سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به اظهارات روحانی: ناامیدمان نکنید...
» در ایران نه روزنامه‌نگار زندانی داریم، نه زندانی سیاسی و نه حصر خانگی!

واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به اظهارات روحانی: ناامیدمان نکنید

چکیده : وقتی حسن روحانی رییس جمهور ایران مقابل دوربین های خبری در نیویورک گفت که در ایران روزنامه نگار زندانی نداریم اینجا در ایران روزنامه نگاران و فعالان مدنی و سیاسی دوستان زندانی شان را به یاد آوردند که تنها جرم شان روزنامه نگاری بود. هنوز دقایقی از این اظهار نظر عجیب نگذشته بود که کاربران شبکه های اجتماعی نسبت به این بی مهری رییس جمهورشان واکنش نشان دادند...


کلمه- گروه اجتماعی: وقتی حسن روحانی رییس جمهور ایران مقابل دوربین های خبری در نیویورک گفت که در ایران روزنامه نگار زندانی نداریم اینجا در ایران روزنامه نگاران و فعالان مدنی و سیاسی دوستان زندانی شان را به یاد آوردند که تنها جرم شان روزنامه نگاری بود.

به گزارش کلمه، هنوز دقایقی از این اظهار نظر عجیب نگذشته بود که کاربران شبکه های اجتماعی نسبت به این بی مهری رییس جمهورشان واکنش نشان دادند. در زیر بخشی از این واکنش ها را می خوانید:

روحانی گفته است که فکر نمی کند که در ایران کسی به خاطر فعالیت های روزنامه نگاری بازداشت بشود و در زندان باشد(مضمون) به صورت واضح و آشکار حرف نادرستی زده است. بخش زیادی از افرادی که الان در زندان هستند اتفاقا به دلیل فعالیت های رسانه ای بازداشت و زندانی شده اند. روحانی در بهترین شرایط حقیقت را نگفته است. به شخصه البته اعتقاد ندارم که یک سیاستمدار باید مانند یک معلم اخلاق همیشه حقیقت را بگوید. بحث من الان این مسئله نیست. چیزی که الان برای من کمی ناراحت کننده است برخی از واکنش هایی است که در دفاع از روحانی انجام می شود. این را هم بگویم بنده نه تنها دفاع کردن از سیاستمداران کشور را بد نمی دانم، بلکه بسیار هم خوشحال می شوم که سیاستمداران منتخب کشور بین مردم محبوب باشند. اما به نظرم برخی از دفاعیاتی که شد واقعا خطرناک بود. چند تا از آنها که به نظرم هیچ حد و مرزی در زشتی نداشت. دیدم که جای نوشته شده بود که افرادی که بازداشت شده اند نه به خاطر فعالیت های رسانه ای بلکه به خاطر فعالیت های سیاسی بازداشت شده اند و در نتیجه ما زندانی روزنامه نگار نداریم! حرف بی ربط و بی معنا و تا حدی خجالت آور است!

این را می خواستم بگویم که تا آنجا که من می فهمم این شکل دفاع کردن از یک سیاستمدار بدترین شکل دفاع ممکن است. بهتر بگویم نه دفاع است و نه حمایت. این شکل برخورد بدترین ضربه ها ممکن را به یک سیاستمدار در قدرت می زند. فردی که در قدرت است بیش از اینکه نیاز به این دفاعیات عجیب و غریب و غیر قابل قبول داشته باشد نیاز به نقدی منصفانه دارد. با دفاعیات نادرست نه تنها کمکی به یک سیاستمدار نمی کنیم بلکه بیشترین آسیب ها را به او می زنیم.

برخی از آنها همکار من بوده اند… برخی حتی میز کناری من مینشستند برخی از آنها اساتید من بودند… کاری هم جز نوشتن و چاپ کردن آن نوشته ها بر روی کاغذهایی معروف به A2 به شکل دو رو نداشتند البته برخی هم در کاغذهای کوچکتر که جلد هم داشتند و منگنه میکردند مینوشتند…

آقای روحانی اینهایی که گفتم زندانی هستند الان در ایران حالا شما اسم آنها را هرچی میخواهی بذار.

اگر احمدی نژاد و و جواد لاریجانی بگویند هیچ کس در ایران به خاطر شغل خبرنگاری اش در زندان نیست سرتاپایشان را به لجن می کشیم و عکس دوستان و همکاران روزنامه نگارانمان را به اشتراک می گذاریم که آقای احمدی نژاد!ببینید! اینها خبرنگارند و به خاطر خبرنگاری شان در زندان هستند.اگر آقای روحانی همین را بگوید(که به تازگی در نیویورک گفته) صدایمان در نمی آید.

اگر به همفکران ما بگویند جاسوس و فاسد، حتما دروغ گفته اند..اما اگر به دیگران این را نسبت بدهند شاید درست بگویند!…به این می گویند استاندارد دوگانه…این معیارهای دوگانه دیگر خیلی خسته ام کرده، آنقدر که حتی دلم نمی خواهد به صورت مصداقی و بیشتر از این در باره اش بحث کنم.چون سالهاست که در همه حوزه ها شاهد این رفتارها هستم….

در اخبار خواندم که حسن روحانی اخیرا گفته ایست:«کسی به خاطر فعاليت روزنامه نگاری در ايران دستگير نمی شود»….

از شنیدن این خبر جا خوردم، ابتدائا فکر کردم آنکس که هولوکاست را انکار می کرد، گوینده این سخن است؛ اما متاسفانه اینچنین نبود. کثیری چون من که در انتخابات خرداد سال گدشته به روحانی رای دادند و از او حمایت کردند، به سبب وعده های انتخاباتیِ ایشان بود؛ دفاع از حقوق و کرامت انسانیِ شهروندان نیز یکی از این وعده ها بود.

خیلی بعید است که روحانی نداند روزنامه نگارانی چون مسعود باستانی، ریحانه طباطبایی، ساجده عرب‌سرخی …. اکنون به جرم مطالبی که در کسوت روزنامه نگار منتشر کرده اند، دوران حبس خود را سپری می کنند.

هر چند مشکلاتی که دولت با آن دست و پنجه نرم می کند، بسیار است؛ هر چند به زندان افکندن روزنامه نگاران و دانشجویان و فعالان سیاسی تحت نظارت دولت نیست؛ اما انتظار شنیدن سخنانِ خلاف واقع از رئیس دولت «تدبیر و امید» را نداشتم. خوب است این وظیفه به همان رئیس دولتِ سابق که ید طولایی در خلافِ واقع گویی داشت، سپرده شود……

با مهر

رای داده ام و انتقاد را حق خود میدانم.

روحانی:روزنامه نگار زندانی نداریم!

قرار نبود بازهم پای دروغ به سخنان ریس جمهور باز شود،اما من مشکل رادر رسانه ها هم میبینم جدای از حکومتی که دروغ میگوید من در تعجبم(همانطور که احتمالا در مستند انقلاب 57 شبکه من و تو دیدید) رسانه ها مستند سوال میکنند،اسم بسیاری از زندانیان را میدانند واز شرایط زندانها خبر دارند اما در تمام این سالها هیچ رسانه ای ریس جمهور ایران را به چالش نکشیده(آنطور که شاه به چالش کشیده میشد)آیا خبرنگاری اسم مسعود باستانی ؛بهمن احمدی عمویی؛احمد زید آبادی وریحانه طباطبایی را نشنیده؟؟؟!!!!!

چرا همه چیز در راستای یک درغ قرار میگیرد؟!گویی همه جهانیان هم میخواهند فضای بسته ایران فراموش شود.شاید لازمه قدرت در ایران دروغ است.کاش ریس جمهور سکوت میکرد،تنها چند ثانیه سکوت و…. ما با خوشبینی هر جوابی را در سکوتش مینشاندیم. کاش ناامیدتر نشویم.

صرفا جهت یادآوری

ریحانه طباطبایی

ساجده عرب سرخی

سراج میردامادی

مسعود باستانی

بهمن امویی و …

همگی گیلاسند

بهانه‌ها عالی است! دولت باید برای پیش‌برد مذاکرات هسته‌ای و موفقیت در مذاکرات تقویت شود! نباید به دولت نقدی وارد کرد که انتقاد مصداق بی‌تدبیری و خروج از مسیر مبهم اعتدال است.

«کسی به خاطر فعاليت روزنامه نگاری در ايران دستگير نمی شود.»

این جمله در چند سال اخیر بارها و بارها از زبان احمدی‌نژاد و دار و دسته‌اش شنیده شده، این‌بار تنها فرد گوینده تغییر کرده، احمدی‌نژاد جایش را به روحانی داده است، حرف همان حرف است و نگاه همان نگاه!

حرفی هم بزنیم می‌شود دوری از مسیر اعتدال و تدبیر! لابد این تدبیر و اعتدال تنها باید از سوی ما باشد! و دولتی که خود شعار تدبیر می‌داد به دام بی‌تدبیری و فرافکنی دولت پیشین خود بیافتد.

آقای روحانی! لابد فردا که برگشتید باز هم در تلویزیون با مردم سخن می‌گویید و از عدم فراموشی وعده‌ها حرف می‌زنید و لابد عده‌ای هم فریاد تشویق برایتان سر می‌دهند و «روحانی مچکریم» عده‌ای، گوش همه ما را پر می‌کند و لابد وقتی نقد و اعتراضی می‌کنیم متهم می‌شویم به تضعیف دولت و دوری از مسیر اعتدال! اما من یادم نمی‌رود که مسعود باستانی، ریحانه طباطبایی، ساجده عرب‌سرخی، مرضیه رسولی و ده‌ها تن دیگر هنوز به جرم روزنامه‌نگاری در زندان هستند و هربار این را فریاد می‌زنم.

لابد باز هم جملات عوام‌فریبانه‌تان را به زبان می‌آورید که «برخی مسایل خارج از کنترل دولت است و غیره» اما شما که با سازوکار حکومت در نظام جمهوری اسلامی آشنایی داشتید و با علم به بسیاری از مشکلات وارد انتخابات شدید و وعده آزادی دادید! وعده حقوق شهروندی دادید! وعده عدل و داد دادید! پس گونه است که به‌تازگی متوجه شدید بسیاری عوامل خارج از کنترل دولت است؟ یا سخنان و وعده‌های انتخاباتی شما فریب‌کاری بوده است و یا سخنان امروزتان.

یکی به من پاسخ دهد خط اعتدال آقای روحانی از کجا می‌گذرد؟ از دروغ‌گویی و فریب؟ از متهم کردن روزنامه‌نگاران زندانی که برای تقریت دولت ایشان سکوت کرده‌اند و از حقشان گذشته‌اند؟! یکی به من پاسخ دهد!

البته ما در ایران چیزی به عنوان روزنامه نگار زندانی نداریم!

البته ما در ایران چیزی به عنوان زندانی سیاسی نداریم!

البته ما در ایران چیزی به عنوان حصر خانگی نداریم!

البته ما در ایران چیزی ….. نداریم!

البته ….نداریم!

نداریم!

داریم!

اریم!

ریم!

یم!

م!

گفته اند در ایران کسی بخاطر فعالیت روزنامه نگاری بازداشت نشده

راست میگه خب! مگه شما نمی دونستید ریحانه طباطبایی در حال دور دور در بلوار اندرزگو بازداشت شده؟

یا مثلا فریبا پژوه آب معدنی تاریخ مصرف گذشته به ملت میداده و برای همینه هر روز یه پاش دادگاهه

پ ن: دروغ که حناق نیست، بگو بنفشکم، بگو

آقای روحانی اصلا فکر نکن خلاف واقع گفتی و باید یک طوری،یک شکلی، بعدا جبران کنی( کم هم ماله کش نداری ماشالله ) آره خب، بهر رو مسعود و بهمن و آقا کیوان و احمد آقا و مرضیه و ریحانه در حکم شون ، در پرینت زندان شون جرمی به اسم روزنامه نگاری درج نشده، اصولا این جرم در قوانین کیفری ایران تعریف نشده. چون روزنامه نگاری آنچه است که کیهان رقم میزنه،رجا نیوز رقم میزنه و ماها یک مشت علاف هستیم که وزیرتان،مدیرتان،رییس ستادتان ، مسئول مهم تان،شخص مورد اعتمادتان، در اوقات انتخابات، در مواقع کسب رای اعتماد سراغ ماها میان و کارشون که تمام شد به روزنامه نگاران واقعی که در بالا ذکر شد رجوع میکنند. بعد هم قسم جلاله میخورند که “تا من هستم نمیذارم انجمن صنفی باز شود” هم شما راست میگین و هم همه اون مردان و مدیران تان. ما اصلا روزنامه نگار نیستیم. یک مشت کارگر فصلی هستیم برای دوران انتخابات. حالا به خاطرش زندان هم میریم… مهم نیست که….شما خودت را ناراحت نکن.

آقای روحانی

این تصاویر مربوط به برخی از دوستان روزنامه نگار منه که حداقل دو نفرشان به خاطر فعالیت مطبوعاتی در ستاد های حضرت عالی در حال حاضر در زندان هستند

آقای روحانی من می دانم که شما نه اراده ای برای آزادی همبندیانم دارید و نه توان آن را دارید اما دروغ گو نباشد

آقای روحانی دروغ ممنوع

آقاي روحاني وقتي ياد مسعود باستاني مي افتم قلبم به درد مياد ، وقتي ياد احمد زيدآبادي مي افتم قلبم به درد مياد ، وقتي ياد ريحانه طباطبايي مي افتم قلبم به درد مياد !!!

پس اينجوري تو دوربين زل نزن و دروغ نگو !!!

نمی دونم. دیشب با سوال های خبرنگاران و جواب های روحانی فکر کردم ، ایشان رئیس جمهور یک کشور دیگه این.

‫#‏روحانی را به حال خود بگذارید تا پاسخگوی سوالها باشد!

اگر لفظا یا به قصد چیزی گفته که حتی در بهترین حالت سوءتفاهم ایجاد کرده بزارید اینقدر صداها بالا بگبره تا کسی از او سوالی بپرسه و جوابگو باشه!

یه آدمهایی این روزها شبیه اون تیم جان بر کف و کفن پوش شدن.

آقا و خانم محترم بزارید مردم سوالشون را از روحانی بپرسن و خودش جواب بده… در نقش صدا خفه کن و دهن ببند و توجیه گر و سرباز گوش به فرمان حاضر شدن از هزار دشمنی اپوزیسیون داخلی و خارجی برایش زهر دار تر است… والله که این رییس جمهور بی عرضه و بی زبون و بدبخت و لوس و زبون نیست که اینجوری ازش دفاع می کنید، کانهو بچه ی لوس و دماغوی خونه…

رییس جمهور ِ نا سلامتی!

ما به تدبیر و امید سلام دادیم شما از انصاف و عدالت رو برنگردانید

در هیچ کشوری آقای ‫#‏روحانی کسی به خاطر حرفه ای تعریف شده که مستوجب حقوق و مزایاست دستگیر نمی شود!

اما اگر مهندسی به خاطر کارهای مهندسیی که کرده دستگیر و زندانی شود اصطلاح واضح و مبرهن است که دستگیری فرد مذکور را به رشته اش نسبت می دهند!

در ‫#‏ایران ِ ما، ایران ِ من و شما هم مسلما راه نیفتادن تو خیابون آدم ها را به خاطر اینکه روزنامه نگار هستند دستگیر کنند و بله این درسته که شما می گید “باور ندارید در ایران کسی به خاطر ‫#‏روزنامه_نگار بودن زندانی و دستگیر شده باشد، ولی هستند و بودند و احتمالا با این روند، گریز ناپذیر از تکرار است، که روزنامه نگاران به خاطر آنچه می نویسند در حرفه خودشان دستگیر کنند!

آقای رییس جمهور سیاسی بازی در دنیای سیاست بین الملل که از شرق تا غرب اکثر سیاست مداران بر کثیف ترین کارهاشون دلیل و برهان میارن و دروغ می گن تا خودشون را مبرا کنند و واقعیت را طور دیگه ای نشان دهند و همچنان از خون آدمهای بی گناه چرخ های اقتصادی و مطامع سیاسی خودشون را پیش ببرند، حتما اتفاق اجتناب ناپذیری است.

ولی جایی دیگه در خانه ای که مال من و شماست، شما با وعده ی آزادی و برداشتن‫#‏حصر ها و ‫#‏حبس ها در همون مرحله اول رییس جمهور شدید. اگر به راستی اقرار کنیم که شما برآمده از جمع اصلاح طلبان نبودید ولی نمی توانید کتمان کنید که 2 درصد رای هایتان، همان دو درصد آخر که شما را در صدر جدول قرار داد بابت وعده های شما به جمعیت زخم خورده از انتخابات 88 نبود.

شکی نیست که منطقه ای که در آن هستیم در آتش و جنگ و نا امنی است و سیاست مدار کشور ما قرار است مدیر و مدبر و عاقل و موقعیت شناس باشه در برابر هجمه ها و حمله ها. ولی اینها دلیل بر این نمیشه که جمله ی سرشاار از سیاسی بازی شما از چشم ما دور بمونه. و ما صدا بلند نکنیم که آقای روحانی دوستان ِ دیده و نا دیده ی ما نه به جرم روزنامه نگاری بلکه به جرم آنچه در حرفه ی خود انجام داده اند به زندان افتاده اند… اصحاب رسانه و کسانی از اهل قلم به خاطر آنچه نوشته اند دربند حکم های قوه قضاییه هستند.

شما را به انصاف و عدالت در کنار تدبیر و امید دعوت می کنیم. ما به تدبیر و امید سلام دادیم شما از انصاف و عدالت رو برنگردانید.

غمین مشو که به بند جهان گرفتاریم

طلسم ما شکند آن دلی که ما داریم

اقبال لاهوری

هيچ چيز مانند عيب پوشي دوستان دلسوز با محروم كردن سياستمدار از نقد مشفقانه او را فاسد نمي كند!

دو موضع مختلف در باره نحوه پاسخگویی جناب روحانی به خبرنگار کریستین امام پور وجودداره:

عده ای در توجیه رفتار آقای روحانی براین باورند که: موضوع پرسش خبرنگار امریکا، در باره مسأله‌ی خودشان یعنی جیسون رضائیان و غنچه قوامی بوده و ربطی به روزنامه نگاران داخلی نداره و پاسخ آقای روحانی هم حتا با فرض براینکه شامل حال روزنامه نگاران ایرانی ساکن وطن هم بوده باشه، پاسخ درستی است که گفته روزنامه نگاران ما برای امر سیاسی به زندان نمی روند. (توجیه این دوستان اینه که: چون سقف سیاسی مطبوعات ایران کوتاهه بنابراین نمی تونن حرف سیاسی بزنن. اونا بیرون از روزنامه، مرتکب فعل سیاسی شدند که فراتر از چارچوب های تعیین شده ی جمهوری اسلامی ایرانه و ربطی به «روزنامه» نداره.)

گروه دوم شاید توآم با لحنی عصبانی تر معتقدند: آقای روحانی نباید به دوربین زُل می زد!!

فردای پس از مصاحبه، اسامی 58 روزنامه نگار ایرانی رو منتشر کردند که از سال 88 به این سو زندانی شده‌اند و می شوند!

چندروزی که از اون هیجانات مصاحبه امان پور با روحانی گذشته و امان پور و دیگران در جست و جوی جیسون رضائیان و غنچه قوامی بودند٬ حالا در شرایط آرامش پس از نشست های حقوق بشری در امریکا٬ قیافه بدنه اجتماعی ایران٬ خاصه لایه های میانی دیدنیه. یعنی از بی تأثیری و بی واکنشی جالبه! بلافاصله که از شبکه های اجتماعی و مجازی پرسروصدا کمی جدا می شویم که نمود عینی قیل و قال در امریکا رو در ایران ببینیم چقدر در بدنه (توده های مردم) اثر کرده و آیا مثلا در اتوبوس و مترو و بقالی و صف نونوایی٬ بحث جیسون رضائیان و غنچه قوامی گل کرده در ایران و ملت دارند در موافقت و مخالفت با مصاحبه روحانی با امان پور حرف می زنند؟! نه. درشهر٬ اعم از مرکز٬ پیرامون٬ هیچ خبری نیست! جامعه ایرانی فعلا در اوج و کمال بی حسی به سر می بره و صدای نخبگان و فعالان حوزه های فرهنگی اجتماعی و سیاسی به خصوص در شبکه های اجتماعی و مجازستان ( یا به تعبیری جنب و جوش همون سه چهار میلیون) صداشون فقط توی خودشون می گرده هنوز!

اشکال اینه که این «هجده میلیون» متکثر٬ رهبرندارند و روحانی هم با رفتار بینابین٬ نگاهش به شکل کمترمحسوس٬ به «رهبر جوهره حرکت انقلابه» تا به میانگینی ار مطالبات آنانی که به او رأی داده اند. بخصوص که با رسانه میلی هم کنار آمده و فعلا با بهره مندی از پشتوانه آرایی که داره و منش ملایم تر او در مقایسه با دوگانه احمدی نژاد- جلیلی متمرکز بر روی پرونده هسته ای یه تا پس از فرجام موفق این پرونده٬ بتونه بخشی از آرای هجده میلیونی اش رو «زیربلیت» جوهره حرکت انقلاب ببره!! چون این ماه ها نشانه های فرهنگی٬ سیاسی و رسانه ای جناب روحانی٬ به شکل نامحسوس٬ احیا و تقویت جوهره چهارمیلیونی برای مجلس و ریاست جمهوری آینده است. (درواقع٬ یه جور فداکاری در مسیر به زعم خود٬ اعتلای حاکمیت مرمت شده ی جمهوری اسلامی ایرانه!)

اون احساس آرامشی که « جوهره چهارمیلیونی» داره٬ آرای هجده میلیونی نداره! از همون روزی که حسام الدین آشنا به عنوان آدم رسانه ای دور و بر روحانی می چرخید تا حالا که سنجاق شده به او رفت امریکا. همش فکرمیکنم او یک « اشتباهی» توی آرای هجده میلیونیه.

‫#‏روحانى خطاب به دنيا:

“ما در ‫#‏ايران روزنامه نگار زندانى نداريم”

*از دو حال خارج نيست.

يا جناب رئيس جمهور امثال سراج ميردامادى، مرضيه رسولى، ريحانه طباطبايى و.. رو اساسا بعنوان “روزنامه نگار” به رسميت نميشناسن!!

و يا اينكه ايشون”اوين” رو بعنوان “زندان” به رسميت نميشناسن!!!

بيچاره اون بنده خدايى كه چندوقت پيش تو نشست مطبوعاتى روحانى ازش خواسته بود كه پيگير دستگيرى”صبااذرپيك”بشه!

غافل از اينكه روحانى اساسا صبا و امثال صبا رو اصلا روزنامه نگار و اوين رو اصلا زندان نميدونه!!

اقلا سكوت ميكردى جناب رئيس جمهور كه در اونصورت هركسى”از ظن خود” يارت ميشد ..

حالا اين ادعا با اون قبلى كه مدعى بود”ايران همجنسگرا نداره” يا اونايى كه مدعى اند”ايران ازادترين كشور دنياست” فرقش چيه!؟؟

به ولله “از ماست كه بر ماست

آقای روحانی ، دروغ ممنوع !

“مسعود باستانی خبرنگار، فعال حقوق بشر، زندانی سیاسی و روزنامه‌نگار است”

مسعود باستانی، پس از اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دهم در دادگاه بدوی به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد و در زندان رجایی‌شهر به سر می‌برد. همسر او مهسا امرآبادی نیز از روزنامه‌نگاران اصلاح طلب و زندانیان سیاسی است.

بنده خدا گفت ما روزنامه نگاری که بواسطه شغلش زندانی باشه نداریم خب راست میگه دیگه مثلا مسعود لواسانی سرقت مسلحانه کرده بود بهمن احمدی اختلاس کرده ,صبا آذر پیک قاتله , محمد داوری و احمد زید آبادی هم رئیس باند قاچاق دختران ایرانی به دوبی و امارت هستند حالا بگو روحانی چه دروغی گفته ؟

کاش حسن روحانی به توصیه هاي پيش از سفر بهای لازم را داده بود تا همانند احمدی نژاد كه گفته بود ” ما در ايران زنداني سياسي نداريم”، چنین حرف نادرستی در سوابق گفت و گوهای مطبوعاتی اش ثبت نمی شد که ” فکر نمی‌‌کنم در ایران کسی به خاطر روزنامه‌نگاری یا فعالیت رسانه‌ای دستگیر شده باشد!”


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.