سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » دزدی رای ملت با رمز 63 درصد؛ دزدی پول ملت با کد 44444...
» دولت پاکدست و نور چشمی با «حق الناس» چه کرد

دزدی رای ملت با رمز 63 درصد؛ دزدی پول ملت با کد 44444

چکیده :دولت احمدی نژاد در آخرین جلسه خود در نهم مرداد 92 مبلغ 367.5 میلیارد ریال به چند شخص و موسسه که روابط ویژه ای با شخص احمدی نژاد داشته اند، اختصاص داده است. هیچ سابقه ای از این مصوبه در دفتر هیات دولت وجود ندارد و هیچ رونوشتی از آن نیز به دستگاه های اجرایی ارسال نشده تا مصوبه غیرقانونی مذکور، قابل نظارت و پیگیری نباشد. تنها 16 میلیارد تومان از این رقم که به دانشگاه ایرانیان مربوط می شده، به بیت المال بازگشته و سرنوشت بقیه مشخص نیست....


کلمه – گروه اقتصادی: سایه دولت محمود احمدی نژاد به این آسانی از این دیار محو نخواهد شد؛ ‌گواه آن هم غیر از سوء مدیریت هشت ساله و نابسامانی های حاصل از آن،‌ تخلفات گسترده‌ای است که تازه بعد از پایان دوره ریاست او هر روز ابعاد تازه‌ای پیدا کرده و اخبار جدیدی از فسادهای آن رسانه ای می شود. جدیدترین مورد از این فهرست که برملا شده، خاصه خرجی هایی که با کد 44444 کشف شده است و با وجود غیر قانونی بودن، تاکنون تنها یک قلم 16 میلیارد تومانی آن که به حساب شخصی بقایی و احمدی نژاد رفته بود، به بیت المال برگشت داده شده است و از سرنوشت بقیه خبری نیست.

به گزارش کلمه، دولتِ‌ نورچشمی مقام عالی نظام که تائید و همراهی قاطبه اصولگرایان را به همراه داشت طی هشت سال با این حمایت‌ها به شکلی تازاند که هر نقدی از جبهه مخالف در مورد آن پاسخش تازیانه بود و دریافت برچسب مخالف و معاند، تا هم این دولت راهش برای ادامه تخلفات باز باشد و هم این فسادها سربسته بماند. فسادهایی که حالا هر روز از جایی سرباز می کند.

یک روز تخلفات اداری و استخدام های غیرقانونی به میان می آید و دیگر روز صحبت از پول های کلان برباد رفته می شود. دولتی که حتی به ماشین های تشریفات نهاد ریاست جمهوری هم رحم نکرد و بدون شک فسادهای کلان تری از آن بنابر مصلحت ها سربسته مانده است.

فسادهایی که تمام کسانی را که مهر تائید بر این دولت زدند، در معرض پرسش ملت قرار می دهد که چگونه بیت المال از قِبل دولتی به غارت رفته که از قضا روی کار آمدن آن هم با نادیده گرفتن آرای مردمی که حق الناس نامیده شد، همراه بود. دولتی غصبی که وقتی آمد هم حق الناس رای مردم را با ادعای 63 درصدی خود نادیده گرفت و هم حق الناس پول مردم با زمامداری اش به تاراج رفت.

حالا در تازه ترین خبر، پرده از تازه ترین تخلفات دولت احمدی نژاد برداشته شده است؛ دولتی که حتی آخرین جلسه هیات دولت خود را به فرصتی برای دست اندازی به اموال عمومی و بیت المال و بذل و بخشش میان خود و مدیران و اطرافیانش تبدیل کرد و از سویی هیات وزیران به ریاست او با دور زدن قانون، مصوباتی غیرقانونی با بار مالی فراوان را بر جا گذاشت، بدون اینکه حتی طی عرف معمول، دستگاه های مسئول را طي رونوشتي از مفاد آنها آگاه کند.

افشای جزییات آخرین جلسه کابینه دهم در نهم مردادماه 1392 حاکی از حاتم بخشی سیصد و شصت و هفت و نیم میلیارد ریالی دولت به اشخاص و موسساتی است که روابط ویژه ای با شخص احمدی نژاد داشته اند؛ مبلغی که معلوم نيست از اعتبارات كدام دستگاه اجرایی تامين شده که برخلاف قانون حتی بدون نظر وزارت اقتصاد تصويب شده است.

این مبالغ در حالی تحت عنوان كمك به دستگاه های دولتی، به ديگر جاها اختصاص يافته و پرداخت شده که دستگاه‌هاي مسئول حتی طبق روال موجود، رونوشتي از مصوبه آن نیز دریافت نکرده اند تا بشود نحوه مصرف آن را توسط دستگاه‌ های نظارتي رصد كرد.

طبق روال قانونی، مصوبات هيئت وزيران با كد و انديكس مشخص پس از تصويب، شماره‌ مي‌خورد و براي اجرا تحت چنين شماره‌‌هايي ابلاغ مي‌شود و براي حداقل 14 دستگاه اجرايي ديگر و نیز رئیس مجلس، رونوشت آن ارسال مي‌شود. اما از مصوبه آخرین جلسه دولت احمدی نژاد هيچ رونوشتي هم وجود ندارد. اين مصوبه تنها با كد 44444 در ریاست جمهوری انديكس شده و حتی هيچ سابقه‌اي از آن نیز در دفتر هيئت دولت نگهداري نمي‌شود.

اما با وجود غیر قانونی بودن سر تا پای این مصوبه، تنها یک فقره از آن، یعنی مبلغ 16 ميليارد تومان آن پيگيري و برگشت داده شده كه مربوط به دانشگاه ایرانیان و موضوع بحث های اخیر بین بقايي معاون احمدی نژاد و دادستان ديوان محاسبات کشور بوده است.

در فقره ای دیگر واریز مبلغ 15 میلیارد ریال به صندوق قرض الحسنه شهیدان رجایی و باهنر داده شده است. همان صندوقی که اختلاس آن چندی پیش رسانه ای شد و منابع آن، از جمله مبلغ پیش گفته، تحت عنوان افراد نیازمند به برخی از مقامات و وزرا و گاه افراد خاص بخشیده شده است و تعدادی از این افراد حتی یک ریال از وام‌های دریافتی خود را بازنگردانده‌اند.

اما واقعیت تلخ تر آن است که از اين جنس مصوبات با کد 44444 در سال های قبل نیز وجود داشته كه از جمله آنها مي‌توان به حداقل سه نمونه دیگر در سالهای 88 و 89 و 92 كه از آنها هم هيچ سابقه‌ای در دفتر هيئت دولت وجود ندارد، اشاره كرد: مصوبه شماره 20559/44444 مورخ 25 اسفند 89؛ مصوبه شماره 10661/44444 مورخ نهم مرداد 92 و مصوبه شماره 2452/44444 مورخ 26 اسفند 88.

هنوز مشخص نیست آيا به غير از سه مورد فوق، موارد ديگری هم از مصوبات دولت با كد 44444 وجود داشته که هيچ سابقه‌ای از آن در دفتر هيئت دولت وجود ندارد یا خیر.

همچنین بررسي‌هاي به عمل آمده نشان مي‌دهد كه در سال 88 مبلغ 261 میلیارد و 146 میلیون ریال به 90 دستگاه و در سال 89 مبلغ 172 میلیارد و 680 میلیون ریال تحت عنوان كمك به 35 دستگاه اجرايي پرداخت شده همگی به همین منوال مصوب شده است. نمونه‌هايي از این كمك ها به شرح زير است:

1- شوراي ايرانيان خارج از كشور: 85 میلیارد ريال
2- پرسپوليس و استقلال و شيرين‌فراز: 13 و نیم میلیارد ريال
3- روزنامه ايران 90 میلیارد ريال
4- فيلم خرس 70 میلیون ريال
5- فيلم مرگ در برلين 500 میلیون ريال

اما سوالی که حتی روزنامه رسالت هم در این باره مطرح کرده، این است که آيا كمك كردن به يك باشگاه يا يك شورا يا يك روزنامه يا حتي يك فيلم كه معلوم نيست چه‌كسي آن را مي‌سازد و كجا نمايش داده خواهد شد، نبايستي قانونمند باشد؟ و هريك از اين 133 شخصيت حقيقي و ‌حقوقي كه مبلغ 541/686 ميليارد ريال كمك را با كد مصوبه پنج تا چهاري دريافت كرده‌اند حتماً زير مجموعه يك وزارتخانه ميباشند كه اهداف و وظايفشان قابل رصد است؛ به چه دليل به رعايت ماده 55 قانون محاسبات اين گونه كمك به پيشنهاد نهاد و وزير مربوطه و پس از طرح در هيئت وزيران حتي كمك‌‌هايي صورت نگرفته است؟

اینها اسنادی از پاکدستی! دولتی است که پسوند «پاک ترین» دولت تاریخ را برای خود برگزیده بود و در بی قانونی و تخلف و تقلب و فساد، از نحوه روی کار آمدنش تا هشت سال سوء مدیریتش، رکورد «ناپاکی» را برای خود به ثبت رساند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.