سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آهنگ «علی برخیز» آریا آرام‌نژاد در نمایشگاه آثار هنری زندان آلکاتراز...
» مخوف‌ترین زندان جهان، میزبان نمایشگاهی از تابلوهای 176 چهره‌ی سیاسی

آهنگ «علی برخیز» آریا آرام‌نژاد در نمایشگاه آثار هنری زندان آلکاتراز

چکیده :آریا آرام نژاد آهنگ "علی برخیز" را پس از وقایع خونین عاشورای سال 88 خواند و به همین دلیل هم به زندان افتاد. حالا آی وی وی هنرمند کره ای در یکی از آثار نمایشگاه جدیدش که در زندان آلکاتراز برپا شده، به این هنرمند سبز و اثر هنری اش اشاره کرده است....


کلمه – گروه فرهنگی: مثل اکثر جنبش ها و پویش های اجتماعی، همپای جنبش سبز هم آثار هنری متعددی خلق شد که حاوی ضرب آهنگ حرکت مردمی و راوی وقایع، حامی آن و مبین محتویات و منویات و چرایی این جنبش و نیز آیینه ای از امیدها و دردهای جامعه و روح حاکم بر این جنبش است.

به گزارش کلمه، هنر و ادبیات سبز در شعر، رمان و دل نوشته ها، در نقاشی، موسیقی، گرافیک، کاریکاتور، مجسمه، فیلم و کلیپ و سایر قالب ها خودش را نشان داد. همانند موارد مشابه دیگر در سراسر جهان، برخی هنرمندان خالق این آثار تحت تعقیب، محاکمه، زندان یا انواع دیگری از ممنوعیت ها و محدودیت ها قرار گرفتند؛ و آثار آنها در پشت ممیزی ها و سانسورها باقی ماند.

با توجه به تحولات سریع این سالها هنرمندان گمنام و شناخته شده زیادی در این شرایط با استفاده از توانایی های خود به خلق آثار ارزشمندی پرداختند که حتی جدا از موضوع سیاسی، از نظر کیفیت هنری شایسته تقدیر و توجه اند. غالب این آثار با استفاده از قابلیت های اینترنت به سرعت در جامعه پخش شدند و مورد توجه مردم قرار گرفتند.

از این میان آثار موسیقایی جنبش سبز جایگاه بزرگی را به خود اختصاص داده است. در این بین، اساتید و هنرمندانی چون شجریان، شهرام ناظری، حسین زمان، آریا آرام نژاد، پژمان ظفرمند، سروش هیچکس و … جلوه ای بارزتر دارند. یکی از آنها، آریا آرام نژاد، هنرمند سبزی است که که همدل و همراه مردم آثار به یاد ماندنی خلق کرد، که مورد استقبال عموم قرار گرفت. آثاری همچون 100 سال دیگه، علی برخیز، قاصدک، لمس آزادی، و دلتنگی سروده ای برای میرحسین و سال های بی تحویل، شاکیم ازت خدا از جمله ترانه های سیاسی و اجتماعی هستد که از این هنرمند سبز منتشر شده اند.

این هنرمند سبز، “علی برخیز” را پس از وقایع خونین عاشورای سال 88 خواند و به همین دلیل هم به زندان افتاد و در دادگاه محاکمه شد و دفاعیه پرشوری نیز در همین دادگاه قرائت کرد. او دربخشی از دفاعیه خود چنین گفت: بنده در روز عاشورا فریاد الله اکبر سر دادم و به خاطر فریاد زدن نام خدای بزرگ به خود می بالم. قطعا کافر و لا مذهب خواهد بود کسی که مرا به جرم فریاد زدن نام خدا به زندان بیندازد!

هنر او با وجود سن کم، نه تنها در داخل ایران بلکه در کشورهای دیگر نیز بارها به عنوان هنری اعتراضی و قوی مورد توجه صاحب نظران قرار گرفته است. در اخرین این موارد، آی وی وی هنرمند کره ای در یکی از آثار نمایشگاه جدیدش که در زندان آلکاتراز برپا شده، به آریا ارام نژاد اشاره کرده است.

زندان آلکاتراز که زمانی از بدنام‌ترین و مخوف‌ترین زندان‌های جهان بود، حالا میزبان نمایشگاهی از تابلوهای 176 چهره‌ی سیاسی است که با استفاده از 1.2 میلیون قطعه لگو توسط “آی وی‌وی” خلق شده‌اند. در میان چهره‌هایی که تصویر آن‌ها با استفاده از قطعات لگو در زندان آلکاتراز به‌نمایش درآمده، می‌توان به «نلسون ماندلا» رهبر فقید آفریقای جنوبی اشاره کرد.

آی وی وی هنرمند معاصر چینی است که در سال 2011 به علت گرایش سیاسی و رسوا کردن فساد در دولت چین، مدتی دستگیر و زندانی شد در همین سال توسط مجله آرت ریویو به عنوان یکی از صد چهره قدرتمند هنر دنیا معرفی شد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.