سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » وزیر ارتباطات: بیهوده جوسازی نکنید/ وایبر فیلتر نمی‌شود...

وزیر ارتباطات: بیهوده جوسازی نکنید/ وایبر فیلتر نمی‌شود

چکیده : انتشار ناگهانی حجم قابل توجهی از مطالب توهین آمیز درباره بنیانگذار جمهوری اسلامی در برخی شبکه های اجتماعی، این نگرانی را در کاربران این شبکه ها ایجاد کرده که پروژه امنیتی دیگری در راه باشد تا ممنوعیت ها و فشارها افزایش یابد. به خصوص آن که چند روز قبل تر آیت الله ˈناصر مکارم شیرازیˈ از مراجع تقلید در پاسخ به استفتایی استفاده از اینترنت پرسرعت و کلیه خدمات نسل سوم را خلاف شرع اعلام کرد...


کلمه – گروه اقتصادی: وایبر فیلتر نمی شود. این حرف آخر وزیر ارتباطات بود برای پایان دادن به شایعاتی که در چند روز گذشته در فضای مجازی و محیط های اجتماعی مبنی بر فیلتر شدن وایبر وجود داشت.

به گزارش کلمه، انتشار ناگهانی حجم قابل توجهی از مطالب توهین آمیز درباره بنیانگذار جمهوری اسلامی در برخی شبکه های اجتماعی، این نگرانی را در کاربران این شبکه ها ایجاد کرده که پروژه امنیتی دیگری در راه باشد تا ممنوعیت ها و فشارها افزایش یابد. به خصوص آن که چند روز قبل تر آیت الله ˈناصر مکارم شیرازیˈ از مراجع تقلید در پاسخ به استفتایی نظر عجیبی را در مورد ˈاستفاده از خدمات اینترنت پرسرعت همراه اول قبل از تحقق شرایط قانونیˈ اعلام کرد.

او گفته بود:” با توجه به مفاسد متعددی که برای گسترش دادن خدمات اینترنت پرسرعت همراه ذکر کرده اید از جمله دسترسی جوانان و حتی نوجوانان به مطالب و فیلم ها و عکس های آلوده و فیلم هایی که ضدیت با اخلاق و عقاید اسلامی دارد و با عنایت به اینکه مجوزهای قانونی برای این کار گرفته نشده و مخالفت با قوانین جمهوری اسلامی جایز نیست و با توجه به اینکه شبکه ملی اطلاعات که می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند، فراهم نشده به یقین اقدام بر این کار عجولانه یعنی خدمات اینترنت پر سرعت همراه و کلیه خدمات نسل سوم و بالاتر، کاری بر خلاف شرع و بر خلاف موازین اخلاقی و انسانی است.”

هر چند او امروز اعلام کرده است که سخنان اش تحریف شده است. او گفته است:” : شورای عالی فضای مجازی توضیحاتی را در این ارتباط به من دادند و احساس کردم که در این خصوص خطری ایجاد می‌شود، اما متاسفانه برخی‌ سخنان من را تحریف کردند.”

وی با تاکید بر اینکه ما مخالف تکنولوژی نیستیم افزود: به نظر ما استفاده از تکنولوژی واجب است، زیرا وقتی مسلمانان دارای نهضت علمی و انقلابی بودند اروپایی‌ها دوران قرون وسطی را طی می‌کردند از این رو ما موافق تکنولوژی هستیم.

به هر حال وزیر ارتباطات امروز به صراحت اعلام کرد که وایبر فیلتر نخواهد شد. محمود واعظی امروز در حاشیه همایش هفته فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات پارسی زبانان در جمع خبرنگاران و در پاسخ به خبرنگار ایسنا درباره اینکه آیا اخیرا درباره لزوم مسدود کردن برخی شبکه‌های اجتماعی به وزارت ارتباطات ابلاغی شده، اظهار کرد: اتفاقا این سوال را همزمان با انتشار یک ابلاغیه کذب در برخی از شبکه‌های اجتماعی از من پرسیدند و باید بگویم که این نامه یک نامه جعلی و بدون امضا است.

وی با تاکید بر این‌که کسانی با جوسازی علیه یکی از نهادهای کشوری قصد دستیابی به برخی از اهداف را دارند گفت:‌ باید به این افراد بگویم که هدف درستی را در پیش نگرفته‌اند.

وزیر ارتباطات با اشاره به این که اخیرا در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات پیشنهادی درباره تقویت تولید محتوا در کشور ارائه شده است، گفت: طبق این پیشنهاد گروه‌هایی که محتوا تولید می‌کنند پس از ارائه خدمت و درصورتی که اپراتورها به ویژه با راه‌اندازی نسل سوم ارتباطی درآمدی از اپلیکیشن‌های این گروه‌ها به دست آورند، موظفند درصدی از این درآمد را به نویسندگان این برنامه‌ها بدهند.

وزیر ارتباطات با اشاره به این‌که ایران ظرفیت بالقوه بالایی از لحاظ نیروی فکری و نیروی تحصیل‌کرده در حوزه کامپیوتر، آی تی و مخابرات دارد خاطرنشان کرد: با بهره گیری از نیروی این افراد می‌توان کارهای بزرگی انجام داد که بخشی از آن در این نمایشگاه‌ها نشان داده شده است.

واعظی افزود:‌ نقش دولت حمایت از دانشگاه‌ها و بخش خصوصی است و این که یک زبان مشترک بین دولت، بخش خصوصی و بخش پژوهشی بوجود آورد که در صورت دستیابی به این اهداف شاهد یک جهش بزرگ در زمینه آی تی در کشور خواهیم بود.

وی در رابطه با تقویت زیرساخت‌های اینترنتی و همچنین تولید محتوا تصریح کرد: زیرساخت‌های ارتباطی در کشور بسیار جلوتر از محتوا و اپلیکیشن به ویژه در بحث اپلیکیشن‌های فارسی زبان حرکت کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: آنچه از همه محققان در بخش‌های مختلف ارتباطی خواسته می‌شود این است که به موضوع تولید محتوا با محوریت زبان فارسی توجه کنند. اعتقاد دارم که ما می‌توانیم در منطقه و سراسر کشورهای فارسی‌زبان در زمینه تولید محتوا کار بزرگی را پیش ببریم.

وزیر ارتباطات همچنین با اشاره به بازدیدی که از برخی از مراکز اینترنتی واعظی همچنین با اشاره به حمایت وزارت ارتباطات از تولیدکنندگان اپلیکیشن‌های فارسی تصریح کرد: در زمینه راه‌اندازی نسل سه و بالاتر و اعطای مجوز این نسل ارتباطی به دو اپراتور کشور باید دانست که هر اقدامی که وزارت ارتباطات در این راستا انجام می‌دهد در اختیار دولت است و وزارت ارتباطات ملزم به انجام آن است.

وی با اشاره به این‌که شورای عالی فضای مجازی می تواند در این زمینه قوانینی را تصویب کند، گفت: با این حال شورای عالی فضای مجازی در این زمینه تا به حال نظری نداده است و اگر این اتفاق بیفتد دولت به آن عمل خواهد کرد.

او همچنین درباره افزایش پهنای باند اینترنت در کشور تصریح کرد: این افزایش پهنای باند درمورد اینترنت داخلی صورت گرفته است که مورد استقبال همگان بوده است.

وی با اشاره به افزایش سرعت اینترنت از 500 گیگابایت بر ثانیه به 1200 گیگابایت خاطرنشان کرد: بسیاری از خدمات نسل سوم ارتباطی و بالاتر در کشور با پهنای باند در ارتباط با افزایش پهنای باند است.

وی با اشاره به پیوست فرهنگی که از سوی وزارت ارتباطات به رییس جمهوری ابلاغ شده است، تصریح کرد: رییس جمهوری در 27 اردیبهشت مصادف با روز ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات قول راه‌اندازی نسل سوم اینترنتی در هفته دولت را داد.

او با تاکید بر این‌که مجوز راه اندازی نسل سوم اینترنتی در دو اپراتور همراه اول و ایرانسل مشابه مجوز رایتل برای این امکانات است، گفت:‌ رایتل نیز بدون پیوست فرهنگی و با ملاحظات جدی نسل سوم، اینترنتی را ارائه داده بود و طی این سالها با مشکلی مواجه نشد؛ ایرانسل و همراه اول نیز با همان شرایط نسل سوم اینترنت را ارائه خواهند داد.

واعظی در پایان با تاکید بر این‌که دولت موظف به اجرای کلیه تصمیمات شورای عالی فضای مجازی است، تصریح کرد: در صورتی که این شورا در رابطه با پیوست فرهنگی مساله‌ای را تصویب کند لازم الاجرا خواهد بود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.