سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » انتقاد شدید بان کی‌مون از حمله اسرائیل به مدرسه سازمان ملل در غزه: خجالت‌آور است!...

انتقاد شدید بان کی‌مون از حمله اسرائیل به مدرسه سازمان ملل در غزه: خجالت‌آور است!

چکیده :در پی حمله مرگ‌بار اسرائیل به مدرسه سازمان ملل متحد در نوار غزه٬ سازمان ملل متحد اعلام کرد «دیگر کافی است.» مسئولان سازمان ملل متحد در اظهارات خود از اسرائیل پرسیدند چه زمانی به غیرنظامی‌های غزه برای ترک محل هشدار داده می‌شود و آن‌ها به کجا می‌توانند فرار کنند؟...


در پی حمله اسرائیل به مدرسه سازمان ملل در غزه، بان کی‌مون این حمله را “خشم‌انگیز و غیرقابل توجیه” دانست. در این حمله ۱۶ نفر کشته شدند. با این‌همه اسرائیل می‌گوید ارتش از “آزادی کامل عملیات” برخوردار است.

به گزارش دویچه وله، در پی حمله مرگ‌بار اسرائیل به مدرسه سازمان ملل متحد در نوار غزه٬ سازمان ملل متحد اعلام کرد «دیگر کافی است.» مسئولان سازمان ملل متحد در اظهارات خود از اسرائیل پرسیدند چه زمانی به غیرنظامی‌های غزه برای ترک محل هشدار داده می‌شود و آن‌ها به کجا می‌توانند فرار کنند؟

یان الیاسون٬ معاون دبیر کل سازمان ملل٬ چهارشنبه ۸ مرداد در جمع خبرنگاران محاصره غزه را به این تشبیه کرد که شهرهای فیلادلفیا و دیترویت در آمریکا که در کنار آب هستند محاصره شود و بیان کرد که مردم غزه جایی برای فرار از خانه‌های خود ندارند.

به گزارش رویترز یان الیاسون گفت که “زمان آن رسیده که بگویی دیگر بس است و دنبال استدلالی باشی تا کسانی را که قدرت آن را دارد که به جنگ خاتمه دهند متقاعد کنی.”

بان کی‌مون: ۱۷ بار وضعیت این مدرسه را به اسرائیل گفته بودیم

در حمله روز گذشته اسرائیل به مدرسه سازمان ملل در اردوگاه پناهجویان غزه، دست کم ۱۶ نفر کشته و ۱۰۰ نفر زخمی شدند. مقامات فلسطین تعداد کشته‌شدگان را ۱۵ نفر اعلام کرده‌اند.

گفته می‌شود طبقات این مدرسه که بیش از سه هزار نفر پناه گرفته بودند و تحت پوشش سازمان ملل متحد بود پس از موشک‌باران خونین بوده است و نجات‌یافتگان سعی داشته‌اند از میان شیشه‌های شکسته و آوار٬ تکه‌های گوشت و اعضای بدن افراد را بردارند تا به خاک بسپارند.

بان کی‌مون٬ دبیر کل سازمان ملل متحد٬ نیز روز چهارشنبه حمله اسرائیل به مدرسه سازمان ملل را “خشم‌انگیز و غیرقابل توجیه” دانست. وی گفت: «چیزی خجالت‌آورتر از حمله به کودکان خفته نیست.»

وی گفت محل دقیق مدرسه و این‌که این مدرسه تحت پوشش سازمان ملل است “به طور دقیق ۱۷ بار با ارتش اسرائیل در میان گذاشته شده بوده است” و آخرین بار سه‌شنبه شب و تنها چند ساعت پیش از حمله چنین اقدامی انجام شده بوده است.

جمعیت غزه یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر است و تنها در طول حدود سه هفته که از حملات اسرائیل می‌گذرد حدود ۱۳۲۶ نفر در غزه کشته شده‌اند. اکثریت این افراد غیرنظامی بوده‌اند.

اسرائیل از هشتم ژوئیه حملات هوایی خود را آغاز کرد. این کشور سپس وارد فاز حمله زمینی شد. اسرائیل هدف از ورود به غزه را خلع سلاح حماس و تخریب شبکه تونل‌هایی که حماس برای ورود به خاک اسرائیل حفر کرده است عنوان می‌کند.

معاون دبیرکل سازمان ملل: مردم کجا بروند؟

اسرائیل همواره گفته که از طریق تماس تلفنی٬ پیام کوتاه و دیگر راه‌ها قبل از حمله از ساکنان می‌خواهد که محل را ترک کنند٬ یان الیاسون در همین رابطه این سوال را مطرح کرد که از خانه‌هایشان فرار کنند و «کجا بروند؟»

حمله به بازار میوه و تره‌باه روز گذشته در یک حمله مجزا به یک بازار میوه و سبزیجات در شجاعیه غزه دست کم ۱۷ نفر کشته و ۱۶۰ زخمی شدند. فوزی برهوم، سخنگوی جنبش اسلام‌گرای حماس در غزه گفت: «چنین کشتاری پاسخ زلزله‌مانندی می‌طلبد.»

با این‌همه گیلعاد اردان٬ وزیر ارتباطات اسرائیل که از اعضای کابینه امنیتی این کشور است٬ در تلویزیون اسرائیل از ادامه حملات به منظور نابودی تونل‌ها خبر داد. او گفت در چند روز آینده ارتش اسرائیل “آزادی کامل عملیات” دارد تا “علیه تروریسم” بجنگند و خلع سلاح و نابودی تونل‌ها را کامل کند.

در همین حال ارتش اسرائیل اعلام کرد که روز چهارشنبه ۵۰ موشک از سمت غزه به اسرائیل شلیک شده است. این موشک‌پرانی‌ها تلفات جانی در پی نداشت.

اتهام جدید اسرائیل به آمریکایی‌ها: از حماس حمایت می‌کنید!

تا کنون هر گونه مذاکره‌ای برای آتش‌بس با شکست مواجه شده است. در آخرین دور از تلاش‌ها اسرائیل جان کری٬ وزیر امور خارجه آمریکا٬ را متهم کرد که از شبه‌نظامیان اسلام‌گرای حماس حمایت می‌کند. به گزارش خبرگزاری فرانسه٬ وزارت امور خارجه این اظهارات را “توهین‌آمیز و پوچ” خواند. انتقادات به آمریکا در برخی مطبوعات اسرائیل دیده شده است.

با این همه و به رغم اختلافات مشهود، سوئیس نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که مقدمات برگزاری کنفرانس صلح خاورمیانه را در پی درخواست محمود عباس٬ رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برای سال جاری میلادی بررسی می‌کند.

حصر غزه از سال ۲۰۰۷ آغاز شده است. اسرائیل اعلام کرده است که این اقدام برای جلوگیری از انتقال سلاح به شبه ‌نظامیان انجام شده است. در پی حصر چندساله، دسترسی مردم نوار غزه به مایحتاج ضروری زندگی از جمله در برخی موارد دارو نیز غیرممکن شده است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.