‌جویی، فقه را به فضاحت می‌کشید؟

چکیده :معیار احکام و فتاوای فقهی و شرعي ما سیره رسول الله و ائمه است نه سیره دادگاه هاي تفتیش عقايد و انگیزاسیون، نه سیره محکمه موسولینی؛ چرا فقه را به فضاحت می کشید؟ کجای فقه ما انتقام جویی را ترويج كرده است؟ چرا به عنوان یک فقیه احکام دین را مسخره مي کنید؟ منکر فقط چهار تا موی یک زن و یا آستین کوتاه یک جوان نیست، باید به سیئات اخلاقی و زشتی های هم حاکمان و هم مردم در جامعه ترتیب اثر داده بشود، آیا این منکر نیست که در طول 8 سال با بیت المال مردم بازی شد و سرمایه های ملی کشور و سرمایه های فردی مردم به کمتراز یک سوم تنزل و تقلیل پیدا کرد و هیچ کس هم پاسخگو نیست؟...


رئیس حوزه علمیه کاشان با انتقاد از اظهارات احمد جنتی درباره لزوم اعدام بدون محاکمه موسوی و کروبی به تأسی از دادگاه موسولینی، گفت: چرا فقه را به فضاحت میکشید؟ کجای فقه ما انتقام جویی را ترويج كرده است؟ چرا به عنوان یک فقیه احکام دین را مسخره مي کنید؟

به گزارش کلمه، آیت الله میر سید محمد یثربی که در مراسم ظهر عاشورا در مسجد جامع حبیب بن موسی (ع) در کاشان و پیش از آغاز مقتل خوانی سخن می گفت، خاطرنشان کرد: اگر امروز به برکت سید الشهدا (علیه السلام) این سخنان را نگوییم، جامعه مثل جامعه بنی امیه از دین فاصله می گیرد و معیارهای دینی به اشتباه در جامعه حاکم می شود. شما باید بدانيد و توجه پیدا کنيد كه به بعضی قیافه ها، به بعضی از پست ها، به بعضی از عناوین، حتی به ریش سفید، به این حرف ها اهمیت ندهید، آنچه برای شما معیار است آن ریشه ها و اصالت هاست.

ایشان با انتقاد شدید از نگاه کاریکاتوری به دین، امر به معروف و نهی از منکر را یکی از رسالت های اصلی سیدالشهدا(ع) دانست و در تشریح آن گفت: منکر فقط چهار تا موی یک زن و یا آستین کوتاه یک جوان نیست، باید به سیئات اخلاقی و زشتی های هم حاکمان و هم مردم در جامعه ترتیب اثر داده بشود، آیا این منکر نیست که در طول 8 سال با بیت المال مردم بازی شد و سرمایه های ملی کشور و سرمایه های فردی مردم به کمتراز یک سوم تنزل و تقلیل پیدا کرد و هیچ کس هم پاسخگو نیست؟

قیام سیدالشهدا (علیه السلام) برای نجات انسان ها از جهل و نادانی و ضلالت و گمراهی بود

رئیس حوزه علمیه کاشان سخنان خود در مراسم ظهر عاشورای مسجد جامع کاشان را که سابقه ای 120 ساله دارد، با نقل روایتی از امام صادق (علیه السلام) آغاز کرد و گفت: حضرت در پاسخ به سوال فردی که می پرسد پاداش آن کسی که مرقد سیدالشهدا (علیه السلام) را در کربلا زیارت کند و پاداش آن کسی كه مرقد شما و پدر شما علی ابن ابیطالب (علیه السلام) و قبور سایر ائمه (علیهم السلام) را زیارت کند چیست میفرمایند: کسی که قبر جدم سید الشهدا را زیارت کند همانند کسی است که در عرش الهی خدای بزرگ را زیارت کرده است در حالی که پاداش زیارت سایر قبور ائمه حتی امیرالمومنین (علیهم السلام) مانند زیارت قبر رسول الله (صلی الله علیه وآله وسلم) است.

وی در پاسخ به این سوال که اباعبدالله (علیه السلام) چه کرده است که کربلا را عرش رحمان و زیارتش را زیارت خداوند قرارداده است، گفت: پاسخ این سوال کار دشواری نیست و اين همان نکته دقیقی است که به نص زیارت اربعین، سید الشهدا (علیه السلام) خون قلبش را در راه خدا تقدیم کرد تا بندگان خدا را از گمراهی، سرگردانی، جهل و نادانی نجات دهد و آنان را به سرمنزل هدایت رهنمون سازد.

این استاد برجسته دروس خارج حوزه علمیه قم تأكيد كرد: نکته بسیار مهم اين است که سید الشهدا (علیه السلام) به نص کلام خويش و نص فرمایش امام صادق (علیه السلام) برای نجات انسان ها و جامعه بشریت از جهل و نادانی و ضلالت و گمراهی حركت كردند و این امر نامطلوبی است برای صاحبان قدرت و ثروت و برای کسانی که از جهل و نادانی مردم بر بام نافهمی و بی خردی انسانها می نشینند و از این طریق و این مسیر به مطامع و منافع خودشان دست پیدا مي کنند.

به نام تفسیر قرآن، لاطائلات به زبان می‌آورند و مردم هم می‌گویند فلان آیت‌الله در تلویزیون گفت

آیت الله یثربی تبیین دین و قرآن و وحی الهی را مقام انحصاری رسول الله (صلی الله علیه وآله وسلم) دانست و بيان داشت: در قرآن آمده است که ما قرآن را به تو نازل کردیم تا تو برای مردم تبیین و تفسیر کنی، اما امروز هر کسی مدعی تفسیر قرآن و مفسر قرآن است و در دایره تفسیر قرآن به یک لاطائلات و استنباط های بدون پشتوانه ای اندیشه میکند و به زبان می آورد و گاهی به وسیله صداوسیما منبرهای چند ميلیونی در اختیار میگیرند و یک چیزهایی را به عنوان تفسیر قرآن و بی توجه به منابع روایی و علمی، به خورد مردم میدهند و مردم هم میگویند تلویزیون می گوید و فلان آیت الله در تلویزیون میگوید؛ این هم یکی از مصائبی است که امروزه روزگار ما را سخت کرده است.

با فتواهایی که پشتوانه وحیانی و علمی و روایی ندارد، به جنگ دیانت و ایمان آمده اند

رئیس حوزه علمیه کاشان خطاب حاضران گفت: مجتهد در مقام استنباط و اجتهاد، یک حکمی ازاحکام الله را استخراج میکند و در اختیار مردم قرار میدهد؛ اما اگر فتوای مجتهد پشتوانه وحیانی و علمی و روایی از ادله نداشته باشد، آن فتوا حجیت ندارد؛ دینی است که به جنگ دیانت و ایمان آمده است.

عدل و عدالت با حاکمیت چماق و اسلحه و خشونت ممکن نیست

ايشان رسالت انبياء (علیهم السلام) را برقراري عدالت دانست و افزود: پیغمبری که مامور عدالت است آیین فطرتش عدل و عدالت است اما نه عدل و عدالتی که برخاسته از جبر و زور و خشونت و اعمال قدرت باشد، بلكه عدالتی که با مهرورزی و محبت هماهنگی داشته باشد. لذا این تصور که در هر جامعه ای حاکمیت چماق بکشد و اسلحه بردارد و تندی کند و با مردم به خشونت رفتار کند و مامورین خشن و بی تربیت داشته باشد، عین عدالت است، تصوری نادرست است.

آيت الله يثربي تأكيد كرد: اگر قرار است علاوه بر کتاب و سنت و عقل و اجماع از سیره ها استفاده کنیم سیره ای که حجیت دارد سیره رسول الله است، رسول الله (صلی الله علیه وآله وسلم) وقتی وارد مکه شدند و خانه خدا و مردم مکه همه در اختیار ایشان درآمد، یک عده از مسلمان های نادان کینه جوی انتقام گر راه افتادند و گفتند آن زمانی که ما در مکه غریب و ضعیف بودیم آنها ما را شكنجه و آزار كردند، امروز نوبت ماست كه تلافي كنيم، حضرت فرمودند بروید جلو اینها را بگیرید این شعار غلط است، الیوم یوم المرحمه، امروز که قدرت پیدا کردیم روز رحمت است.

ايشان افزود: ببینید این روزها، حضرت سید الشهدا (سلام الله علیه) چه تابلوي زیبای دلنشینی را در دامنه تاریخ به نمایش گذاشت، حربن یزید ریاحی که راه را بر اباعبدالله (علیه السلام) بسته بود، امروز وقتی آمد پشت خیام حرم سرش را پایین انداخت و گفت یا ابی عبد الله من حر هستم من موجب همه این جرائم و جنایات شدم، حضرت فرمودند: سرت را بالا بگیر تو حر هستی همان گونه که مادرت تو را حر نامید.

معیار احکام فقهی و شرعی ما سیره رسول الله و ائمه است، نه سیره محکمه موسولینی و دادگاه های تفتیش عقايد

ايشان بيان داشت: معیار استخراج احکام و فتاوای فقهی و شرعي ما سیره رسول الله و ائمه است نه سیره دادگاه هاي تفتیش عقايد و انگیزاسیون، نه سیره محکمه موسولینی؛ چرا فقه را به فضاحت میکشید؟ کجای فقه ما انتقام جویی را ترويج كرده است؟ چرا به عنوان یک فقیه احکام دین را مسخره مي کنید؟

به قیافه ها، پست ها، عناوین و حتی ریش سفید اهمیت ندهید، معیار ریشه ها و اصالت هاست

استاد برجسته دروس خارج حوزه علميه قم با بيان اين كه اگر امروز به برکت سید الشهدا (علیه السلام) این سخنان را نگوییم جامعه مثل جامعه بنی امیه از دین فاصله می گیرد و معیارهای دینی به اشتباه در جامعه حاکم می شود، تصريح كرد: شما باید بدانيد و توجه پیدا کنيد كه به بعضی قیافه ها، به بعضی از پست ها، به بعضی از عناوین، حتی به ریش سفید، به این حرف ها اهمیت ندهید، آنچه برای شما معیار است آن ریشه ها و اصالت هاست.

روحانی یی که بخواهد خودش را به مردم تحمیل کند، دنبال منافع و دین مردم نیست

آیت الله یثربی افزود: روحانی يي که بخواهد وابستگی به قدرت ها داشته باشد و از جایگاه و پلکان قدرت بخواهد خودش را به مردم تحمیل کند، آن روحانی دیگر فقط به دنبال منافع و دین مردم نخواهد بود؛ آن کسانی که صرفا به مردم به منافع مردم به اعتقادات مردم می اندیشند و برای دانش و آگاهی و فهم مردم و رشد سطح اندیشه و آراء مردم تلاش می کنند اینها قیمت و ارزش دارد.

انحراف و فساد بعد از پیامبر(ص) به جایی رسید که لباس معروف به تن منکر کردند

ايشان بيان داشت: سید الشهدا در نامه به محمد حنفیه نوشت كه من آمدم اصلاح گری کنم، اصلاح یعنی چه؟ یعنی زمانی که رسول الله (صلی الله علیه وآله وسلم) چشمش را بر بست مسیر انحراف و افساد آغاز شد و ادامه پیدا کرد به نحوي كه بدیهیات دینی برای مردم واژگون نشان داده می شد، امر به معروف، منکر میشود و نهی از معروف میشود.

وی افزود: سوال شد كه آيا چنین چیزی ممكن است؟ فرمودند: بله، بدتر از این هم میشود، نه اینکه به شما در قالب منکر بگویند دنبال منکر برو، لباس معروف به تن منکر خواهند کرد و خواهند گفت حالا انجام بده؛ این مخاطرات جدی است و لذا من عاجزانه از شما خواهران و برادرانی که به احترام سید الشهدا (علیه السلام) در اینجا اجتماع کرده اید و دیگرانی كه سخنان ما را خواهند شنید مي خواهم كه به احترام ابی عبدالله به این انگیزه حرکتی سید الشهدا (علیه السلام) در واقعه عاشورا همواره توجه داشته باشیم.

مسلم به ابن زیاد گفت: ما اهل فتنه نیستیم، اما می بینیم که زشتی ها و سیئات اخلاقی در جامعه حاکم شده است

آيت الله يثربي در ادامه با ذكر داستان رويارويي مسلم بن عقيل و ابن زياد تصريح كرد: مسلم بن عقیل در گفتگو با ابن زیاد محکم ایستاد و گفت: ابن زیاد این را باید بدانی ما خانواده ای نیستیم که اهل فتنه باشیم ما منکر را در جامعه دیده ایم و چه منکری بالاتر از اینکه همه زشتی ها و سیئات اخلاقی در جامعه حاکم شده است.

منکر فقط تار موی زن و آستین کوتاه جوان نیست؛ سیئات اخلاقی و زشتی های حاکمان و مردم است

ايشان افزود: امروز هم من به عنوان اینکه یکی از رسالت های سید الشهدا (علیه السلام) و صحابه ایشان از مسلم تا آخرین صحابی که به شهادت رسید دفاع از این اصل ارزشمند دینی و انسانی امر به معروف و نهی از منکر است براین نکته تکیه می کنم که منکر فقط چهار تا موی یک زن و یا آستین کوتاه یک جوان نیست، باید به سیئات اخلاقی و زشتی های هم حاکمان و هم مردم در جامعه ترتیب اثر داده بشود.

آیا هشت سال بازی با بیت المال و سرمایه های ملی، منکر نیست؟

رئیس حوزه علمیه کاشان به صراحت پرسید: آیا این منکر نیست که در طول 8 سال با بیت المال مردم بازی شد و سرمایه های ملی کشور و سرمایه های فردی مردم به کمتراز یک سوم تنزل و تقلیل پیدا کرد و هیچ کس هم پاسخگو نیست؟

نگاه کاریکاتوری به دين، گناهی نابخشودنی است

ايشان در پايان با بيان اين كه نگاه کاریکاتوري به دين گناهي نابخشودني است و تعريف دین بر اساس تمایلات و نفسانیات و آراء شخصی و دوری از خاندان عصمت، ثمره اش همين داعش و النصره و وهابیت است، تأكيد كردند: دین را آنگونه که هست بايد از منابع اصلی عصمت و اهل بیت رسول الله ( صلی الله علیه وآله وسلم) گرفت و معرفی کرد و این خطاست که ما یک بخشی از دین را بگیریم و روی آن بخش فقط مانور بدهيم؛ دین یک مجموعه ارگانیک است و به هم پیوند دارد و نگاه كاريكاتوري به آن كل اين مجموعه را تحت تاثير قرار ميدهد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.