سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سونامی دیابت در ایران با افزایش سالمندی...

سونامی دیابت در ایران با افزایش سالمندی

چکیده : مدیرعامل انجمن دیابت ایران گفت: در حاضر 11.3 درصد جمعیت کشور دیابت دارند یا خطر ابتلا به این بیماری هستند، نیمی از مبتلایان از این بیماری خاموش اطلاع ندارند و با افزایش سالمندی در سالهای آینده سونامی دیابت در کشور رخ خواهد داد...


مدیرعامل انجمن دیابت ایران گفت: در حاضر 11.3 درصد جمعیت کشور دیابت دارند یا خطر ابتلا به این بیماری هستند، نیمی از مبتلایان از این بیماری خاموش اطلاع ندارند و با افزایش سالمندی در سالهای آینده سونامی دیابت در کشور رخ خواهد داد.

امیرکامران نیکوسخن در گفت و گو با فارس، افزود: عوامل مختلفی در بروز دیابت نوع دوم نقش دارند که مهمترین آنها عبارتند از چاقی و اضافه وزن، تغذیه نامناسب و پرکالری، ورزش نکردن و کم تحرکی، استرس و مصرف دخانیات که متأسفانه میزان همه این عوامل خطر در کشور ما رو به افزایش است.

وی ادامه داد: در زمان حاضر 382 میلیون نفر در دنیا به دیابت مبتلا هستند و پیش بینی می شود تا سال 2035 این میزان به 590 میلیون نفر برسد. 11 درصد هزینه بهداشتی کشورها صرف درمان این بیماری می شود و این بیماری خاموش سالانه 5 میلیارد تومان بار مالی به کشورها تحمیل می کند.

مدیر عامل انجمن دیابت ایران گفت: ایران هم اکنون جزو 10 کشور پر شیوع دیابت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا(منا) قرار دارد و گر چه هم اکنون شیوع این بیماری در کشورهایی مثل قطر، کویت و عربستان بیشتر از ایران است اما با توجه به افزایش متوسط سن جمعیت ایران و افزایش سالمندی طی سالهای آینده جزو 10 کشور دارای بیشترین شیوع دیابت قرار می گیرد.

نیکوسخن ادامه داد: هفته دیابت از 20 تا 26 است و فدراسیون جهانی دیابت شعار این هفته را تغذیه صحیح با صبحانه آغاز می شود که نشان دهنده اهمیت تغذیه سالم در پیشگیری از دیابت و کنترل وزن است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.