سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » علی مطهری: به رهبری هم گفتم؛ ادامه حصر به صلاح نیست/ نمی‌شود بدون حکم دادگاه بگوییم...
» اینطور باشد من هم می‌گویم احمدی‌نژاد را حصر کنید و اگر محاکمه شود حکمش سنگین است!

علی مطهری: به رهبری هم گفتم؛ ادامه حصر به صلاح نیست/ نمی‌شود بدون حکم دادگاه بگوییم اینها فتنه‌گرند

چکیده :علی مطهری با زیر سوال بردن توجیه رهبری برای ادامه حصر موسوی و کروبی و رهنورد، این حصر را مغایر با قانون توصیف کرد و گفت: ما می‌گوییم عدالت باید رعایت شود و همه به حکم دادگاه تمکین کنند. ما که با کسی دشمنی نداریم. همه باید به حکم دادگاه تمکین کنند. اینکه بگوییم اینها فتنه‌گر و خائن هستند نمی‌شود. اگر اینطور باشد، ما هم می‌توانیم بگوییم احمدی‌نژاد باید حصر خانگی شود و اگر محاکمه شود حکمش سنگین است!...


کلمه – گروه خبر: علی مطهری بار دیگر به اظهارات رهبری درباره حصر موسوی و کروبی و رهنورد واکنش نشان داد و توجیه آیت الله خامنه ای برای ادامه حصر را زیر سوال برد.

به گزارش کلمه، در حالی که رهبری سه ماه قبل در واکنش به انتقاد نماینده مردم تهران از ادامه حصر، گفته بود “ما اکنون به اینها ملاطفت کرده‌ایم، اگر اینها محاکمه شوند حکمشان خیلی سنگین خواهد بود”؛ علی مطهری گفت: ” اگر اینطور باشد ما می‌توانیم بگوییم احمدی‌نژاد باید حصر خانگی شود اگر محاکمه شود حکمش سنگین است!”

این نماینده مردم که در جلسه ای سخنرانی می کرد که تحت عنوان “نشست سالانه دفتر تحکیم وحدت” تشکیل شده بود، این سخنان را در پاسخ به یکی از دانشجویان حاضر در مراسم بیان کرد که پرسیده بود: “گفته می‌شود شما نظرتان را در خصوص رفع حصر در حضور رهبر انقلاب مطرح کرده‌اید و پاسخ آن را هم شنیده‌اید چه اصراری دارید که دوباره این مسئله را تکرار می‌کنید و آیا این مسئله که آن را در حضور رهبری مطرح کرده‌اید واقعیت دارد؟”

بر اساس گزارشی که تسنیم منتشر کرده، نماینده مردم تهران در پاسخ به این سوال گفت: ” بنده این مسئله را در حضور رهبر انقلاب مطرح کردم و گفتم به نظر من ادامه رفع حصر آنها به شکل حاضر به صلاح نیست. گفتم شما به هر حال به قوه قضائیه دستور دهید این مسئله را پیگیری کنند.”

مطهری تاکید کرد: “طبق قانون اگر کسی بازداشت شود ظرف 24 ساعت باید تفهیم اتهام و برای آن دادگاه تشکیل شود هیچ کس را نمی‌توانیم بدون حکم قضایی و یا حکم دادگاه صالحه در زندان یا در حبس قرار دهیم.”

وی افزود: “ما می‌گوییم عدالت باید رعایت شود و همه به حکم دادگاه تمکین کنند. ما که با کسی دشمنی نداریم. همه باید به حکم دادگاه تمکین کنند. اینکه بگوییم اینها فتنه‌گر و خائن هستند نمی‌شود.”

فرزند شهید مطهری خاطرنشان کرد: “باید به جایگاه رهبری توجه کنیم و جایگاه ایشان و ولی فقیه حفظ شود، اما اگر کسی نظرش مخالف نظر رهبری بود اشکال ندارد، ولایت فقیه را به معنای چیزی مقابل آزادی و دموکراسی قرار ندهیم. این ضد ولایت فقیه نیست. بنده اصل ولایت فقیه را قبول دارم اما ممکن است در برخی مسائل نظرم با ایشان یکی نباشد ما ایشان را به عنوان یک رهبر موفق می‌دانیم منتهی راجع به مقطع سال 88 ابهام و سوال دارم که اشکالی ندارد. ”

وی در جای دیگری از سخنان خود نیز درباره حصر موسوی و کروبی گفت: “بنده معتقدم مصلحت کشور اقتضاء‌ می‌کند که اینها آزاد شوند زیرا اگر در شرایط حاضر اتفاقی برای آنها رخ دهد و یکی از آنها از دنیا برود غده چرکینی در نظام اسلام پایه‌گذاری می‌شود.”

نماینده مردم تهران ادامه داد: “معتقدم بهترین راه این است که آنها در یک دادگاه علنی با سایر عوامل فتنه محاکمه شوند. کسانی که سهوا یا عمدا در فتنه نقش داشتند. امثال آقای احمدی‌نژاد در دادگاهی بحث‌ها مطرح شود و آنها از خود دفاع کنند و همه به رای دادگاه تمکین کنند. اما اینکه اجازه صحبت به آنها ندهیم را روشی درست نمی‌دانم.”

وزارت اطلاعات مسئولیت شنود را به عهده گرفت

وی در خصوص عدم پیگیری بحث نصب شنود در دفتر نمایندگان و دفتر خودش نیز گفت: “بحث من در زمینه نصب عوامل شنود در دفتر خودم بود و درباره سایر نمایندگان اظهار نظری نکردم. در دفتر خودم وسایلی را کشف کردم که از ابزار  شنود بود و در نهایت عنوان شد که کار معاون وزیر اطلاعات قبلی بوده است.”

مطهری با بیان اینکه من این مسئله را پیگیری کردم و حتی در رسانه‌ها مطرح کردم، گفت: “پیگیری‌های بنده به وزیر اطلاعات جدید نیز کشیده شد که البته من از توضیحات ایشان قانع نشدم و قرار شد طی 10 روز به صحن مجلس برای پاسخگویی به این سوال حاضر شوم اما در این فاصله من به دفتر کار وزیر اطلاعات رفتم و عنوان شد که این مسئله کار معاون وزیر اطلاعات قبل و یکی از مدیران کل بوده است و اعلام شد که این فرد دیگر آنجا نیست اما اینکه  قبول کردند کار وزارت اطلاعات بود و من این مسئله را پیگیری کرد اما اگر شاید بیشتر از آن هم پیگیری می‌کردم به جایی نمی‌رسید.”


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.