سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مریم میرزاخانی، برنده معتبرترین جایزه دنیای ریاضی...

مریم میرزاخانی، برنده معتبرترین جایزه دنیای ریاضی

چکیده :مریم میرزاخانی ۳۷ ساله، استاد ریاضی دانشگاه استنفورد در ایالات متحده، نخستین بانوی ریاضی‌دانی است که از زمان تاسیس جایزه فیلدز در 100 سال قبل تاکنون موفق به کسب این عنوان شده است....


مدال فیلدز ۲۰۱۴ که معتبرترین جایزه دنیای ریاضیات محسوب می‌شود، مشترکا به مریم میرزاخانی، آرتور آویلا، مانجول بهارگوا و مارتین هایرر اهدا شد.

از هفته گذشته، شایعاتی در محافل ریاضیاتی مطرح شده بود که دکتر مریم میرزاخانی، استاد ریاضی دانشگاه استنفورد از بخت‌های اصلی برای کسب مدال فیلدز امسال به شمار می‌رود.

به گزارش خبر آنلاین، مریم میرزاخانی ۳۷ ساله، استاد ریاضی دانشگاه استنفورد در ایالات متحده است که این جایزه را به‌خاطر مشارکت فوق‌العاده در دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و دیگر فضاهای مدول به خود اختصاص داده است.

مدال فیلدز، معتبرترین جایزه جامعه ریاضی‌دانان جهان است که هر ۴ سال یک‌بار و به ریاضی‌دانان برگزیده زیر ۴۰ سال اهدا می‌شود.

بر اساس اعلام پایگاه اینترنتی جامعه بین‌المللی ریاضیات IMU که فهرست برندگان جوایز امسال را اعلام کرده، مریم میرزاخانی، آرتور آویلا، مانجول بهارگوا و مارتین هایرر مدال فیلدز ۲۰۱۴ را برنده شده‌اند.

این جایزه برای میرزاخانی ارزشی دوچندان دارد، چراکه او نخستین بانوی ریاضی‌دانی است که از زمان تاسیس جایزه فیلدز در سال ۱۹۳۶/۱۳۱۵ تاکنون موفق به کسب این عنوان شده است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.