سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اعتصاب‌کنندگان وصیتنامه نوشتند/ سه درویش زندانی در اعتصاب دارو...
» "ما از این اعتصاب غذا نمی‌میریم، کشته می‌شویم"

اعتصاب‌کنندگان وصیتنامه نوشتند/ سه درویش زندانی در اعتصاب دارو

چکیده :دراویش گنابادی محبوس در زندان‌های اوین و نظام شیراز با انتشار وصیت نامه‌ای خطاب به دیگر دراویش گنابادی خواستار خونخواهی خود تا محاکمه کامل ماموران و آمران ستم‌های وارد بر دراویش شدند. همزمان از اوین خبر می رسد که سه تن از اعتصاب کنندگان، علاوه بر اعتصاب غذا، اعتصاب دارو هم کرده اند....


کلمه – گروه خبر: دراویش گنابادی محبوس در زندان‌های اوین و نظام شیراز با انتشار وصیت نامه‌ای خطاب به دیگر دراویش گنابادی خواستار خونخواهی خود تا محاکمه کامل ماموران و آمران ستم‌های وارد بر دراویش شدند. همزمان از اوین خبر می رسد که سه تن از اعتصاب کنندگان، علاوه بر اعتصاب غذا، اعتصاب دارو هم کرده اند.

به گزارش کلمه، حمیدرضا مرادی سروستانی، افشین کرم‌پور، فرشید یداللهی، رضا انتصاری، امیراسلامی، امید بهروزی، مصطفی دانشجو، مصطفی عبدی و کسری نوری از دراویش زندانی هستند که در اعتراض به افزایش فشارها در زندان و فشارهای وارده بر جامعه دراویش اعتصاب غذا کرده‌اند.

این زندانیان که از هفته گذشته در اعتصاب غذا به سر می‌برند، پیش‌تر اعلام کرده بودند تا آزادی کامل جامعه درویشان از زندان نگاه امنیتی و پاسخ گویی صریح مسئولان کشور به سال‌ها نقض حقوق دراویش به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.

آنان در وصیت‌نامه خود نوشته‌اند: «دشمنان دین و قانون در لباس دین و قانون به دشمنی با جان انسان مشغول شده‌اند و ما را زجرکش می‌کنند. ما از این اعتصاب غذا نمی‌میریم بلکه کشته می‌شویم و از آنجا که به اسلام واقعی که همانا دم جان‌بخش مسیحایی است اعتقاد داریم، به شهادت تاریخ تا ابد زنده‌ایم. به عنوان وصیت از همه آزادمردان جهان و به خصوص برادران نعمت‌اللهی گنابادی تقاضا می‌کنیم که خون‌خواهی ما را تا محاکمه کامل ماموران و آمران این شکنجه‌ها ادامه دهند. خداحافظ!»

فرشید یداللهی یکی از دراویش زندانی از روز ۹ شهریور اعتصاب غذای خود را آغاز کرد و پس از آن بود که کسری نوری، مصطفی عبدی، حمیدرضا مرادی، امید بهروزی، افشین کرم‌پور، مصطفی دانشجو و رضا انتصاری در حمایت از اعتصاب غذای او به این اعتصاب پیوستند و در حال حاضر نزدیک ۹ درویش گنابادی در زندان‌های اوین، تهران و نظام شیراز در اعتصاب غذا هستند. اعتصاب غذای این دورایش در حالی ادامه دارد که تا کنون مراجع قضایی و مسئولین زندان هیچ اقدامی در راستای رفع اعتراض‌های آنان انجام نداده‌اند.سایت مجذوبان نور خبر داده است که برخی از این دراویش زندانی که اکنون در اعتصاب غذا هستند که بیماری جسمی و ناراحتی قلبی رنج می برند.

در همین حال سایت مجذوبان نور که اخبار دراویش را پوشش می دهد، گزارش داده که افشین کرم پور، رضا انتصاری و مصطفی دانشجو از دراویش محبوس در بندهای ۴ و ۸ زندان اوین، در ششمین روز از اعتصاب غذا، دست به اعتصاب دارو زده اند.

این در حالی است که کرم پور و دانشجو که در حال گذراندن دوره درمانی در بیماستان شهدای تجریش بوده اند، به تازگی به زندان بازگشته اند و انتصاری نیز به دفعات به دلیل عارضه قلبی – بدون اعزام به بیمارستان – در بهداری زندان اوین بستری شده اند. کرم پور به مشکل تنگی کانال نخاعی مبتلا بوده و آقایان دانشجو و انتصاری نیز به ترتیب از آسم شدید و کم کاری ریه و تپش شدید قلب رنج می برند.

خانواده ها: هیچ تماسی نداریم

خانواده‌های این ۹ درویش زندانی ضمن نگرانی شدید از وضعیت آنان، خواستار رسیدگی به درخواست‌ها و مطالبات آنان هستند و می‌گویند این افراد از بیماری‌های زیادی هم در رنج هستند. به گزارش سایت «جرس» شکوفه یداللهی، خواهر فرشید یداللهی با ابراز ناراحتی شدید از وضعیت نگران کننده دراویش دربند می‌گوید: «فرشید روز ۹ شهریور در پی تشدید اعمال محدودیت‌ها بر دراویش زندانى دست به اعتصاب غذا زده است. آن‌ها در حال گذراندن حبس ناعادلانه‌ای هستند اما با این حال در زندان هم انواع فشار‌ها و محدودیت‌ها را بر آن‌ها وارد می‌کنند و در چهارمین سال حبس خود از حقوق یک زندانی محروم بوده‌اند. ملاقات حضوری ندارند و در ملاقات‌های کابینی هم محدودیت‌هایی خاصی برای آن‌ها اعمال می‌کنند.»

وی می‌افزاید: «هیچ ملاقاتی هم با او نداشتم و دو هفته است که حتی تماس تلفنی‌شان هم قطع شده است. تنها از اخبار و دیگر زندانیان می‌شنویم که در شرایط بسیار بدی بسر می‌برند. در ادامه همین فشار‌ها بود که فرشید را به زندان رجایی شهر انتقال دادند، حتی فشار‌ها در حدی بود که از بند خودش اجازه خارج شدن نداشت و از هواخوری و بخش فرهنگی هم نمی‌توانست استفاده کند. بعد که اعتراض کرده بود او را به بندهای جرایم مالی و بعد به بند چهار که وضعیتی به مراتب بد‌تر دارد منتقل کردند.»

خانم یداللهی با بیان اینکه اعتصاب غذا تنها ابزاری هست که می‌توانند در مقابل ظلم مضاعفی که به آن‌ها می‌شود از آن استفاده کنند٬ توضیح می‌دهد: «نزدیک به چهار سال این‌ها را ناعادلانه در زندان حبس کرده‌اند و حتی دادگاه تجدیدنظر رای نهایی را نداده است و در بلاتکلیفی بسر می‌برند. روز به روز هم فشار‌ها را بر آن‌ها افزایش می‌دهند و هر کدامشان به بیماری‌های مزمن مبتلا شده‌اند و هیچ رسیدگی هم به وضعیت آن‌ها نمی‌شود. از ابتدای دستگیری با آن ضرب و شتم‌ها و عدم رسیدگی به دیسک کمر و آرتوروز گردن و ناراحتی‌های دیگر دچار شده‌اند و از انتقال آن‌ها به مراکز درمانی خودداری می‌کنند.»

می‌خواهند عزیزانمان غیرقانونی عمل کنند

از سوی دیگر مادر کسری نوری نیز در خصوص وضعیت پسرش به «جرس» گفت: «کسری در زندان نظام شیراز و همراه زندانیان مالی نگهداری می‌شود که او دست به اعتصاب غذا زده است. از عزیزان ما می‌خواهند خلاف قانون عمل کنند و در ملاقات‌ها و مراکز درمانی لباس زندان بپوشند که مخالف آیین نامه زندان هاست و دراویش زندانی هم قبول نمی‌کنند آنچه در قانون نیامده را انجام بدهند. مسئولین می‌گویند که زندانیان عقیدتی و سیاسی یکسری شرایط خاص دارند و مانند زندانیان عادی نیستند! حتی زندانیان قاچاقچی و معتاد هم این محدودیت‌هایی که برای بچه‌های ما در نظر می‌گیرند اعمال نمی‌شود.»

بی‌خبری از وضعیت سلامتی رضا انتصاری

موج جدید فشار‌ها بر دروایش دربند بعد از تحصن اسفندماه گذشته و اتفاقات بند ۳۵۰ زندان اوین در فروردین‌ماه گذشته شدت گرفت ومسئولان امنیتی و قضایی در روندی غیرقانونی این زندانیان را به بندهای مختلف اوین پراکنده کردند. در ادامه همین اقدامات بود که رضا انتصاری به زندان رجایی شهر منتقل شد اما پس از مدتی به زندان اوین بازگردانده شد.

شیما انتصاری، خواهر رضا انتصاری بیان می‌کند: «رضا در اعتصاب غذا است و این در حالی است که به ناراحتی قلبی ایشان هم رسیدگی نشده است. الان حدود دو ماه می‌شود که هیچ ملاقاتی با او نداریم و ملاقات به ما نمی‌دادند وقتی اعتراض می‌کردیم٬ می‌گفتند رضا تابع قوانین بند نیست و باید لباس زندان بپوشد. ما هم گفتیم اگر قانون بند است پس چرا فقط باید برای این‌ها اعمال شود. زندانیان دیگر ملاقات حضوری دارند اما ما حدود دو سال و نیم است که از ملاقات حضوری محروم هستیم. چرا باید قوانین بند گزینشی اجرا شود؟! می‌گویند این‌ها زندانی امنیتی هستند برای درمان و شرایط نگهداری‌شان دادستان باید اجازه دهد؛ باز سوال این است اگر زندانی امنیتی و عقیدتی هستند چرا باید در کنار زندانیان جرایم عادی نگهداری شوند نه در بند جداگانه که پاسخ نمی‌دهند. حتی در همین بند زندانیان جرایم عادی هم به براداران درویش اجازه استفاده از امکانات زندان از جمله کتابخانه را نمی‌دهند یعنی آزادی‌های دیگر زندانیان عادی را هم ندارند در حقیقت زندان در زندان است. بعد از قضیه ٬۳۵۰ رضا را به زندان رجایی شهر بردند و بعد او را به اوین برگردانند اما به بند سیاسی منتقلش نکردند.»

شیما انتصاری از نگرانی شدید خانواده نسبت به وضعیت این زندانی عقیدتی می‌گوید و خاطرنشان می‌کند: «ما هیچ خبری از وضعیت او نداریم. همسر یکی از همبندی‌شان به ما اطلاع داد که رضا دچار مشکل قلبی شده و به بیمارستان منتقل شده که ما هم به تمام بیمارستان‌هایی که زندانیان را می‌بردند مراجعه کردیم اما هیچ خبری از رضا نبود و بعد خبردار شدیم که اصلا رضا را به بیمارستان اعزام نکرده‌اند. جهت پیگیری به مسئولین هم مراجعه کردیم اما به بهانه نپوشیدن لباس زندان از اعزام و درمان او ممانعت می‌کنند.»

برگزاری دادگاه‌های غیابی بدون حضور وکیل و صدور احکام سنگین (جمعا ۶٠ سال حبس تعزیری)، انتقال‌های پیاپی از بند عمومى به سلول‌های انفرادی بازداشتگاه‌های ٢۴٠ و ٢٠٩ اطلاعات به مدت بیش از ١۶٠ روز، محرومیت از مرخصی و امکانات درمانى، به رغم آسیب دیدگى هنگام بازداشت و شکنجه جسمى در بازداشتگاه‌ها و بیماری‌های عارض شده در مدت حبس چهارساله، اجبار به استفاده از لباس زندان در محوطه زندان و اعزام‌های پزشکى، تنها بخشی از فشارهایی است که در این مدت بر دراویش زندانى رفته است.

خانم انتصاری تاکید می‌کند: «فشار‌ها روز به روز بر آن‌ها بیشتر می‌شود. حتی حق دیدن و حرف زدن با هم را ندارند و در مراسمی که توسط زندانیان برگزار می‌شود اجازه شرکت ندارند و جالب است که به زندانیان دیگر سپرده‌اند که مواظب این‌ها باشند که مثلا به اینجا و آنجا نروند و هر کدام از برادران درویش را به یک بند منتقل کرده‌اند و آن‌ها را از هم جدا کرده‌اند. در حالی که این کار‌ها هیچ تاثیری در وحدت آن‌ها ندارد و هر فشاری که بر یکی از آن‌ها وارد می‌کنند برادران دیگر هم دست به اعتراض و اعتصاب غذا می‌زنند.»

او به آثار باقی مانده از ضرب و شتم زمان بازداشت برادرش اشاره می‌کند و می‌گوید: «زمان دستگیری دست و دنده رضا را شکستند و چهار روز در‌‌ همان وضعیت در سلول انفرادی نگهداری کرده بودند و بعد به بیمارستان منتقل کردند که بعد‌ها دکتر بعد از اینکه عکس گرفته بود٬ پرسیده بود این شکستگی دنده‌ها مال چیست و رضا گفت موقع دستگیری اینقدر او را زده‌اند که آخر خود ماموران خسته شده‌اند و او را ول کرده‌اند.»

افزایش آزار و اذیت دراویش

چند ماهی‌است که به موازات افزایش فشار بر زندانیان سیاسی و عقیدتی، فشار بر دراویش زندانی نیز بیش از پیش شده است. تعدادی از آنان که در زندان‌ اوین محبوس هستند به بندهای مالی این زندان منتقل شده‌اند و به گفته خانواده آنان، این دراویش به علت عدم پوشیدن لباس زندان از ملاقات هفتگی محروم شده‌اند. آنان از استفاده از هواخوری و همچنین معاشرت با دیگر زندانیان بندهای مالی نیز منع شده‌اند و افزایش این فشارها آنان را وادار کرده است که به آخرین ابزار اعتراضی یک زندانی یعنی اعتصاب غذا دست بزنند. بر همین اساس دیگر دراویش در زندان‌هایی مانند شیراز نیز در حمایت از همفکران خویش اعتصاب غذا کرده‌اند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.