سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » عامل انشقاق دیروز؛ محور وحدت امروز اصولگرایان؟...
» جامعتین زیر عبای مصباح یزدی می‌روند؟

عامل انشقاق دیروز؛ محور وحدت امروز اصولگرایان؟

چکیده :مصباح‌یزدی روز شنبه می‌خواهد در جایگاه بزرگ اصولگرایان در همایشی سخن بگوید که عنوان «وحدت» اصولگرایان بر آن گذاشته شده است. او می‌خواهد از غیاب افراد تاثیرگذار در جبهه اصوگرایان کمال استفاده را ببرد. اما باید دید که جامعتین به عنوان دو تشکل روحانی اصلی اصولگرا حاضر می‌شوند سایه عبای مصباح را بر سر خود تحمل کنند؟!...


کلمه – حسنا دلاوری:

مصباح‌یزدی اینک دم از وحدت می‌زند و می‌خواهد در غیاب بزرگان اصولگرا مانند ناطق‌نوری و همچنین با استفاده از وضعیت وخیم جسمانی آیت‌الله مهدوی‌کنی، شانس خود را برای هدایت پروژه وحدت اصولگرایان امتحان کند. اما به نظر بسیاری از کارشناسان، مصباح‌یزدی پیش از این آخرین میخ را بر تابوت وحدت اصولگرایی زده است. مصباح‌یزدی می‌خواهد از غیاب افراد تاثیرگذار در جبهه اصوگرایان کمال استفاده را ببرد. مهره‌ها چیده می‌شود، برای پایداری مجوز فعالیت می‌گیرند و اکنون پدر معنوی پایداری می‌خواهد ریش سفید طیفی شود که اندک اندک مدعیان ریش‌سفیدی‌اش کم می‌شوند.

حالا که مصباح‌یزدی خود را یکه‌تاز میدان بزرگان اصولگرا می‌داند و گود را از رقبای خود خالی می‌بیند، از وحدت حرف می‌زند و خواستار یکپارچگی این طیف است؛ یکپارچگی با طعم تندروی‌های نزدیکان مصباح‌!

این انقلابی پس از انقلاب، اکنون توانسته است برای جبهه‌ای که خود را پدر معنوی‌اش می‌داند، مجوز فعالیت بگیرد، جبهه پایداری که حتی به گفته فعالان حزبی اصولگرا، در چند انتخابات اخیر مانع جدی برای به وحدت رسیدن آنان و ارائه لیست مشترک از سوی آنان شد. اختلاف‌افکنی‌های مصباح یزدی کار را به جایی رسانده بود که آیت‌الله یزدی دبیر کل جامعه مدرسین حوزه علمیه از احتمال از هم پاشیدن این جامعه خبر داده بود.

در حالی كه مصباح بارها به صراحت مخالفت خود را با وحدت همه طیف‌های اصولگرایی و ارائه لیست مشترك در انتخابات آتی اعلام كرده است، بیژن نوباوه نماینده حامی جبهه پایداری از سردمداری آیت‌الله مصباح یزدی برای تشكیل جبهه متحد اصولگرایی خبر می‌دهد.

پیش از این مصباح‌یزدی در مقابل درخواست تقوی كه عهده‌دار مسوولیت انسجام‌بخشی اصولگرایان در انتخابات پیش‌رو شده است، گفته بود: «همان‌طور که توقع یکی بودن فتاوای همه مراجع در احکام شرعی بیجاست، توقع این که در مسائل اجتماعی نیز بین افراد وحدت نظر حقیقی حاصل شود، غیرواقع بینانه است.»

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با کنایه به کلیت جبهه اصولگرایی گفته بود: «این که چند نفر در مجلسی خصوصی تصمیم بگیرند و بعد بگویند هر کس مخالفت کند، وحدت شکنی کرده است، نه روشی دینی است و نه عقلائی، بلکه نوعی فریب کاری است.»

با این حال این نماینده حامی جبهه پایداری از نظر مثبت پدر معنوی جبهه پایداری برای وحدت مجموعه اصولگرایی خبر می‌دهد و می‌گوید که اصولگرایان این بار ریسک ارائه چند لیست متفاوت را نمی‌پذیرند.

بیژن نوباوه نماینده تهران در ارتباط با وحدت جریان اصولگرایی و برنامه‌های جبهه پایداری برای رسیدن به وحدت در این جریان و در پاسخ به این سوال که چقدر امکان دارد جبهه پایداری لیست نهایی اصولگرایان را همچون انتخابات گذشته قبول نکند، گفته است: ممکن است که گرایش‌ها متفاوت باشد اما‌‌ همان لیست اصولگرایی هم با لیست جبهه پایداری مشترکاتی داشت. به عنوان مثال من خودم جزء لیست جبهه پایداری بودم. ولی من فکر می‌کنم این دوره رسیدن به وحدت در میان اصولگرایان اجتناب ناپذیر است چراکه اصولگرایان حتما باید به این خاطر که ممکن است گرایش تازه تری مطرح باشد به یک لیست واحد برسند.

این عضو جبهه پایداری مصباح‌یزدی را روحانی روشنفکر خوانده است و در مورد نقش او در مسیر رسیدن به وحدت تاکید کرده: آیت الله مصباح همواره به عنوان یکی از علمای روشنفکر در جامعه ما نقش آفرینی کرده‌اند. الان هم همین است یعنی آیت الله مصباح در دیدارهایی که ما با ایشان داشتیم از وحدت کل جامعه صحبت می‌کنند. یعنی ایشان روشنفکر‌تر از این هستند و به اینکه باید از افتراق اصولگرایان کم شود و به وحدت برسند قائل هستند. ایشان تاکید دارند که اصولگرایان باید به وحدت برسند و باید یک جبهه مقتدر و متحد تشکیل شود.

به نظر می‌رسد این بار عزم مصباح برای اثبات خود به عنوان ریش‌سفید اصلی جریان اصولگرایی جدی‌تر از پیش باشد. زمین بازی از طریق فرزندان معنوی آماده می‌شود و او هم می‌خواهد نقش خویش را از عامل انشقاق به عامل اتحاد تغییر دهد، اتحادی با محوریت خود! روز گذشته سایت تسنیم وابسته به سپاه پاسداران و از مدافعان جبهه پایداری خبر از برگزاری همایش سراسری گروه‌های و جریان‌های سیاسی اصولگرا، در روز شنبه 19 مهر ماه با سخنرانی آیت‌الله مصباح یزدی داد. تسنیم نوشت که قرار است گرو‌های مختلف اصولگرا در این همایش سراسری که مکان آن فعلا مشخص نشده، شرکت کنند.

با این حال و با وجود زمینه‌سازی‌های فراوان و تلاش‌های اعضای جبهه پایداری برای قبولاندن مصباح به عنوان راس هرم، باز هم به نظر می‌رسد اصولگرایان به دلیل عملکرد مصباح‌یزدی و دوستانش در انتخابات گذشته مجلس و ریاست جمهوری، دل خوشی از او ندارند و به وحدت مصباح‌ساخته، اطمینان و اعتماد چندانی نداشته باشند.

یك عضو فراكسیون رهروان ولایت معتقد است كه جبهه پایداری از جریان اصولگرایی جدا شده است و وحدت این جناح با سایر اصولگرایان ممكن نیست.

عوض حیدرپور نماینده شهررضا در گفت‌وگو با ایلنا در ارتباط با وحدت جریان اصولگرایی و میزان ائتلاف جریان سنتی اصولگرا و جبهه پایداری گفته است: «به نظر من به دلیل اینكه جبهه پایداری از جمع اصولگرایان جدا شده و با شیوه های متفاوتی از اصولگرایان كار كرده است، این وحدت امكانپذیر نیست. همچنین با توجه به نتایج انتخابات های ریاست جمهوری و مجلس گذشته باید توجه داشت كه كار برای رسیدن به وحدت سخت است.»

این عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین در توضیح بیشتر این حرف كه جبهه پایداری جدا شده از جریان اصولگرایی است، تاکید كرد: به هر حال اعضای جبهه پایداری جزء جریان اصولگرایی هستند اما با توجه به مواضع تند و انعطاف ناپذیری كه از خود نشان داده اند و همچنین با توجه به اقداماتی كه انجام می دهند ممكن است نتوانند در رسیدن به وحدت با اصولگرایان موفق باشند.

حیدرپور در ارتباط با اقدامات مصباح یزدی در رسیدن به وحدت جریان اصولگرایی نیز یادآور شد:به هر حال هر تلاشی برای اینكه جمع اصولگرایان یكپارچه تر و یكدست تر شود پسندیده و ممدوح است و مورد علاقه تمام اصولگرایان هم است. اینكه این كار باید حتما اجرا شود كار خوبی است و من فكر می كنم كه اگر بزرگان قبایل اصولگرایی هم دور یكدیگر بنشینند و با یكدیگر رایزنی هایی داشته باشند به صورت طبیعی می تواند هماهنگی و وحدت را ایجاد كنند.

تحرکات جدید دار و دسته مصباح‌یزدی و تغییر موضع ناگهانی پدر معنوی پایداری، امری جدید است. او که تا کنون هرگونه وحدت و یکپارچگی اصولگرایان را نوعی فریب‌کاری می‌دانست اینک شرایط را برای سردمداری خویش مناسب می‌بیند و البته تغییر مواضع ناگهانی و چرخش ۹۰ درجه‌ای مصباح امری‌ست که او آن را به خوبی بلد است و می‌داند کی و چه زمانی با چرخشی ناگهانی همه‌چیز را به نفع خود تغییر دهد. مانند مخالفت‌هایش در زمان مبارزه با رژیم شاهنشاهی و چرخش ناگهانی‌اش پس از پیروزی انقلاب و انقلابی شدنش پس از اطمینان از پیروزی انقلابیون!

با این حال روز شنبه او می‌خواهد در جایگاه بزرگ اصولگرایان در همایشی سخن بگوید که عنوان «وحدت» را بر خود دارد و هرچند که هنوز اعلام نشده است چه احزاب و تشکل‌های اصولگرایی در این همایش شرکت می‌کنند اما به نظر می‌رسد اسن طیف همان راهی را می‌رود که در حمایت همه‌جانبه از احمدی‌نژاد رفتند و اینک برای از بین بردن آثار و لکه‌های ننگ آن متوسل به دروغ و فریب‌کاری می‌شوند. مصباح آستین عبای خود را بالا زده و می‌خواهد ردای رهبری وحدت اصولگرایان را بر تن کند، او می‌خواهد عبایش را بر سر کلیت جریان اصولگرا بیفکند و زمین هم آماده بازی او شده است.

حال باید منتظر ماند و دید که جامعتین به عنوان دو تشکل روحانی اصلی اصولگرا حاضر می‌شوند سایه عبای مصباح را بر سر خود تحمل کنند؟!


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.