سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » ممانعت از آزادی بهمن احمدی امویی با وجود پایان محکومیت/ ژیلا بنی‌یعقوب: یکی از مام...
» ادامه غیرقانونی حبس یکی از روزنامه‌نگارانی که وجودشان انکار می‌شود

ممانعت از آزادی بهمن احمدی امویی با وجود پایان محکومیت/ ژیلا بنی‌یعقوب: یکی از ماموران گفت می‌خواهند تنبیه‌اش کنند

چکیده :بهمن احمدی امویی، روزنامه نگار زندانی، علاوه بر محکومیتی که ظاهرا قانونی است، به طور غیرقانونی هم مجازات می شود: حکم او به پایان رسیده و ده روز هم گذشته، اما مسئولان قضایی از آزادی وی ممانعت می کنند. ژیلا بنی یعقوب، همسر وی به خبرنگار کلمه می گوید یکی از ماموران به او گفته که می خواهند همسرش را تنبیه کنند. او دیروز را با دسته گل مقابل زندان رجایی شهر به سر برده و با ممانعت مسئولان زندان از آزادی همسرش رو به رو شده است....


کلمه – سورنا قاسمی:

بهمن احمدی امویی، از جمله روزنامه نگاران زندانی است؛ یکی از همان ها که اخیرا وجودشان انکار شده است. او که مانند بسیاری از همکاران و همفکرانش جرمی جز دلسوزی برای کشور و مردم و انتقاد از مقامات ندارد، حالا علاوه بر محکومیتی که ظاهرا قانونی است، به طور غیرقانونی هم مجازات می شود: حکم او به پایان رسیده و ده روز هم گذشته، اما مسئولان قضایی از آزادی وی ممانعت می کنند.

به گزارش خبرنگار کلمه، یازدهمین روز از مهرماه 1393 رو به پایان است اما بهمن احمدی امویی که باید روز سی و یکم شهریور از زندان آزاد می شد، پس از آنکه روز آزادی اش به طور غیرقانونی 10 روز به تعویق افتاد و به دهم مهر تغییر یافت، باز هم آزاد نشده است.

ژیلا بنی یعقوب، همسر این زندانی سیاسی که او نیز پس از سرکوب اعتراضات سال 88 مدتی را در زندان به سر برده است، در گفت و گو با خبرنگار کلمه، آخرین وضعیت همسرش را تشریح می کند.

او که دیروز را با دسته گل مقابل زندان رجایی شهر به سر برده و با ممانعت مسئولان زندان از آزادی همسرش رو به رو شده، می گوید که بعد از این همه بی قانونی ها، نمی داند حالا دیگر چرا نمی گذارند بهمن احمدی امویی آزاد شود.

بنی یعقوب می گوید یکی از ماموران به طور غیر رسمی به او گفته که می خواهند همسرش را تنبیه کنند.

مشروح گفت و گوی خبرنگار کلمه با ژیلا بنی یعقوب را در ادامه بخوانید:

خانم بنی یعقوب، دهم مهر هم گذشته و ظاهرا باز هم نگذاشته اند بهمن بیرون بیاید. می توانید بگویید تاریخ آزادی همسرتان براساس پرینت زندان دقیقا چه روزی بوده است؟

تاریخ آزادی همسرم، بهمن احمدی امویی، براساس حکم قطعی که برای وی در سال 88 صادرشده بود، سی و یک شهریور ماه 1393 بود. به او در این پنج سال و چهارماه، چند بار مرخصی دادند و متاسفانه وقتی به زندان بازگشت، متوجه شد که ده روز برایش غیبت محسوب کرده اند، در حالی که اصلا غیبت نکرده بود. بعد از آن هم در پرینت زندان تاریخ آزادی اش را از 31 شهریور به دهم مهرماه 93 تغییر دادند و در پرونده اش نوشتند: تاریخ آزادی با احتساب جریمه و غیبت، دهم مهرماه.

با وجود پیگیری های زیادی که کردیم و با اینکه این تغییر تاریخ آزادی همسرم ناعادلانه بود، اما چون به هر صورت تاریخ را در پرینت زندان تغییر داده بودند، به ناچار من و خانواده ام همان دهم مهرماه را پذیرفتیم و بر اساس تاریخی که در پرینت زندان آمده بود، به مقابل زندان رجایی شهر مراجعه کردیم و در انتظار آزادی اش ماندیم. ساعت ها منتظر ماندیم و خبری نشد.

اگر تاریخ دیروز (دهم مهرماه) در پرونده زندان ذکر شده بود، پس چرا ایشان را آزاد نکردند؟

من هم دیروز که مقابل زندان منتظر آزادی همسرم بودم، بارها و بارها این سوال را از مسئولان زندان پرسیدم. آنها ابتدا پاسخی نمی دادند. بعد گفتند دادستان تهران دستوری برای آزادی بهمن احمدی امویی نداده است، که جواب بسیار عجیبی بود. من به آنها گفتم وقتی حکم همسرم حتی با احتساب غیبت هایی که واقعیت نداشته به پایان رسیده، مثل همه زندانیانی که حکمش تمام می شود طبق قانون باید آزاد شود و نیازی به دستور دادستان نیست.

الان هم می گویم؛ طبق قانون، نگهداری زندانی پس از پایان حکمش خلاف قانون است و برای زندان مسئولیت سنگینی دارد، چون او حکمش تمام شده و دیگر زندانی محسوب نمی شود.

اساسا چرا مرخصی های ایشان را غیبت محسوب کردند؟ و مگر همان روزهای به اصطلاح غیبت هم تمام نشده؟

واقعا من نمی دانم چرا مرخصی های همسرم را غیبت محسوب کردند. هرچه بود این غیبت ها را روی حکمش کشیدند و او حتی این غیبت ها را هم به عنوان جریمه گذرانده است و نمی دانم دیگر چرا در زندان باید بماند.

پس دلیل آزاد نشدن ایشان چیست؟ مسئولان زندان در این باره به شما چه می گفتند؟

مقامات زندان دلیل را همان ارسال نشدن دستور دادستان تهران عنوان کردند. البته یکی از مامورها به صورت غیررسمی در صحبت هایش گفت که می خواهند بهمن امویی را تنبیه کنند، که واقعا نمی دانم چقدر صحت دارد.

آیا ایشان پرونده دیگری هم داشت؟

نه خیر، بهمن هیچ پرونده دیگری نداشت.

یعنی حتی هیچ توجیهی هم مطرح نکردند؟ مثلا مقامات دادستانی از قبل به شما نگفته بودند که ممکن است بهمن در این تاریخ آزاد نشود؟

نه! من قبل از این، چندین بار با دفتر آقای خدابخشی در دادستانی صحبت کردم و هربار گفتند مشکلی نیست و در روز مقرر آزاد می شود. حتی یک بار گفتند اگر با مرخصی متصل به آزادی اش موافقت شود، شاید چند روز هم زودتر آزاد شود.

تحلیل خودتان از علت آزاد نشدن آقای امویی چیست؟ چه نهادی را مسئول این برخورد می دانید؟

اینقدر این اتفاق برایم عجیب است و تعجب کرده ام که واقعا تحلیل دقیقی نمی توانم ارائه بدهم. من هم قوه قضاییه، هم وزارت اطلاعات و هم مسئولان زندان را مسئول می دانم.

اساسا بهمن احمدی امویی چه جرمی مرتکب شده که باید پنج سال در زندان بماند؟

همسرم فقط به خاطر نوشتن مقالات انتقادی در باره عملکرد اقتصادی دولت احمدی نژاد و هشدار درباره گسترش فسادهای اقتصادی به ویژه در بانک ها از سوی دادگاه انقلاب به پنج سال و چهار ماه زندان محکوم شد. ما از اساس این حکم را غیرعادلانه و غیرمنصفانه می دانستیم و می دانیم. به ویژه پس از اینکه در یک سال اخیر پرونده های زیادی از فساد در بخش های مختلف دولت دهم علنی شده است، بیشتر به ناعادلانه بودن حکم همسرم اعتقاد پیدا کرده ایم. اما این انتظار را نداشتیم که پس از پایان این حکم ناعادلانه، باز هم او را بی دلیل در زندان نگه دارند.

و سخن آخر شما با مسئولان امر؟

من به همه مسئولان به ویژه مسئولان زندان رجایی شهر و حتی قاضی کشیک روز مستقر در زندان رجایی شهر هشدار می دهم که با توجه به پایان حکم همسرم، او اکنون زندانی محسوب نمی شود و اگر هراتفاقی برای همسرم بیفتد، من آنها را مسئول می دانم. فقط امیدوارم به رفتار غیرقانونی شان با همسرم پایان بدهند و از آزادی او ممانعت نکنند.

و به آقای روحانی که همین چند روز پیش در سازمان ملل گفتند هیچ روزنامه نگاری به خاطر روزنامه نگاری در زندان نیست، یاد آوری می کنم که همسر من فقط و فقط به خاطر مقالات انتقادی اش، از بیش از پنج سال قبل در زندان است و در پرونده او هیچ چیز به جز مقالاتش وجود ندارد.

او هم روزنامه نگاری است که تنها و تنها به خاطر نوشته هایش در زندان است، و هم روزنامه نگاری است که بعد از پایان حکمش نیز از آزادی اش ممانعت شده است. آقای روحانی! لطفا وعده های انتخاباتی خودتان را فراموش نکنید.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.