سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تجمع غیر قانونی دلواپسان، این بار مقابل وزارت ارشاد...

تجمع غیر قانونی دلواپسان، این بار مقابل وزارت ارشاد

چکیده :تجمع‌كنندگان با سر دادن شعارهايي همچون«اي مرد غيرتت كو، حجاب همسرت كو» و «مرگ بر منافق»، خواستار بركناري وزير ارشاد و اصلاح سياست‌هاي فرهنگي دولت يازدهم بودند. برخي از آنها عنوان مي‌كردند كه كاغذهايي در برخي مناطق شهر و حتي نواحي شاه‌عبدالعظيم به شكل تراكت براي تجمع امروز بين آنها توزیع شده و آنها از اين طريق متوجه برگزاري چنين تجمعي شدند. ...


دلواپس‌ها اين‌بار مقابل وزارت ارشاد قرار گذاشتند. هدف اين‌بار شخص «وزير ارشاد» بود؛ موضوع«انتقاد به سياست‌هاي فرهنگي دولت». پلاكارد در دست گرفتند، مقابل وزارتخانه رفتند و وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي را متهم به نشان دادن چراغ سبز به «بي‌عفت‌ها» كردند و خواهان كناره‌گيري‌اش از وزارت شدند. تراكت‌هاي دعوت به تجمع در شاه‌عبدالعظيم توزيع شده بود. عده‌يي هم از همان حوزه علميه‌يي آمده بودند كه كمي پيش‌تر مقابل وزارت كشور تجمع كرده بودند. تجمع باز هم مجوز نداشت. نيروي انتظامي هم تنها حضور داشت.

به گزارش روزنامه اعتماد، دلواپسان يك كار را به‌خوبي آموخته‌اند و آن هم تقسيم كار است. حوزه‌بندي كرده‌اند. هم از لحاظ جغرافيايي و هم از لحاظ بخش‌بندي كار. عده‌يي‌شان دلواپس سياست‌هاي خارجي دولت هستند و عده‌يي ديگر دلواپس سياست‌هاي اقتصادي. علاوه بر دلواپسان نيويوركي كه اشل جديدي از آنها بود اين‌بار دلواپسان سياست‌هاي فرهنگي دولت هم با قدرت آمدند. به راحتي تراكت چاپ و توزيع كردند و مقابل همان وزارتخانه‌يي رفتند كه به نظر مي‌رسد هدف بعدي تندروها براي خالي كردنش از راس است.

هدف از مدت‌ها قبل مشخص بود اما نحوه كار روشن نبود. روز گذشته دو خبر در مورد وزارت ارشاد منتشر شد. عده‌يي رفتند و عليه وزير پرونده تشكيل دادند و عده‌يي ديگر مقابل وزارتخانه‌اش رفتند، فرياد زدند، شعار دادند، به ساير بانواني كه در آن اطراف در حال رفت و آمد بودند و حجاب‌شان به مذاق‌شان خوش نيامده بود تذكر لساني دادند و احتمالا در همين روزها مدعي مي‌شوند كه دولت براي منتقدان فضا فراهم نمي‌كند.

وزير ارشاد اما در اين يك سال اخير كار آنچنان متفاوتي با مسوولان وزارت ارشاد دولت سابق نكرده است. بي‌شك حجم اين دلواپسي‌ها در دولت سابق بايد بسيار بيشتر از اينها مي‌بود اما آنچه اين روزها صداي اين افراد را درآورده است مواضع و سياست‌هاي شخصي خود علي جنتي است. مردي كه هرازچند‌گاهي يكي دو موضع مي‌گيرد احتمالا همين موضوع موجب شده است كه دلواپسان فرهنگي به او توهين كنند. خبر تجمع را دوشنبه شب گذشته خبرگزاري ايلنا منتشر كرد و در متن اين خبر آورد: گروهي از افراد كه نسبت به وضعيت عفاف و حجاب و نيز سياست‌هاي فرهنگي دولت اعتراض داشتند، ‌مقابل وزارت ارشاد تجمع كردند.

اين تجمع از حدود ساعت 16 آغازشده بود و تجمع‌كنندگان خواستار توجه بيشتر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به بحث عفاف و حجاب بودند. برخي تجمع‌كنندگان از حوزه علميه ايروان و برخي ديگر نيز از حوزه‌هاي علميه استان تهران بودند و عده‌يي هم مدعي بودند به شكل خودجوش و مردمي به اين تجمع پيوسته‌اند. تجمع‌كنندگان معتقد بودند علي جنتي نه تنها در طول يك سال اخير براي فرهنگ و عفاف كشور كاري نكرده است بلكه به بي‌عفتي‌ها چراغ سبز نشان داده و در همايش‌هايي كه زنان بي‌بندوبار در آن هستند، حضور داشته است. اين افراد پلاكاردهايي در دست داشتند كه روي آن نوشته بود «خدايا جنگ‌هاي جناحي؛ ناموس ما، دين ما و عفت زنان ما را گم كرده است».

تجمع‌كنندگان با سر دادن شعارهايي همچون«اي مرد غيرتت كو، حجاب همسرت كو» و «مرگ بر منافق»، خواستار بركناري وزير ارشاد و اصلاح سياست‌هاي فرهنگي دولت يازدهم بودند. برخي از آنها عنوان مي‌كردند كه كاغذهايي در برخي مناطق شهر و حتي نواحي شاه‌عبدالعظيم به شكل تراكت براي تجمع امروز بين آنها توزیع شده و آنها از اين طريق متوجه برگزاري چنين تجمعي شدند. بايد ديد كه هدف‌گيري تندروها چقدر موفقيت‌آميز خواهد بود؟ آيا فوران ناگهاني دلواپسي‌ها در كشور براي آنها نتيجه‌بخش خواهد بود يا خير؟

همچنين روز گذشته مسوول يك هيات به نام «خانواده شهدا و ايثارگران» با بيان اين ادعا كه «بر خلاف عرف، شرع و قانون، وزارت ارشاد در اقدامي بي‌سابقه مجوز اجراي تك‌خواني زنان در تالار وحدت را صادر كرده» گفت: «هيات خانواده شهدا و ايثارگران نامه‌يي همراه با تصاوير و فيلم‌هاي منتشر شده اين تك‌خواني را به دادستان تهران ارجاع داد. به گزارش مهر، داوود براتي افزود: بعد از 10 روز دادستاني تهران با بررسي اسناد و تصاوير پرونده‌يي را با عنوان انتشار عكس و تصاوير و مطالب خلاف عفت عمومي و صدور مجوز تك‌خواني براي زنان در محفلي كه مردان هم حضور دارند در شعبه چهار بازپرسي دادسراي فرهنگ و رسانه تشكل داده است. البته اين شكايت و تشكيل پرونده مراحل اوليه خود را طي مي‌كند و وزير ارشاد بايد پاسخگوي دادسرا باشد. »


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.