سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » هشدار نمایندگان سابق به روحانی: طرح‌های مجلس نهم، ناقض آزادی‌های قانونی و حقوق شه...
» انتقاد مجمع ادوار مجلس از طرح های "جرم سیاسی" و "فعالیت احزاب"

هشدار نمایندگان سابق به روحانی: طرح‌های مجلس نهم، ناقض آزادی‌های قانونی و حقوق شهروندی است

چکیده :مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رئیس جمهور هشدار داد که دو طرح در دستور کار مجلس نهم با موضوع "جرم سیاسی" و "فعالیت احزاب"، محدود کننده آزادی های مصرح در قانون اساسی و حقوق شهروندی است. این تشکل سیاسی از روحانی خواسته که در تعامل با مجلس و قوه قضاییه، لایحه هایی کارشناسی شده را برای تصویب به مجلس ارائه دهد، و برای ارائه پیشنهادهای بنیادی و اصلاحی در این باره اعلام آمادگی کرده است....


مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رئیس جمهور هشدار داد که دو طرح در دستور کار مجلس نهم با موضوع “جرم سیاسی” و “فعالیت احزاب”، محدود کننده آزادی های مصرح در قانون اساسی و حقوق شهروندی است.

به گزارش کلمه، این تشکل سیاسی که از نمایندگان مجلس در دوره های مختلف تشکیل شده، با یادآوری وظیفه اجرای قانون اساسی که بر عهده رئیس جمهور است، از روحانی خواسته که در این باره دخالت کند و در تعامل با مجلس و قوه قضاییه، لایحه هایی کارشناسی شده را برای تصویب به مجلس ارائه دهد.

مجمع نمایندگان ادوار مجلس همچنین اعلام آمادگی کرده که حقوقدانان و کارشناسان عضو این تشکل، پیشنهادهای بنیادی و اصلاحی را در این باره ارائه دهند.

متن کامل این نامه که در ایسنا منتشر شده، بدین شرح است:

رئیس جمهور محترم
با سلام و احترام

چنانچه استحضار دارید، اخیراً‌ بررسی دو طرح ” جرم سیاسی ” و ” فعالیت احزاب ” در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است. طرح های ارائه شده مذکور محدود کننده آزادی های مصرح در قانون اساسی و حقوق شهروندی است.

با عنایت به اینکه در اصل 113 قانون اساسی، مسئولیت اجرای آن قانون از جمله اصول مربوط به حقوق ملت بر عهده حضرتعالی نهاده شده و همچنین با توجه به اینکه همواره حفظ و حمایت ازحقوق شهروندی را وجهه همت خود قرار داده اید. ضروری است که موضوعات یاد شده که با حقوق شهروندی و آزادیهای عمومی ارتباط نا گسستنی دارد، با حساسیت و دقت نظر افزون تری مورد توجه قرار گیرد.

لذا پیشنهاد می گردد با تعامل با مجلس محترم شورای اسلامی طرح هایی مذکور با کارشناسی دقیق و با همکاری قوه قضاییه به صورت لایحه به مجلس شورای اسلامی ارائه گردد، در این رابطه حقوقدانان و کارشناسان عضو مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی، آمادگی خود را جهت ارائه پیشنهادات بنیادی و اصلاحی اعلام می دارند که در صورت نیاز مراتب فوق تهیه و تقدیم خواهد شد.

توفیق شما را از خداوند بزرگ خواهانیم.

مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.