سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بررسی تورم سبد معیشت کارگران برای تعیین مزد عادلانه...

بررسی تورم سبد معیشت کارگران برای تعیین مزد عادلانه

چکیده :مشاور کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور از بررسی نرخ تورم سبد معیشت خانوارهای کارگری خبر داد و گفت: برخلاف رویه سالهای قبل که برمبنای نرخ تورم کلی هزینه‌های سبد معیشت کارگران بررسی می‌شد امسال تنها روی تورم اقلام مصرفی سبد معیشتی متمرکز شده‌ایم تا دستمزدی عادلانه تعیین و تصویب شود....


مشاور کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور از بررسی نرخ تورم سبد معیشت خانوارهای کارگری خبر داد و گفت: برخلاف رویه سالهای قبل که برمبنای نرخ تورم کلی هزینه‌های سبد معیشت کارگران بررسی می‌شد امسال تنها روی تورم اقلام مصرفی سبد معیشتی متمرکز شده‌ایم تا دستمزدی عادلانه تعیین و تصویب شود.

علی خدایی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بر اساس بند دو ماده 41 قانون کار امسال به طور ویژه روی تورم سبد معیشت خانوارهای کارگری و تاثیری که بر وضعیت زندگی کارگران می‌گذارد، کار می‌کنیم.

وی افزود: نرخ تورم کلی همان رقمی است که از سوی مراجع ذیصلاح اعلام می‌شود ولی عدد تورم در سبد معیشت کارگران با محاسبه هزینه‌های خوراک و پوشاک، مسکن و ایاب و ذهاب بالاتر از آن چیزی است که اعلام می‌شود لذا امسال تنها بر تورم اقلام عمده سبد مصرف خانوارهای کارگری متمرکز شده‌ایم.

عضو هیات مدیره کانون شورای اسلامی کار استان تهران تصریح کرد: درست است که حداقل دستمزد کارگران به یک میلیون تومان نزدیک شده است ولی کارگرانی این رقم را دریافت می‌کنند که دو فرزند داشته و از مزایای حق بن و خواربار برخوردار باشند.

وی افزود: حداقل معیشت کارگران شاید با تخفیف و حذف هزینه‌های آموزشی و فرهنگی و رفاهی یک میلیون تومان اعلام شود اما کارگری که یک میلیون تومان درآمد داشته باشد باز هم 750 هزار تومان از رقم هزینه سبد معیشت سال قبل عقب است.

خدایی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه موافق تغییر در قانون کار به ویژه تغییرات بسته پیشنهادی وزارت کار نیستیم، اظهار کرد: علیرغم آنکه شورای سه جانبه ملی درباره تغییرات پیشنهادی نظر چندان مثبتی نداشته ولی هم اکنون در استانها با جزئیات کامل در حال بررسی است.

به گفته وی بسته پیشنهادی وزارت کار از دستور کار خارج نشده و در حال کار کارشناسی است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.