سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » رانت یک میلیاردی و مصلحت‌اندیشی دولت...

رانت یک میلیاردی و مصلحت‌اندیشی دولت

چکیده :به چه مناسبت افرادی که به خارج فرستاده شده‌‏اند، باید کماکان بمانند؟ چرا وجهه سیاسی کشور به خطر می‌افتد؟ آیا فرستادن افراد کم‌سواد برای ادامه‌تحصیل به کشورهای خارجی در شرایطی که از حداقل شرایط بی‌بهره‌اند، به وجهه ایران لطمه نمی‌زند؟ کدام صلاح سیاسی و اجتماعی در این است که افراد ناکارآمد با هزینه بیت‌المال راهی فرنگ شوند و از مواهبی بهره‌مند باشند که افراد شایسته داخل کشور هم از آن بی‌نصیبند؟...


ژاله شادی‌طلب *

آقای رییس‌جمهوری بالاخره به وعده خود عمل کرد و جزییات پرونده بورسیه‌ها در گزارش وزارت علوم بیان شد. اما سوال‌های فراوانی در همین زمینه بی‌پاسخ مانده که بهتر است، رییس‌جمهوری و به‌ویژه مسوولان وزارت علوم به آن پاسخگو باشند. چرا باید بیش از ٨٠٠نفر مدرک دکترا بگیرند در حالی که از نظر علمی شایستگی آن را نداشته‌اند؟

مساله شایستگی‌هاست. این افراد چه پول داشتند و چه نداشتند، نباید فضای دانشگاه را اشغال می‌کردند تا افراد شایسته بیرون بمانند. متاسفم که تصمیم‌گیرندگان فکر کرده‌اند، مساله «پول» است و لغو بورسیه‌ها و ادامه‌تحصیل به‌صورت پولی، به متخلفان اعلام شده است! در حالی‌که مساله مدرک دکتراگرفتن افرادی است که نمی‌توانستند در شرایط رقابت طبیعی، وارد دانشگاه در مقطع مهم دکترا شوند. اگر خود دولت اعلام کند که با پول می‌توانید مدرک بگیرید و جای افراد شایسته را بگیرید، موضوع را بسیار پیش‌پاافتاده کرده است.

نکته دیگری که در این میان مطرح می‌شود اینکه به چه مناسبت افرادی که به خارج فرستاده شده‌‏اند، باید کماکان بمانند. چرا وجهه سیاسی کشور به خطر می‌افتد؟ آیا فرستادن افراد کم‌سواد برای ادامه‌تحصیل به کشورهای خارجی در شرایطی که از حداقل شرایط بی‌بهره‌اند، به وجهه ایران لطمه نمی‌زند؟ کدام صلاح سیاسی و اجتماعی در این است که افراد ناکارآمد با هزینه بیت‌المال راهی فرنگ شوند و از مواهبی بهره‌مند باشند که افراد شایسته داخل کشور هم از آن بی‌نصیبند؟

آیا درست است که یک‌میلیاردتومان «رانت» برای هر فرد هزینه شود و در مقابل به برخی مصلحت‌اندیشی‌ها فکر شود. عزم دولت روحانی برای مبارزه با فساد زمانی کامل خواهد شد که بتواند جلو هزینه‌شدن پول بیت‌المال را بگیرد و آن را با برخی مصالح اجتماعی و سیاسی توجیه نکند، چنانچه ساعاتی پس از اعلام جزییات، صدای اعتراض به این اقدام دولت از گوشه‌وکنار بلند شد.

نمرات و مقاله‌‏های این افراد در دانشگاه‌های خارج، چه تصویری از ایرانی‌ها ارایه می‌دهد؟ چرا بدون پرسش از دانشگاه‌های آنها، تصمیم گرفته شده که در خارج از کشور بمانند؟ آیا این منطقی است که هنوز پول مملکت برای آنها خرج شود؟

به‌نظر من و بسیاری از استادان، فارغ از اینکه آنها پول دارند یا نه و در خارج هستند یا داخل، قانون باید در مورد آنان اجرا شود. در صورت تمایل به ادامه تحصیل در آزمون ورودی دکترا شرکت کنند و در صورت پذیرش در آزمون، نمرات و واحدهای گذرانده‌شده می‌تواند در کارنامه تحصیلی آنها محاسبه شود. ورود آنان به فرآیند شایسته‌سالاری مهم‌تر از «پول‌سالاری» است.

* جامعه‌شناس و استاد دانشگاه
منبع: روزنامه شرق


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.